Городянам

Назад

Соціальна допомога, державна допомога для різних верств населення

З метою покращення матеріального стану багатодітних сімей, створення належних умов для виховання дітей, які виховуються в таких сім’ях, запроваджено новий вид соціальних виплат - допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях.

Допомога призначається на третю і кожну наступну дитину з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 6-річного віку включно.

У разі коли в сім’ї одночасно народилося двоє і більше дітей, внаслідок чого сім’я набула статусу багатодітної, виплата допомоги здійснюється на кожну таку дитину.

Допомога призначається у розмірі 1700 гривень.

Для призначення допомоги органу соціального захисту населення за умови пред’явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу, подається заява одного з батьків, з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики, та копії таких документів:

 • посвідчення батьків багатодітної сім’ї (з пред’явленням оригіналу). У разі досягнення дитиною з багатодітної сім’ї шестирічного віку подається посвідчення дитини з багатодітної сім’ї (з пред’явленням оригіналу);
 • свідоцтва про народження всіх дітей (з пред’явленням оригіналів).

У разі неможливості подання посвідчення батьків багатодітної сім’ї та посвідчення дитини з багатодітної сім’ї подається довідка багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї, видана структурним підрозділом районної ради.

Консультації спеціалістів територіальних відділів по роботі з громадянами  можливо отримати за адресами:

 • Центральний та Приморський район - пр. Металургів, 35(каб.14,22 тел. 47 04 63, 067-741-73-16);
 • Лівобережний район - пр-т Перемоги, 16 (каб. 101, тел. 22 31 95, 098-41-88-001);
 • Кальміуський район — вул. Чукарина, 17 (каб. 1, тел. 38-97-94, 068-668-76-08).
 • Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийнято рішення про включення ТОВ «Санаторій «Токарі» до переліку суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції та постраждалих учасників  Революції Гідності.
 • Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийнято рішення про включення ДП «Південь - Курорт- Сервіс» на базі санаторію «Орізонт» до переліку суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції та постраждалих учасників Революції Гідності.
 • Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийнято рішення про включення ДП «Південь-Курорт-Сервіс» на базі санаторію «Орізонт» до переліку суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції та постраждалих учасників  Революції Гідності.

 • Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийнято рішення про включення ТОВ пансіонат «Ірбіс» до переліку суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції та постраждалих учасників  Революції Гідності.

 • Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийнято рішення про включення Медичного центру «Нові Санжари» Національної гвардії України (Полтавська область) до переліку суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції та постраждалих учасників  Революції Гідності.

 • Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийнято рішення про включення ДП «Клінічний санаторій ім. Горького» (Одеська область) до переліку суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції та постраждалих учасників Революції Гідності.

 • Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийнято рішення про включення філії ПрАТ «Приазовкурорт» Клінічний санаторій «Великий Луг» (м. Запоріжжя) до переліку суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції та постраждалих учасників  Революції Гідності.

 • Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийнято рішення про включення ДП «Санаторій «Верховина ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (Закарпатська область) до переліку суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції та постраждалих учасників  Революції Гідності.

 • Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийнято рішення про включення ТОВ «Санаторій «Борисфен» (Миколаївська область) до переліку суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції та постраждалих учасників Революції Гідності.

 • Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийнято рішення про включення ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» (Харківська область)  до переліку суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції та постраждалих учасників Революції Гідності.

 • Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради прийнято рішення про включення ТОВ «Примор'є» на базі санаторію імені Сергія Лазо (Одеська область)  до переліку суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації постраждалих учасників Революції Гідності,учасників антитерористичної операції та осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганьскій областях.

Протезування учасників антитерористичної операції в Україні здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та є першочерговим незалежно від встановлення інвалідності на підставі рішень військово-лікарських комісій.

Механізм забезпечення учасників антитерористичної операції за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні визначений Порядком протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, окремих категорій громадян, які брали участь в антитерористичній операції та/або забезпеченні її проведення (здійсненні заходів, пов’язаних з попередженням, виявленням і припиненням терористичної діяльності) і втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 518 (далі – Порядок).

За новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, учасники АТО забезпечуються протезуванням через Фонд соціального захисту інвалідів  (далі – Фонд).

Порядком передбачено:

– безоплатне забезпечення учасників АТО протезуванням (ортезуванням) виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, включаючи витрати на проїзд, проживання, харчування учаснику АТО та супроводжуючої особи (у разі потреби),

– оплату витрат на заміну куксоприймача та оплату післягарантійного ремонту протезного виробу;

– безоплатне забезпечення лікувально-тренувальним протезом у разі необхідності, виготовленим вітчизняним виробником, на строк, необхідний для формування кукси (1-12 міс.).

Підготовка учасника АТО до протезування (ортезування) за кордоном здійснюється у клініці УкрНДІпротезування (м. Харків) або в інших закладах охорони здоров’я.

Куди звертатися:

Для здійснення протезування та/або ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями в Україні учасник антитерористичної операції повинен звернутись до вітчизняного протезно-ортопедичного підприємства з такими документами:

 • заявою про необхідність забезпечення виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями;
 • копією паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, учасника антитерористичної операції;
 • копією документа, що підтверджує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
 • направленням на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації;
 • рішенням військово-лікарської комісії або висновком лікарсько-консультативної комісії (для працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та безпосередньо брали участь в антитерористичній операції в районах її проведення) про потребу у протезуванні та/або ортезуванні;
 • довідкою з місця роботи (для працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та безпосередньо брали участь в антитерористичній операції в районах її проведення, яким не встановлено інвалідність).

Для здійснення протезування та/або ортезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, учасник АТО або його законний представник подає документи особисто або надсилає поштою на адресу Фонду: вул. Глибочицька, 72, м. Київ, 04050.

Перелік документів:

 • заява;
 • копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
 • копія ідентифікаційного коду (крім фізичних осіб, які відмовилися від отримання ідентифікаційного коду та мають відповідну відмітку у паспорті);
 • направлення на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, видане відповідно до Порядку забезпечення ТЗР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321, яке учасник АТО отримує у структурному підрозділі з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або фактичним місцем проживання відповідно до довідки про взяття на облік (для осіб, що переселилися з тимчасово окупованої території);
 • рішення військово-лікарської комісії про потребу у протезуванні (ортезуванні);
 • витяг з історії хвороби;
 • фото- та відеоматеріали кукси та наявного об’єму рухів.

Довідково

Механізм здійснення протезування за кордоном.

Розмір грошової допомоги на протезування та/або ортезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, однієї кінцівки без урахування податку на додану вартість не може перевищувати 900 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який за рішенням експертної групи, який може буди збільшений до двох разів до 1800 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Розмір грошової допомоги на заміну приймальної гільзи (куксоприймача) та післягарантійний ремонт протезно-ортопедичного виробу підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, без урахування податку на додану вартість не може перевищувати 150 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який може буди збільшений до двох разів до 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Сума прожиткового мінімуму на 2017 рік встановлено Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 р. №1801-VIII, та визначена для працездатних осіб з 01.05.2017 – 30.11.2017 у розмірі 1 684,0 грн., з 01.12.2017 -31.12.2017 у розмірі – 1 762,0 грн.

У разі перевищення встановлених розмірів грошової допомоги учасник антитерористичної операції або його законний представник може здійснити доплату різниці за рахунок власних коштів або інших не заборонених законодавством джерел шляхом перерахування відповідних коштів на спеціальний рахунок Фонду, відкритий у Казначействі, для їх подальшого перерахування закордонному підприємству, що здійснюватиме протезування (ортезування).

Розгляд документів щодо протезування (ортезування) учасника антитерористичної операції здійснюється експертною групою, утвореною при Фонді (далі – експертна група).

Строк розгляду документів експертною групою не може перевищувати 25 робочих днів з дати отримання (надходження поштою) від учасника антитерористичної операції або його законного представника всіх необхідних документів.

У разі коли до заяви додаються не всі документи, зазначені у цьому пункті, Фонд повідомляє у триденний строк учасникові антитерористичної операції, який втратив функціональні можливості кінцівок, або його законному представникові про документи, які необхідно подати додатково. У такому разі днем звернення вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі (у разі надсилання документів поштою), або дата їх фактичного отримання Фондом (у разі особистого подання).

Під час зазначеного строку експертна група опрацьовує питання щодо протезування (ортезування) учасника антитерористичної операції, який втратив функціональні можливості кінцівок, в Україні або здійснює пошук закордонного надавача спеціалізованої допомоги і з’ясовує з ним конструкцію та комплектацію виробу.

Протезування учасника антитерористичної операції здійснюється закордонним надавачем спеціалізованої допомоги у разі відсутності в Україні спеціалістів, які мають відповідну кваліфікаційну підготовку і позитивний практичний досвід виготовлення конструкцій (технологій) заявлених виробів.

27 березня 2019 прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 309 «Про затвердження Порядку використання у 2019 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу» (далі – Порядок), яким запроваджується новий механізм забезпечення заходами з реабілітації дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу (далі - ДЦП) за принципом «гроші ходять за людиною».

Порядком визначається механізм використання у 2019 році коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Реабілітація дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу», спрямування бюджетних коштів на відшкодування вартості реабілітаційних заходів для дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП закладам охорони здоров’я будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або їх відокремленим підрозділам, що забезпечують медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників, а також реабілітаційним установам, підприємствам, закладам, у тому числі їх відділенням, структурним підрозділам незалежно від форми власності, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Перелік реабілітаційних установ, закладів охорони здоров’я, які здійснюють реабілітаційні заходи для дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП можна отримати на веб-сайті Мінсоцполітики (www.msp.gov.ua) у розділі «Інвалідність» ‒ «Реабілітація дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу».

Для забезпечення дитини реабілітаційними заходами один із батьків дитини чи її законний представник подає до місцевого органу заяву про направлення дитини до реабілітаційної установи у довільній формі (далі - заява) із зазначенням інформації про вибрану реабілітаційну установу разом з копіями:

 • паспорта громадянина України та/або свідоцтва про народження, та/або іншого документа, що посвідчує особу дитини;
 • індивідуальної програми реабілітації, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу;
 • виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (форма № 027/о).

Прийом документів на отримання реабілітаційних послуг здійснюється спеціалістами територіальних відділів по роботі з громадянами:

 • Центрального та Приморського районів за адресою: пр. Металургів, буд. 35, тел. для довідок 0965626150, 0677417316, 53-04-59;
 • Лівобережного району за адресою: пр. Перемоги, буд. 16, тел. для довідок 0984188001, 22-31-65;
 • Кальміуського району адресою: вул. Чукаріна, буд. 17, тел. для довідок 00686687608, 47-60-06

Оздоровлення осіб з інвалідністю, ветеранів війни, учасників АТО/ООС, постраждалих від Революції Гідності та громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофиї  здійснюється відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нациських переслідувань», «Про основи соціальної захищенності осіб з інвалідністю в Україні», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та визначається окремими Порядками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України.

Оплата послуг за санаторно-курортне лікування громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, осіб з інвалідністю, учасників бойових дій,  осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників війни з числа учасників АТО/ООС, учасників Революції Гідності,  базується на укладанні тристоронньої угоди між особою, департаментом соціального захисту населення та санаторно-курортним закладом. Тобто тепер людина може самостійно обирати санаторій для оздоровлення та звернутися до департаменту соціального захисту населення за місцем реєстрації, де перевіряється заклад на відповідність встановленим вимогам. Після чого укладається тристороння угода, яка передбачає безготівкове перерахування коштів санаторно-курортним закладам за надані послуги. Гранична вартість путівки для відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування визначатиметься щороку Мінсоцполітики за погодженням з Мінфіном.

Інші ветерани війни, особи на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» та особи з інвалідністю можуть оздоровитися у санаторно-курортних закладах, підвідомчих Міністерству соціальної політики. На теперішний час у сфері Мінсоцполітики діє 4 санаторії, а саме:

"Перемога" (м. Київ), "Батьківщина" (м. Трускавець), "Слава" (м. Миргород), "Салют" (м. Одеса), термін проходження санаторно-курортного лікування у вищевказаних закладах становить 21 день.

За рахунок коштів державного бюджету санаторно-курортним лікуванням забезпечуються:

- особи з інвалідністю внаслідок війни (забезпечуються путівками строком на 18-21 день 1 раз на рік);

- учасники бойових дій (забезпечуються путівками строком на 18-21 день 1 раз на рік);

- учасники війни (забезпечуються путівками строком на 18-21 день 1 раз на 2 роки);

- член сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни (забезпечуються путівками строком на 21 день 1 раз на 2роки);

- особи з інвалідністю з дитинства та загального захворювання (забезпечуються путівками строком на 18 днів в порядку черговості в міру надходження путівок/коштів).

Особи з інвалідністю із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворювання хребта та спинного мозку) забезпечуються путівками:

І і ІІ групи – до санаторіїв (відділень) спинального профілю з лікуванням строком на 35 днів (відповідно до медичних рекомендацій) у порядку черговості в міру надходження путівок.

ІІІ групи – до санаторіїв неврологичного профілю строком на 18-21 день (відповідно до медичних рекомендацій) у порядку черговості в міру надходження путівок.

Громадяни, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1 (забезпечуються путівками строком 18 днів 1 раз на рік).

Для забезпечення санаторно – куурортним лікуванням особи повинні перебувати на обліку в органах соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання, а такі, що переселилися з тимчасово окупованої території чи районів проведення антитерористичної операції, за фактичним місцем проживання відповідно до довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Забезпечення путівками осіб, здійснюється в межах виділених коштів, в порядку черговості.

Після закінчення строку дії медичної довідки, але не рідше ніж один раз на три роки, особи, які перебувають на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням, повинні подавати нову медичну довідку. У разі неподання такої довідки особа, яка понад три роки перебуває на обліку для забезпечення санаторно-курортною путівкою, знімається з обліку.

Додаткову інформацію про санаторно-курортне лікування можна отримати в територіальних відділах по роботі з громадянами департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради розташованих за адресами:

 • Центральний та Приморський райони- пр. Металургів, 35 каб. 3; (тел. 067 741 73 16, 096 562 61 50);
 • Кальміуський район - вул. Чукаріна,17 каб.4 (тел. 068 668 76 08);
 • Лівобережний район- пр.Перемоги,16 каб.107 (тел. 098 418 80 01).

26 червня 2019 прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 576 «Про затвердження Порядку надання соціальних послуг особам з інвалідністю та особам похилого віку, які страждають на психічні розлади» (далі - порядок).

Порядком визначається механізм надання соціальних послуг особам з інвалідністю та особам похилого віку, які страждають на психічні розлади, у тому числі з догляду та чіткі строки розгляду заяв про надання соціальних послуг, прийняття рішення щодо надання чи відмови в наданні соціальних послуг особам з інвалідністю, особам похилого віку.

Детальніше з порядком можливо ознайомитись за електронною адресою: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/576-2019-%D0%BF

В рамках діючого законодавства окремі категорії громадян мають право на пільги з оплати послуг користування житлом, комунальних послуг, проїзд в міському транспорті загального користування, санаторно-курортне лікування, одержання ліків, засобів реабілітації, на придбання твердого палива, скрапленого газу, тощо.

Правом на отримання пільг користуються наступні категорії громадян згідно Законам України:

«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»:

 • учасник бойових дій
 • учасник війни
 • член сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни
 • інвалід війни І, ІІ та ІІІ груп
 • особа з особливими заслугами перед Батьківщиною
 • батьки померлої особи з особливими заслугами
 • вдова (вдівець) особи з особливими заслугами

«Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»:

 • вдова (вдівець) особи з особливими трудовими заслугами
 • особа з особливими трудовими заслугами
 • батьки померлої особи з особливими трудовими заслугами
 • ветеран праці
 • пенсіонер за віком

«Про соціальний захист дітей війни»:

 • дитина війни

«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»:

 • опікун дітей померлого громадянина, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою 1 категорія
 • опікун дітей померлого громадянина, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою 2 категорія
 • опікун дітей померлого громадянина, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою 3 категорія
 • особа, яка постраждала від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії
 • особа, яка постраждала від наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії – ліквідатор
 • особа, яка постраждала від наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії – потерпілий
 • особа, яка постраждала від наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії
 • сім'ї померлих учасників ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою
 • сім'ї померлих учасників ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою
 • сім'ї померлих учасників ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою
 • особа, яка працювала за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов’язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
 • дитина ЧАЕС померлого громадянина
 • дитина ЧАЕС потерпіла
 • дитина ЧАЕС – інвалід

«Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист»:

 • ветеран служби цивільного захисту
 • вдова (вдівець) ветерана служби цивільного захисту
 • ветеран Державної кримінально-виконавчої служби
 • вдова (вдівець) ветерана Державної кримінально-виконавчої служби
 • ветеран податкової міліції
 • вдова (вдівець) ветерана податкової міліції
 • ветеран військової служби
 • вдова (вдівець) ветерана військової служби
 • ветеран органів внутрішніх справ
 • вдова (вдівець) ветерана органів внутрішніх справ
 • ветеран державної пожежної охорони
 • вдова (вдівець) ветерана державної пожежної охорони
 • ветеран Державної служби спеціального зв’язку
 • вдова (вдівець) ветерана Державної служби спеціального зв’язку
 • батьки та члени сім’ї працівника Державної служби спеціального зв’язку, який загинув (помер), пропав безвісти або став інвалідом

«Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»:

 • реабілітовані громадяни

Закон України «Про охорону дитинства»:

 • багатодітна сім’я
 • дитина з багатодітної сім’ї
 • дитячий будинок сімейного типу
 • прийомна сім’я, в якій не менше року проживають троє або більше дітей,
 • сім’я, в якій не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування

«Про основи соціальної захищеності інвалідів України»

«Про жертви нацистських переслідувань»

«Про службу безпеки України»

«Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»

«Про культуру»

«Про освіту»

Основи законодавства України про охорону здоров’я

«Про захист рослин»

Кодекс цивільного захисту України

   Порядком надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 визначено механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, послуг із встановлення квартирних телефонів (далі - пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім’ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами, а також підтвердження права на інші види пільг, які надаються з урахуванням доходу (безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення, зубопротезування тощо) відповідно до законодавства.

   Дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законами України: “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 3; дружини (чоловіки) та опікуни (на час опікунства) дітей померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою; сім’ї, які мають дитину-інваліда, інвалідність якої пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи; діти, потерпілі від Чорнобильської катастрофи; особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 р. не менше ніж 14 календарних днів або не менше ніж три місяці протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов’язаними з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувалися за урядовими завданнями), “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (учасники війни; особи, на яких поширюється чинність зазначеного Закону; ветерани праці; особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдови (вдівці) та батьки померлих осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” (особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдови (вдівці) та батьки померлих осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною), “Про освіту” (пенсіонери, які раніше працювали педагогічними працівниками у сільській місцевості та селищах міського типу і проживають у них), Основами законодавства України про охорону здоров’я (пенсіонери, які раніше працювали медичними і фармацевтичними працівниками у сільській місцевості та селищах міського типу і проживають у таких населених пунктах), “Про бібліотеки і бібліотечну справу” (пенсіонери, які раніше працювали у бібліотеках у сільській місцевості та селищах міського типу і проживають у них),“Про захист рослин” (пенсіонери, які працювали у сфері захисту рослин у сільській місцевості і проживають там), “Про жертви нацистських переслідувань”, “Про охорону дитинства”(багатодітні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї, в яких не менше року проживають троє або більше дітей, сім’ї, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування), “Про соціальний захист дітей війни”, “Про культуру” (пенсіонери, які раніше працювали в державних та комунальних закладах культури, закладах освіти сфери культури у сільській місцевості і селищах міського типу і проживають у них), Кодексом цивільного захисту України (батьки та члени сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов’язків; особи, звільнені із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років та які стали інвалідами під час виконання службових обов’язків) (далі - пільговики).

Документи (оригінали та копії), необхідні для включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за місцем реєстрації:

 • паспорт,
 • ідентифікаційний номер,
 • документ, що підтверджує право на пільги,
 • довідки про доходи за попередні шість місяців, що передують місяцю звернення, або документи, що підтверджують відсутність доходів за такий період.
 • Копії та оригінали документів членів сім’ї, які мають право на пільги.

Документи (оригінали та копії), необхідні для включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за фактичним місцем проживання:

 • заява,
 • довідка з фактичного місця проживання,
 • паспорт,
 • ідентифікаційний номер,
 • документ, що підтверджує право на пільги,
 • довідки про доходи за попередні шість місяців, що передують місяцю
 • звернення, або документи, що підтверджують відсутність доходів за такий період
 • договор оренди житла або дозвіл власника житла на оформлення пільг.

Для внутрішньо переміщених осіб додатково надається копія відповідної довідки. Копії та оригінали документів членів сім’ї, які мають право на пільги.

дата оновлення: 20.09.2019