Городянам

Назад

Детальна інформація про заклади культури

Філармонія, театри

 

Адреса: м. Ужгород, вул. Льва Толстого, 12

Телефон: +380 50 407 7758

Соціальні мережі:https://www.facebook.com/daodt.mariupol/

                                 https://www.instagram.com/daodt_mariupol/

Донецький академічний обласний драматичний театр (м. Маріуполь) - один з найстаріших театрів Лівобережної України. Центр культурного життя і єдиний професійний театр Маріуполя.

Маріупольці завжди мали свою виняткову та унікальну театральну культуру. І перша професійна трупа, як і перший театр були засновані у місті наприкінці XIX ст. Проте згідно з чинними на 1950-ті роки правилами новий театр могли побудувати лише в обласному центрі. Однак завдяки великій кількості клопотань, скарг, заяв маріупольців, іноді навіть у дуже високі інстанції, підтримці Донецька та колосальній роботі Костянтина Олейниченка, який на той час очолював міськом КПУ, все ж таки вдалося обійти цю директиву. В усіх клопотаннях йшлося про створення обласного драматичного театру, а вже потім зазначалося, що з різних об’єктивних причин приміщення для нової установи культури доцільно звести у прилеглому Маріуполі. Відтоді на афішах театру з’явилася назва: «Донецький драматичний театр», а в дужках – «місто Маріуполь». Проєкт був розроблений архітекторами Київського ДІПроміста О. Малишенком та О. Криловою за зразком полтавського обласного театру. Будівництво розпочалось у 1956 році. Було побудовано красиве, чудово обладнане приміщення для театру в стилі монументального класицизму з великою кількістю ліпних декоративних елементів.               

2 листопада 1960 року засяяли вогні нового театру – відбулося його урочисте відкриття. Ця подія стала справжнім святом для жителів міста, які так довго чекали цього дня. За час роботи в маріупольському театрі в якості режисера народним артистом УРСР О. Утегановим було здійснено понад 50 вистав, сформована повноцінна трупа – з 50 творчих працівників, 14 із них мали почесні звання – народні артисти України О. Утеганов, Б. Сабуров, Н. Юргенс, Н. Білецька, заслужені артисти України – М. Земцов, В. Митрофанов, М. Алютова, В. Бугайов, С. Отченашенко, заслужений художник України М. Ковальчук. Завдяки цьому творчому надбанню акторський цех театру став повністю укомплектованим. Маріупольський театр впродовж 1970-х років набуває неофіційного статусу одного з найкращих драмтеатрів України, чому сприяли гастрольні маршрути колективу. Це був період підкорення елітних столичних вершин: Київ, Баку, Рига, Таллінн, Вільнюс, Мінськ. Успіх театру був переконливим і вражаючим – повні зали і захоплені відгуки театральної критики.

28 грудня 1983 року будівлі драматичного театру у місті Маріуполі надали статус пам’ятки архітектури місцевого значення. У 1985 році у драмтеатрі була відкрита мала зала, а 12 листопада 2007 року наказом Міністерства культури і туризму театру було присвоєно заслужений статус Академічного.

16 березня 2022 року російська авіація скинула бомбу на театр, що став братською могилою для сотень людей, які переховувалися в його стінах від ворожих російських обстрілів. Відтоді Драматичний театр став одним з символів гуманітарної катастрофи та воєнних злочинів, які заподіяла Росія.

Роботу Донецького академічного обласного драматичного театру (м. Маріуполь) було відновлено. Виконуючою обов'язки директорки-художньої керівниці театру з 6 травня 2022 було призначено Людмилу Колосивич. Прем'єра першої постановки після відновлення, відбулася на сцені Закарпатського музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв в Ужгороді. Нею стала вистава Людмили Колосович «Крик нації» про життя і долю Василя Стуса. Звернення театру до українського поета-шістдесятника стала символічною, виходячи з його постаті, прямим зв'язком із Донеччиною, подібністю боротьбі за українську мову та культуру, її вільний розвиток та представленість у світовій культурі.

Прем'єрні покази «Крику нації» пройшли із переаншлагами, в результаті чого керівництво театру організувало додаткові вистави. Критика порівняла виставу із «античною трагедією».

Нещодавно театр очолив новий директор, ним став Дибовський Геннадій Борисович.

 

Репертуар після повномасштабного вторгнення рф:

2022 рік

16 липня – «Крик нації» Людмили Колосович, Олени Білої та акторів театру; реж. Людмила Колосович.

16 вересня – «Маріупольська драма» Олександра Гавроша за розповідями акторів Віри Лебединської, Дмитра Муранцева, Олени Білої, Ігоря Китриша, Матвія Китриша; реж. Євген Тищук.

27 листопада – «Качка» Марти Ґушньовської; реж. Наталя Орєшнікова.

25 грудня – «Вертеп Донеччини» за мотивами п’єси «Іродова морока» Пантелеймона Куліша із використанням автентичних колядок і щедрівок Донеччини; реж. Людмила Колосович.

 

2023 рік

19 березня – «Decameron» за новелами «Декамерон» Джованні Боккаччо; реж. Олег Мельничук.

20 травня – «Приголомшена Тетяна» Лаши Бугадзе; реж. Людмила Колосович.

Соціальні мережі: https://www.facebook.com/groups/philharmonicmariupol/?locale=uk_UA

Маріупольська камерна філармонія була відкрита у вересні 2018 року за рішенням міської ради та підтримки Міністерства культури. Це перший в Україні заклад такого типу.

На той час філармонія об’єднала під своїм дахом три муніципальні оркестри: камерний оркестр «Ренесанс», оркестр духової та естрадної музики та оркестр народних інструментів. Творчі колективи філармонії були постійними учасниками міських заходів, часто виступали на концертних майданчиках, парках та скверах міста. Маріупольську камерну філармонію очолив художній керівник та головний диригент камерного оркестру «Ренесанс», заслужений діяч мистецтв України Василь Крячок. Під час повномасштабного вторгнення в Україну і окупації частини її територій оркестр «Ренесанс» поновив свою творчу діяльність і камерна філармонія відродилась в столиці України, в місті Києві. Основною діючою творчою одиницею філармонії був і залишився оркестр «Ренесанс», а духовий та народний оркестри залишились в Маріуполі на непідконтрольній Україні території та співпрацюють з країною агресором.

З 2018 року філармонія проводить фестиваль музичного мистецтва «Mariupol Classik», в якому беруть участь музичні колективи філармонії та артисти з різних міст України. В різний час на сцені закладу виступили: Паоло Скібілія (Італія), Д. Морозов (м. Харків), солістка Міланської опери Ла Скала Марія Раткова, О. Ширяєва, «TenorsBel'Canto», В. Туліс (м. Київ), А. Чувпило (м. Київ), Р. Кушина (м. Моршин), Ю. Дякунчак (м. Дрогобич), Ю. Кот (м. Київ), В. Митряєв (м. Київ), О. Чундак (м. Ужгород), Наталія Толпиго (м. Київ), Тетяна Павличук-Тишкевич (Київ) Національна заслужена капела бандуристів України імені Г.І. Майбороди (м. Київ), Віртуози Kyiv Mozart Quartet, Ансамбль класичної музики « АМАДЕУС» (м. Дніпро), родина Шутко (м. Львів), Дніпровський Академічний Театр Опери та Балету (м. Дніпро), Симфонічний оркестр (м. Сєвєродонецьк), Солісти Харківського Національного Академічного Театру Опери та Балету Є. Лисицький і М. Семко, Т. Скрипніков і О. Білоусов (м. Дніпро) та інші.

Оркестр «РЕНЕСАНС» є засновником унікальних творчих проєктів. Одним з найцікавіших та найпрестижніших проєктів є Міжнародний фестиваль-конкурс обдарованих дітей з оркестром «Музичний листопад», який є єдиним на сході України для талановитих дітей. Юні музиканти мали можливість виступити з камерним оркестром «Ренесанс» під керівництвом головного диригента, заслуженого діяча мистецтв України Василя Крячка. Демонстрували свою майстерність учні Маріупольського фахового коледжу культури і мистецтв Єрьоменко Діана (2 курс, клас викладача Ляшенко Н.В.), Кривоус Софія (3 курс., клас викладача Ляшенко Н.В.), Волошенюк Аніта(1 курс), учень Школи мистецтв Єсауленко Андрій (8 кл., клас викладача Ляшенко Н.В.) та Остапчук Артур(фортепіано) з міста Запоріжжя (4 курс Музичного Фахового коледжу ім. П.І. Майбороди. Клас викладача Л.Д. Кісіной). Юні музиканти отримали безцінний досвід гри з оркестром та безліч позитивних емоцій, ну і, звичайно, квіти та оплески. 

Оркестр «Ренесанс» неодноразово був учасником значних Всеукраїнських та Міжнародних проєктів, найбільш знаковими з котрих є: Фестиваль камерної та органної музики «Органум», (м. Суми). Міжнародний фестиваль мистецтв «Віртуози», (м, Львів). Міжнародний фестиваль камерної музики «Музика а старому Львові та а старому Кракові», (м Львів - Краків). Вагомою частиною діяльності оркестру «Ренесанс», є творча співпраця з Академічним камерним оркестром «Віртуози Львова». Зірковим результатом якої є сумісний запис унікального подарункового лазерного диску «Мелодії» М. Скорика в її чотирнадцяти авторських версіях. Цей проєкт не має аналогів а світі.

Важливим кроком до відродження діяльності камерної філармонії та його стержневого колективу, оркестру «Ренесанс», став тур (вересень-жовтень 2022 року) музикантів оркестру, проживаючих на підконтрольній території України сумісно з Академічним камерним оркестром «Віртуози Львова», в рамках П’ятого ювілейного фестивалю мистецтв «Mariupol Classik» по містах: Гданськ (Польща), Львів (Україна), Івано-Франківськ, сумісно з Академічним камерним оркестром «Harmonia Nobile», Вінниця, сумісно з Академічним симфонічним оркестром Вінницької обласної філармонії та Київ, сумісно з Академічним симфонічним оркестром Національної філармонії України.

В січні 2023 року оркестр «Ренесанс» в оновленому складі, на період окупації міста, відновив свою творчу діяльність на сцені Національної філармонії України тим самим, відродив роботу Маріупольської камерної філармонії. Завдяки творчій співпраці Національної філармонії України (генеральний директор Михайло Швед) та Маріупольської камерної філармонії (директор Василь Крячок), був започаткований творчий проєкт «Філармонія нескорених», автором якого став Михайло Швед.

На сьогодні оркестр «Ренесанс» Маріупольської камерної філармонії має свою тимчасову, на період окупації міста, репетиційного-концертну базу - Національний Будинок Архітекторів України, де оркестр проводить переважну більшість своїх концертів. Оркестр «Ренесанс» Маріупольської камерної філармонії стоїть напередодні 35-и річчя своєї творчої діяльності, незмінним концертмейстером та солістом оркестру, протягом 35-и річної творчої діяльної є Наталя Ляшенко.

В квітні місяці 2024 року до ювілею оркестру «Ренесанс», Маріупольська камерна філармонія започаткувала унікальний проєкт: «Донеччина. Симфонія життя!», за участі двох оркестрів, що були змушені поновити та продовжити своє творче життя в м. Києві. До другої річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну, оркестр «Ренесанс» був запрошений 01 березня 2024 року Посольством України в Ватикані, мерією міста Асколі Пічено та адміністрацією оперного театру, для сумісної програми з оркестром Пуччіні.

Соціальні мережі:https://www.instagram.com/theatre_conception?igsh=ZHU3ZDdpdG16Zm9l

Автор та художній керівник: Олексій Гнатюк

Телефон: +380955776912

Незалежний театр авторської п'єси «Conception» розпочав свою діяльність у 2019 році в місті Маріуполь. Але після подій 24 лютого був змушений, втративши все, крок за кроком та майже з нуля відновлювати свою діяльність у Києві як соціальний проєкт: Мистецька спільнота «Conception», яка об’єднала митців та творчих людей міста Марії. Основна мета спільноти: формування свідомої української ідентичності через театральне мистецтво. Наразі  наша спільнота продовжує шукати свою сцену, щоденно бореться з новими складнощами та робить все, щоб відновити діяльність та дарувати глядачам неймовірні емоції.

Театральні проєкти:

«Обличчя кольору війна» - документальна вистава. Переповідь реальних історій маріупольських митців про перебування в окупованому Маріуполі в період з 24 лютого до 28 березня 2022 року.

«Життя переселенське» - психологічна драма. Втративши все, не втратити себе…

Вистава присвячена життєвим та й досі дуже актуальним історіям. Зокрема декілька розповідей, які об'єднує важкий шлях з Бердянська до евакуаційного автобуса. Це історії про труднощі, небезпеку та непередбачені ситуації по дорозі до вільної від агресорів території.

«Тримаємось разом» - модерн-вистава.

«Як Святий Миколай свято врятував» - дитяча вистава.

«Коти-біженці» - кототерапія для дітей та дорослих. Драматургині Людмила Тимошенко та Марина Смілянець.

«Вірші військової душі» - поетична імпреза. Імпреза сублімує всю лють і ненависть українців до ворога та є спробою віднайти відповідь на запитання, як говорити про війну у часи війни. Воєнна лірика фіксує миті подій, відображає різні реальності, світ, в якому попри все триває життя. Поезія дає сили опиратися злу і вистояти, зберегти людяність, стає прихистком, дарує надію на майбутнє.

Телефон: 096 92 67 528
Електрона адреса: [email protected]
Соціальні мережі: https://www.facebook.com/groups/teatromaniya/?ref=share

Робота театру до 24.02.2022.

Народний театр «Театроманія» було створено у січні 2011 року як театральний клуб молодим режисером та актором Антоном Тельбізовим. За роки існування колектив зумів здобути статус «народного», поставити більше 20 вистав для дітей та дорослих, підготували до вступу не одне покоління юних акторів і акторок, взяти участь у численних фестивалях і конкурсах.

«Театроманія» — сучасний молодий театр, який завжди знаходиться у пошуку нових форм та засобів діалогу з глядачем. Основний напрямок роботи – опрацювання сучасних проблем у театральних постановках та розробка соціальних проєктів.

У репертуарі театру камерні, музичні, а також авторські вистави.

На сьогоднішній день на базі театру працює творча студія «Театроманія 2:0» у місті Ганновер - творчий осередок української молоді від 12 до 25 років, які опинилися в Німеччині під час військових дій в Україні. Студія працює на базі Української Спілки Нижньої Саксонії у місті Ганновер. Колектив «Театроманії 2:0» готує нові постановки, присвячені актуальним і наболілим проблемам.

Адреса: вул. Харлампіївська,17/25 (ПК Молодіжний)

Робота театру до 24.02.2022.

Маріупольський театр ляльок був єдиним в Донецькій області театром для дітей та дорослих. Його історія починається з групи лялькарів, які почали працювати для дітей ще в 90-і роки XX століття. Засновник театру Заслужений діяч естрадного мистецтва України Ірина Руденко. Офіційно театр ляльок, як комунальний заклад, був відкритий в 1997 році.

За час існування театру було поставлено понад 60 лялькових вистав. У репертуарі театру ляльок, є такі вистави: «Три веселих поросяти», «Дюймовочка», «Теремок», «Маленький принц», «Білосніжка і сім гномів», «Чукоккала», «Ай, да Мицик», «Лисиця і Ведмідь», «Цікава лисичка» і багато інших. Щорічно театр відвідувало понад 12 тисяч дітей і дорослих.

При театрі ляльок у 2010 році була створена Перша театральна школа-студія і Дитяча академія Театру і Кіно, в якій займалося більше 80 дітей і підлітків від 3-х до 25 років. У школі викладали кваліфіковані педагоги такі дисципліни, як акторська майстерність, сценічна мова та рух, вокал, хореографія та ін. При школі працював театр юного глядача «Персонажі».

Внаслідок повномасштабного вторгнення рф на територію України заклад призупинив свою творчу діяльність. 

 

Адреса: м. Маріуполь, пр. Металургів, 52, на базі Маріупольської камерної філармонії

Колектив створений в 2019 році за підтримки маріупольської камерної філармонії.

Робота театру до 24.02.2022.

Основна естетична спрямованість - класичний психологічний театр. Назва «ДрамКом» - абревіатура від слів «драма» і «комедія». Головним завданням було створення репертуарного театрального колективу, який пропонував увазі маріупольського глядача якісні вистави, традиційної театральної школи.

Театральна артіль «ДрамКом» (або просто «ДрамКом») - колектив самодіяльний, хоча в його лавах є люди з театральною освітою та майбутні професійні актори - студенти, які вивчали акторську майстерність у Маріупольському коледжі мистецтв.

Віковий спектр театральної артілі - від 20 до 69 років. Це дало можливість не обмежуватися у виборі п'єс. В цілому «ДрамКом» - це аматорський колектив, який об'єднує безмежна любов до театрального мистецтва і бажання подарувати улюбленому місту ще одну можливість, побачити якісні вистави, не виїжджаючи за межі Маріуполя.

Внаслідок повномасштабного вторгнення рф на територію України колектив призупинив свою творчу діяльність.

Адреса: м.Маріуполь, вул. Харлампіївська, 17/25

Соціальні мережі: https://www.facebook.com/terrateatr/about_contact_and_basic_info

Театр до 24.02.2022 року.

Театр відкрився 27 жовтня 2019 року і показував вистави на площадці Маріупольського театру ляльок. Більшість акторів - з професійною освітою. Театр-член асоціації «Незалежний театр України».

У репертуарі: «Голос тихої безодні» Неди Нежданої, «Селфі зі склерозом» Олександра Володарського, «Сватання in Gon4arivці» за Г.Ф. Квітка-Основ’яненком, «Твори Й. Бродського». Вистави гралися українською та російською мовами.

Театр співпрацював з Першою Маріупольською театральною школою-студією, учні старших груп брали участь у виставах. В рамках просвітницького проєкту «мистецький хаб «ВО!»(видатні особистості) професійні актори разом із творчою молоддю читали та записували твори видатних письменників та поетів.

У 2021 році театр брав участь у культурно-мистецькому театральному проєкті «Theatre Day Fest» та всеукраїнському конкурсі «ГРА». В першому міжнародному театральному інтернет-конкурсі «Театр net» отримав Диплом лауреата Першого ступеня за виставу «Сватання in Gon4arivці».

Наш театр-родина. За своєю формою театр-частина громадської організації, всі творчі і технічні співробітники брали участь в проектах на благодійній основі.

Внаслідок повномасштабного вторгнення рф на територію України колектив тимчасово призупинив свою творчу діяльність.  

А вже 3 квітня 2024 року у Києві в Українському кризовому медіа-центрі відбулась презентація проєкту відродження Першого недержавного театру Донеччини «Терра Інкогніта» з Маріуполя. Першу виставу проєкту – «Світло вкінці тунелю» за п’єсою Неди Нежданої відіграли 07.04.2024 на сцені Національного Центру театрального мистецтва ім. Леся Курбаса. Головний режисер - Анатолій Левченко.

Цю виставу повинні були показати 25 лютого 2022 року в Маріуполі.

Музеї

Адреса: вул. Георгіївська, 20.

E-mail:[email protected]

Матеріальна складова історичної та культурної спадщини міста Маріуполь і Надазов’я акумульована у Музеї, що став її скарбницею та центром збереження, вивчення й популяризації.

Заснований 6 лютого 1920 року Музей за більш ніж сто років роботи зібрав численні колекції, створив постійну експозицію, що віддзеркалювала історію та природу краю, проводив наукову та видавничу роботу.

Російська агресія 2022 року вогняною рисою розділила історію закладу на «до» та «після». Музейні зібрання, експозиції та самі будівлі зазнали нещадних руйнувань, знищення та розкрадання загарбниками.

Майбутнє музею, його відродження наразі залежить від багатьох чинників. Але підтримка з боку всіх небайдужих до долі Маріупольського краєзнавчого музею людей зробить цей шлях скорішим, а музей кращим.

Маріупольський краєзнавчий музей, один з найстаріших музеїв Донецької області, був заснований 6 лютого 1920 року Ініціаторами відкриття Маріупольського центрального повітового музею краєзнавства була група вчителів маріупольської жіночої гімназії Дарій на чолі з Іваном Коваленком. Важливу участь у створенні музею брали В. Л. Голіцинський, М. В. Колесников, Л. М. Попов, А. К. Олександрович та ін.

На 24 лютого 2022 року фонди музею складали близько 60 000 музейних предметів.

Музей пройшов складний та тривалий період трансформації та переосмислення радянського минулого, формування нових підходів у висвітлені історичного минулого краю, створенні плюралістичного та об’єктивного наративу. У зв’язку з переосмисленням історії радянського періоду виявилось, що музейна експозиція стрімко «застаріла». У 1990-ті роки обличчя музею неодноразово змінювалося. До 10-річчя Незалежності України була відкрита нова експозиція відділу сучасності. Протягом 2016–2017 років в Маріупольському краєзнавчому музеї побудували нову експозицію «Маріуполь на зламі епох», яка представляла місто за часів Української Революції.

Відбулися зміни і у структурі музею, з’явилися нові філії. З 1993 року запрацював Музей народного побуту. 29 жовтня 2010 року відбулося урочисте відкриття Художнього музею ім. А. І. Куїнджі.

Масштабні зміни, що відбувалися у місті та з містом останні роки, такі як грандіозні інфраструктурні проєкти, розвиток туристичного напрямку економіки, впровадження сучасних технологій, все це напряму впливало на найближчі перспективи розвитку музейної галузі міста. Початок 20-х років XXI ст. для Маріупольського краєзнавчого музею потенційно був часом глибинних перетворень та оновлення, очікувався капітальний ремонт та повна реекспозиція музею, які планувалися ближчим часом.

Руйнування Маріупольського Краєзнавчого Музею під час російської збройної агресії – неосяжна втрата як для міста, так і для Музейного фонду України в цілому.

Внаслідок повномасштабного вторгнення рф на територію України, під час захоплення Маріуполя тисячі будинків були безжально зруйновані. Маріупольський краєзнавчий музей, розташований в історичному центрі міста, теж зазнав обстрілів та бомбардувань. В результаті неодноразових прямих влучань в будівлі спалахнула пожежа, що охопила всі поверхи. Музей втратив свої експозиції та численні фондові зібрання. Значних руйнувань зазнали філії музею: Музей народного побуту та Художній музей ім. А.І. Куїнджі, розташовані на одній вулиці з краєзнавчим музеєм (вул. Георгіївська 55 та 58).

Після руйнувань та знищення маріупольських музеїв, окупанти вивезли з них найцінніші вцілілі предмети, спустошивши матеріальну історичну та культурну спадщину міста та регіону.

Наразі музей працює дистанційно. Основна інформація щодо реалізації музейної роботи доступна на сторінках музею у соцмережах:

Музей створює онлайн та офлайн виставки, проводить лекції та екскурсії в містах тимчасової дислокації своїх співробітників: Києві, Одесі, Чернівцях. Маріупольський краєзнавчий музей активно займається рядом проєктів, в тому числі з вшанування загиблих захисників Маріуполя – «Маріуполь Пам’ятає», разом з Центром міських історій м. Львів задіяний у проєкті «Місто у валізі», збирає усні свідчення та матеріали про події під час захоплення міста російськими окупантами. Музей займається відновленням своєї обліково-фондової документації, архівів, бере участь у наукових конференціях та круглих столах, проєктах зі збереження культурної спадщини.

Кроки відновлення музею є завданням, над яким слід працювати вже зараз.

Повернення Україною свого міста-героя, міста-трудівника, міста Марії, це справа часу. Відновлення міста – це мрія та прагнення багатьох тисяч маріупольців, і тих, хто вимушено залишив місто, і тих, хто залишився. Відбудова та відродження Маріупольського краєзнавчого музею стане важливим кроком у поверненні місту його історичної пам’яті та культурної спадщини, підґрунтям для розвитку та відродження прекрасного й квітучого краю.

Центр сучасного мистецтва

Адреса: м. Маріуполь, пр. Металургів, 25

Історія «Міського центру сучасного мистецтва і культури ім. А.І. Куїнджі» починається у 1972 році коли в місті був відкритий виставковий зал ім. А. І. Куїнджі, філія Маріупольського краєзнавчого музею. Вже через рік на батьківщині видатного пейзажиста відбулась республіканська виставка пейзажу – Меморіал А.І. Куїнджі.

У 2004 році виставковий зал ім. А. І. Куїнджі став самостійною установою та отримав сучасну назву КЗ «Міський центр сучасного мистецтва і культури ім. Куїнджі».

Формування фондів Центру сучасного мистецтва почалася зі зборів скульптури малих форм Заслуженого діяча мистецтв України, Почесного громадянина Маріуполя Єфіма Вікторовича Харабет (1929-2004г.г.), на честь якого був названий Музей медальєрного мистецтва, автора символіки міста Маріуполя (герб, прапор, церемоніальний знак міського голови). Експозицію музею складали близько 700 експонатів: медалей, плакет, жетонів, медальйонів, емблем, барельєфів і скульптур малих форм. Колекція фондів Центру сучасного мистецтва і культури ім. А.І. Куїнджі поповнювалась творами художників України та Маріуполя. На початок 2022 року (лютий) фонди Центру Куїнджі налічували більш ніж 2200 експонатів.

Під час захоплення міста російськими загарбниками «Міський центр сучасного мистецтва А.І. Куїнджі» було серйозно пошкоджено та пограбовано, вцілілі експонати російські окупанти вивезли з міста.

Зараз Центр продовжує свою роботу на контрольованій території України, бере активну участь у створенні нових виставкових проєктів. Разом з Національною спілкою художників, Департаментом культурно-громадського розвитку Маріупольської міської ради було створено виставковий проєкт «Маріуполь нескорений», який виник як прояв підтримки України та Маріуполя митцями з усього світу.

Географія виставкового проєкту «Маріуполь нескорений»

2022 рік

28 червня – 17 липня – Київський будинок художника, виставка що включала дві колекції «Маріуполь – душа України» та «Нескорена Україна».

28 липня – відкриття виставки в Івано-Франківську, у Музеї мистецтв Прикарпаття. Експонування тривало кілька місяців.

5-25 листопада – Рига (Латвія), Галерея Спілки художників Латвії.

2023 рік

30 березня – Вільнюс (Литва), відкриття виставки у Вільнюській Ратуші.

13-18 квітня – Варшава (Польща), головна будівля польського Сейму.

21 серпня – 21 вересня – виставка відкрилась в Києві у Галереї мистецтв «Лавра».

13 травня - 10 червня – Бремен (Німеччина), Художня Галерея Везер.

2024 рік

10 лютого – по теперішній час – Бремен (Німеччина), Художня Галерея Везер (нові роботи).

1– 2 березня – м. Асколі Пічено (Італія).

 

Навчальні заклади культури

Адреса: м. Маріуполь, вул. Чорноморська, 27 та Новоросійська, 2

До 24 лютого 2022 року в КЗ «Маріупольська музична школа № 1» дітей навчали грати на різних інструментах, співати, малювати і танцювати. За 45 років 1700 учнів отримали музичну освіту. Хтось став професійним музикантом, хтось залишився любителем, але всі приводили своїх дітей вчитися в рідну школу. Удосконалювались методи роботи, зростала майстерність, учні підкорювали своїм талантом міста України і Європи, беручи участь в конкурсах.

«Музика — потужне джерело думки». 

Музична освіта надає дітям великі можливості у виборі професії, способу життя, розширює кругозір, гармонічно розвиває дитину. У Приморському районі, за адресою  Чорноморська, 27/Новоросійська, 2, працювала КЗ «Маріупольська музична школа №1».

429 учнів у школі навчали 60 викладачів. Навчання відбувалося на фахових відділах: 

 • фортепіанному: «Вчені точно визначили, що уроки гри на фортепіано можуть допомогти дітям посилювати навички обробки і володіння мовою» ;
 • оркестровому (скрипка, альт, віолончель: «Гра на струнних інструментах допомагає дитині розвивати координацію й моторику, оскільки вимагає узгоджених рухів кистей, рук і ніг»;
 • вокально-хоровому: «Навчання співу для дітей формує базу для розвитку мовлення, зміцнюючи голосовий апарат і вдосконалюючи дикцію. Співаючи, малюк розвиває почуття ритму, голос, формує виразну інтонацію та правильну артикуляцію при вимові звуків. Завдяки вокалу організм краще протистоїть застудам»;
 • відділі народних інструментів (гітара, домра, баян, акордеон) : «Щоб красиво грати на гітарі з максимальною віддачою цього інструменту потрібно багато і старанно працювати. Це виховує характер і волю гітариста, заняття  на баяні або акордеоні розвивають також координацію між розумом і м'язами, яка згодом переноситься на багато процесів повсякденної діяльності» ;
 • музичне мистецтво естради (саксофон, флейта, кларнет, труба, гітара, бас-гітара, фортепіано, синтезатор, ударні інструменти) : «Гра на барабанах лікує і має терапевтичний ефект. Вчені з медичного центру Мідвілл (США) довели, що під час гри на ударних підвищується кількість наших імунних захисників (NK-клітин), а також спостерігається істотне зниження гормону стресу - кортизолу. При грі на духовому інструменті створюється опір потоку повітря, що видихається. Це допомагає добре розкритися альвеолам, розвиває легеневу тканину, покращує газообмін в організмі, збільшує життєвий об'єм легень. »
 • загально-естетичному, на якому діти навчалися малювати, танцювати, співати, а також засвоювали обраний за бажанням інструмент : «Щоб виховати людину думаючою і відчуваючою, її слід, перш за все, виховати естетично» - Фрідріх Шиллер.
 • теоретичному: «Предмети як сольфеджіо, слухання музики і музична література розширюють і збагачують уявлення будь-якої дитини про музичне мистецтво».

Удосконалюючи свою майстерність, у 2020-2021 навчальному році учні взяли участь в конкурсах і стали лауреатами 63-х Міжнародних конкурсів з охопленням таких країн: Україна, Болгарія, Азербайджан, Греція, Казахстан, Італія, Чехія, Німеччина, Грузія, Чорногорія, Польща, Австрія; 24 Всеукраїнських та міських, регіональних, 4-х міських.

464 заявки для участі в конкурсах було подано і реалізовано. 8 учнів вирішили обрати професію музиканта і вступили до Маріупольського коледжу культури і мистецтв.

Школа активно працювала, впроваджуючи нові методики для цікавого, корисного і професійного навчання кожної дитини.

На теперішній час діяльність закладу призупинена, у зв’язку зі знаходженням м. Маріуполь та приміщення школи в тимчасовій окупації.

Адреса: м. Маріуполь, вул. 26 квартал, б. 2
 

Робота закладу до 24.02.2022.

Маріупольська музична школа №2 розташована у Кальміуському районі за адресою: 26 квартал, б.2. За роки існування школи її закінчили понад 1900 учнів, більш 400 стали професійними музикантами. Учні школи постійно брали участь у різноманітних конкурсах. У 2020-2021 навчальному році лауреатами міжнародних, всеукраїнських конкурсів стали 112 учнів.

Колектив школи в педагогічній діяльності брав за основу такі пріоритети:

 • Забезпечення високої якості навчання з максимально можливою доступністю;
 • Розкриття здібностей і творчих задатків дітей, урахування їхніх вікових та індивідуальних особливостей, гармонійний розвиток духовного потенціалу особистості;
 • Підготовка найбільш обдарованих дітей до участі у конкурсах та до вступу у вищі навчальні заклади культури.

Відділи музичної школи №2:

Фортепіанний відділ: фортепіано та синтезатор.

Оркестровий відділ: струно-смичкові  та духові інструменти.

Струнно-смичкові: скрипка та віолончель.

Духові: блок-флейта, флейта, кларнет, саксофон, труба.

Відділ народних інструментів: гра на домрі, гітарі, баяні та акордеоні.

Теоретичний відділ: сольфеджіо та музична література. Також існував клас сольного співу.

Працювала група раннього розвитку, яка входила до переліку додаткових освітніх послуг для дітей віком від 3 до 5 років включно. Вивчали ритміку, освоювали гру на шумових інструментах, розвивали вокальні здібності.

На теперішній час діяльність закладу призупинена, у зв’язку зі знаходженням м. Маріуполь та приміщення школи в тимчасовій окупації.

Адреса: м. Маріуполь, вул. Менделєєва,13 а

До початку повномасштабного вторгнення російської окупаційної влади на територію України КЗ «Маріупольська музична школа № 3 Маріупольської міської ради» відвідувало 582 здобувача освіти. Гордістю школи був «Зразковий Джаз-ансамбль саксофоністів», який регулярно отримував перемогу у престижних фестивалях і конкурсах. На базі школи було відкрито театральне відділення, перша постановка професійного спектаклю – «Лев, чаклунка та платтяна шафа». У 2021-2022 учбовому році школа відкрила відділ хорового співу задля більшого залучення дітей до мистецької освіти.

У КЗ «Маріупольська музична школа № 3»  працювало 3 відділення - музичне, образотворче та театральне.

Музичне відділення налічувало 6 відділів:

Фортепіанний відділ.

Фортепіано – це прекрасний музичний інструмент, який дає практично необмежені можливості для розвитку творчого музичного потенціалу дитини. Ідеальний інструмент для початку кар’єри;

Відділ струно-смичкових інструментів.

Скрипка та віолончель – класичні музичні інструменти, на яких вчили грати ще кілька століть тому. Сьогодні можна купити інструменти різних розмірів і для різного віку дитини.

Не слід уникати Відділу духових та ударних інструментів хоча б тому, що  гра на духових інструментах (флейта, блок-флейта, кларнет, саксофон, труба) розвиває дихання, а також сприяє правильному формуванню осанки. А якщо у дитини проблеми з опорно–руховим апаратом, чи є порушення координації – вам допоможуть ударні інструменти.

Відділ народних інструментів .

Домра (кобза), акордеон, баян (кнопковий акордеон)  – народні інструменти, на яких можна грати як народну музику, так і шедеври світової, класичної музики.

Гітара найпоширеніший і доступний інструмент. Граючи на ньому дитина буде зіркою будь-якого свята.

Відділ сольного співу.

Вокальне мистецтво – один з найдавніших видів музичного мистецтва, у якому провідне місце належить голосу співака.

Теоретичний відділ.

Надає можливість вашій дитині бути грамотним музикантом. Теоретичні предмети – сольфеджіо, світова музична література, хор.

Навчаючись на образотворчому відділенні  ваша дитина концентрується на творчості і відволікається від усіх проблем. Малювання стимулює обидві півкулі мозку. Тому особливо таке заняття корисне дітям, які ростуть і розвиваються.

Театральне відділення – це гра, у якій ваша дитина розвивається як особистість.

На теперішній час діяльність закладу призупинена, у зв’язку зі знаходженням м. Маріуполь та приміщення школи в тимчасовій окупації.

Адреса:  м. Маріуполь, вул. Троїцька, 1

Музична школа № 5 була відкрита 1 січня 1974 року, і з того часу дружній колектив викладачів навчав дітей музичному мистецтву, бо музика – це найкращий шлях до життєвого успіху.

Головним завданням школи було прищепити дітям любов до прекрасного, розширити їх кругозір, а деяким - пов’язати все своє життя з мистецтвом.

Новаторський підхід викладачів базувався на особистому досвіді. Це давало можливість пробуджувати в дитині бажання набувати професійної виконавчої майстерності, а не сидіти годинами в сучасних гаджетах.

Учні школи, разом з викладачами були учасниками фестивалів та багатьох інших культурних заходів сумісно з Департаментом культурно-громадського розвитку Маріуполя. Кожного року кращі випускники вступали до вищих мистецьких навчальних закладів, а деякі поверталися викладачами нашої школи.

Також, незважаючи на карантинні обмеження, у 2020-2021 навчальному році учні отримали 68 нагород з Міжнародних, Всеукраїнських, обласних та міських конкурсів.

За останні роки преміями міського голови були нагороджені такі викладачі школи: Саравас А.В. (клас гітари), Яковлева Т.О. (клас фортепіано), Мацегора І.М. (клас фортепіано), стипендією – учень Челборах Олександр (гітара).

Викладачі постійно підвищували свою кваліфікацію, виходили на Всеукраїнський рівень. Так, Мацегора І.М. у 2021 році стала партнером Всеукраїнського проєкту «Літопис Майбутнього України» (Творчість та Мистецтво) та отримала диплом за особистий внесок у створенні майбутнього України у галузі творчості та мистецтва.

В музичній школі №5 працювали 33 висококваліфікованих викладача, які навчали дітей за такими музичними напрямками:

 • Фортепіано, скрипка, віолончель, блок-флейта з 5 років
 • Баян, акордеон та гітара з 7 років
 • Саксофон з 9 років
 • Сольний спів
 • Хоровий спів з 6 років

Окрім того, школа надавала додаткові освітні послуги на підставі самоокупності для учнів будь-якого віку.

Колектив МШ №5 тісно співпрацював з загальноосвітніми школами району, а в 2021 відкрив нові класи з надання додаткових освітніх послуг в ЗОШ №36.

На теперішній час діяльність закладу призупинена, у зв’язку зі знаходженням м. Маріуполь та приміщення школи в тимчасовій окупації.

 

Адреса: м. Маріуполь, вул. Куїнджі, 82

Релаковано: м. Львів, вул. Кушевича 1
E-mail: [email protected]
Телефон: 0687829681
Сайт:https://kuinji.wixsite.com/kuinji?

Соцмережі:https://www.facebook.com/Mariupolartschool/

 

Маріупольська художня школа була заснована в 1967 році на базі Палацу культури «Іскра», а в 1972 році був отриманий статус державної школи. У 1997 році школі було присвоєно ім'я знаменитого земляка – художника Архипа Івановича Куїнджі.

У 2022 році школі виповнилось 50 років. На сьогоднішній день школу закінчило більше 3300 чоловік. Багато з них, продовжили навчання в середніх і вищих навчальних закладах, обрали професію художника-дизайнера, живописця, скульптора, театрального декоратора, графіка, художника-педагога, художника-модельєра, архітектора, художника прикладних напрямків, мистецтвознавця.

Навчальна програма школи складена на основі загальнодержавних програм з урахуванням академічної освіти в галузі образотворчого мистецтва. Навчання побудовано на системному освоєнні художніх дисциплін: малюнка, живопису, станкової композиції, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва, історії мистецтва народів світу.

Художня школа ім. А. і. Куїнджі - є активним учасником державних соціальних програм. Важливе місце в житті школи - це участь та перемоги наших вихованців в обласних, всеукраїнських, регіональних та міських виставках, фестивалях дитячої творчості.

Для міста Маріуполя школа була центром дитячої художньої творчості. Викладачі школи та її учні протягом усіх років реалізують просвітницькі програми, читають лекції та проводять бесіди з питань історії образотворчого мистецтва в загальноосвітніх школах, бібліотеках та дитячих садках.

Маріупольська художня школа ім. А.І. Куїнджі відновила свою роботу 15.10.2022 року поза межами свого міста. Працює у змішаній формі очно та дистанційно. Очно: Львів, Кропивницький.

 • Школа приймає участь у виставках у містах присутності Львів, Кропивницький. Приймає активну участь у проведенні виставок картин, які складаються з робіт наших учнів:
 • Прийняли участь у презентації проєкту «Культурна де окупація Маріуполя» на якій презентували виставку «Маріуполь чекає повернення додому» з 18 робіт, хаб Реборн Львів.
 • Конкурс- виставка «Нащадки спадщини Куїнджі», Органний зал Львів.
 • «Маріуполь чекає повернення додому». Це тема нової виставки у Галереї органного залу, яка відбувається у рамках проєкту «Культурна деокупація Маріуполя" спільно з центром «ЯМаріуполь. Львів» та Маріупольською художньою школою імені Архипа Куїнджі.
 • До другої річниці  повномасштабного вторгнення росії на Україну пройшла виставка робіт Маріупольської художньої школи ім. Куїнджі і Національної спілки художників України, в оперному театрі «Ventidio Basso» італійського міста Асколі Пічено.
 • «Мрії» - таку назву має виставка картин учнів Маріупольської художньої школи ім. Куїнджі, яка сьогодні відкрилась у Львові - палац культури ім. Гната Хоткевича..

Запис на навчання онлайн та офлайн форматах у м. Львів за номером тел.0687829681.

Навчання для маріупольських дітей безкоштовне.

Адреса: м. Маріуполь, вул. Гранітна, 116

«Маріупольська спеціалізована музична школа» - заклад освіти, який до повномасштабного вторгнення росії на територію України надавав всебічний художній розвиток дітям. В закладі надавалися освітні послуги за напрямками музичного, образотворчого та хореографічного мистецтв. Освітні програми закладу дозволяли реалізовувати індивідуальну освітню траєкторію в залежності від потреб та уподобань дитини, розвивати творчий потенціал кожного учня та підготуватися до подальшого професійного мистецького навчання.

Відділи школи

Фортепіанний відділ  

Вивчалися предмети: «фах удосконалення технічних навичок», «читання з листа», «бесіди про мистецтво», «музична грамота», «сольфеджіо», «теорія музики», «всесвітня музична література», «фортепіанний ансамбль», «камерний ансамбль»

Оркестровий відділ 

Інструменти: скрипка, віолончель, сопілка, флейта, саксофон. Вивчаються предмети: «фах удосконалення технічних навичок», «читання з листа», «бесіди про мистецтво», «музична грамота», «сольфеджіо», «теорія музики», «всесвітня музична література», «ансамбль»(за видом інструмента)

Народний відділ

Інструменти: гітара, бандура. Вивчалися предмети: «фах удосконалення технічних навичок», «читання з листа», «бесіди про мистецтво», «музична грамота», «сольфеджіо», «теорія музики», «всесвітня музична література», «ансамбль»(за видом інструмента)

Вокально-хоровий відділ

Класичний вокал, естрадний вокал. Вивчалися предмети: «фах удосконалення технічних навичок», «читання з листа», «бесіди про мистецтво», «музична грамота», «сольфеджіо», «теорія музики», «всесвітня музична література», «ансамбль»

Відділ образотворчого мистецтва

Вивчалися предмети: «малюнок», «композиція», «живопис», «ліплення».

Хореографічний відділ

Напрямки: бальний танок, народний танок, класичний танок.

На теперішній час діяльність закладу призупинена, у зв’язку зі знаходженням м. Маріуполь та приміщення школи в тимчасовій окупації.

 

Адреса: м. Маріуполь, пр. Миру, 48

До початку повномасштабного вторгнення російської окупаційної влади на територію України комунальний заклад Маріупольська школа мистецтв був початковим мистецьким навчальним закладом , що належав до системи позашкільної освіти та був початковою ланкою спеціальної мистецької освіти. Заклад надавав державні гарантії естетичного виховання через доступність до надбань вітчизняної і світової культури, готував підґрунтя для занять художньою творчістю, а для найбільш обдарованих учнів – до вибору професії в галузі культури та мистецтва. Викладачі школи використовували вітчизняні традиції та інноваційні освітні методики навчання і виховання. Випускникам закладу видавалися свідоцтва про позашкільну освіту.

Школа була одним із провідних закладів мистецької освіти і осередком дитячої та юнацької творчості міста Маріуполь. Учні школи жили повноцінним творчим життям, залучалися до виступів в концертах та мистецьких заходах міста. Брали участь в Міжнародних, Всеукраїнських, Регіональних, обласних та міських фестивалях, конкурсах.

Дітей навчали за такими напрямками:

 • музичне мистецтво :
  • гра на обраних музичних інструментах (фортепіано, струнні, народні, ударні та духові, естрадні інструменти)
  • вокал (академічний та естрадний)
 • образотворче мистецтво ;
 • театральне мистецтво ;
 • хореографічне мистецтво.

Метою закладу було:

 • Загальнокультурна і професійна підготовка учнів до вступу у ВНЗ;
 • Розвиток творчої, діяльної, обдарованої, інтелектуальної й духовно збагаченої людини;
 • Залучення до мистецтва юних громадян;
 • Розвиток особистості, зміцнення цінностей культури;

Основними задачами були:

 • Забезпечення відповідності змісту і якості освіти ;
 • Створення умов для творчого, інтелектуального і духовного розвитку дітей ;
 • Зосередження на особистості учня .

У Маріупольській школі мистецтв виховували висококультурну особистість, яка відчуватиме потребу змінювати світ, в якому живе.

Заклад пропонував навчання за наступними освітніми програмами:

 1. Музичне мистецтво - Інструментальні класи (фортепіано, скрипка, віолончель, флейта, гобой, кларнет, саксофон, труба, тромбон, ударні інструменти, електрогітара, бас-гітара, класична гітара, домра, цимбали, баян, акордеон) - 6-12 років (бюджет).
 2. Музичне мистецтво - Сольний спів - 6-12 років (бюджет).
 3. Образотворче мистецтво - 6-12 років (бюджет).
 4. Хореографічне мистецтво (класичний, народний, сучасний танець) - 5-12 років (бюджет).
 5. Підготовче відділення - ранній мистецький розвиток 4-6 років (контракт).
 6. Театральне мистецтво - 6-12 років (контракт).

На теперішній час діяльність закладу призупинена, у зв’язку зі знаходженням м. Маріуполь та приміщення школи в тимчасовій окупації.

Вищі навчальні заклади культури

Адреса: м. Маріуполь, пр. Миру, 5/62,

Маріупольський коледж мистецтв було засновано у 1966 році. Це єдиний в Донецькій області ВНЗ, який надавав послуги мистецької освіти за двома спеціальностями: 025 «Музичне мистецтво», 026 «Сценічне мистецтво». За роки своєї діяльності коледж підготував більше двох тисяч фахівців: викладачів музичних шкіл, концертмейстерів, артистів ансамблів, артистів оркестрів, диригентів оркестрів, диригентів хорів, акторів.

За останні роки студенти коледжу стали лауреатами більш ніж 300 конкурсів та фестивалів; 53 студента отримали дипломи з відзнакою і продовжили навчання у самих престижних ВНЗ м. Києва, м. Львова, м. Одеси, в Польщі, Німеччині.

Творчі колективи коледжу виступали на відомих сценах України: Національний центр ділового та культурного співробітництва «Український Дім» (м. Київ), Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського (м. Київ), Софійська площа (м. Київ).

Студенти та викладачі Маріупольського коледжу мистецтв були обличчям України в Греції, Словаччині, Чорногорії, Польщі, Франції, Італії, ОАЕ.

Ректор коледжу - Заслужений працівник культури України Валентина Дмитрівна Андронова. 

На теперішній час діяльність закладу призупинена, у зв’язку зі знаходженням м. Маріуполь та приміщення навчального закладу в тимчасовій окупації.

Маріупольська філія НАОМА

Адреса:  м. Маріуполь, вул. Георгіївська, 69 (вхід з вул. Архітектора Нільсена, 33)

Примітки: Маріупольська філія НАОМА є відокремленим структурним підрозділом Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, створеним з метою надання якісної художньої освіти талановитій молоді південно-східного регіону України. Філія має ліцензію на впровадження освітньої діяльності за спеціальністю 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» за двома освітніми програмами: «Станковий і монументальний живопис», «Графіка вільна, оформлення та ілюстрація книги» за освітнім ступенем «Бакалавр».

До 24 лютого 2022 року на базі філії діяли освітні центри «Донбас-Україна» і «Крим-Україна», що дозволяло вступникам з непідконтрольних територій та лінії розмежування Донецької та Луганської областей, а також з тимчасово окупованих територій Криму вступати до ЗВО за спрощеною процедурою.

Маріупольська філія НАОМА була важливим культурно-мистецьким центром Маріуполя. Тут відбувалися засідання круглих столів з культурологічної та мистецтвознавчої проблематики, працював гурток з мистецтвознавства для юних дослідників-членів Малої Академії наук України, проводилися фестивалі («Вікно у дивосвіт») та конкурси («Крок до Олімпу») художньо-естетичного спрямування.

В межах реалізації Концепції ЮНЕСКО «освіта протягом життя» Маріупольська філія НАОМА с 2019 року пропонувала мешканцям Маріуполя участь в освітньо-мистецькому проєкті «ART для всіх» для підвищення професійного рівня та вдосконалення майстерності в галузі образотворчого мистецтва.

На теперішній час діяльність закладу призупинена, у зв’язку зі знаходженням м. Маріуполь та приміщення навчального закладу в тимчасовій окупації.

Палаци культури

Адреса:  м. Маріуполь, вул. Азовстальська, 13

Міський Палац культури - один з найстаріших закладів культури в місті і єдиний в Лівобережному районі. Історія Палацу цікава і багата подіями. З 1952 року він був осередком культури будівельників, а з 1996 року став Міським Палацом культури. За роки існування, Палац став не просто серцем культури Лівобережного району, а й центром розвитку творчості з міжнародним ім'ям.

Колективи і керівники Палацу впевнено і переможно прославляли Маріуполь на Міжнародних платформах. Керівники колективів - креативні, сучасні й активні. Проводили флешмоби, постійно вдосконалювали свою майстерність, брали участь в майстер-класах, а також щорічно проводили «День відкритих дверей» - презентацію своїх колективів для жителів міста, що сприяло бажанню населення приєднатися до творчого процесу.

До 24 лютого 2022 року у Палаці працювали 30 колективів художньої самодіяльності та клубів за інтересами, в яких щорічно займалися близько 800 дітей і дорослих. В цьому числі 5 колективів художньої самодіяльності мали звання «народний», 7 «зразковий». Палац активно співпрацював з іншими культурними центрами та закладами Маріуполя.

На теперішній час діяльність призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Палацу в тимчасовій окупації.

Адреса: м.Маріуполь, пр. Металургів, 150
E-mail:  ukrayinskiydim @gmail.com
Телефон: +38 (067) 936 62 16
Сайт: http://ukrdim.com.
Соціальні мережі: www.facebook.com/ukrayinskiydim

Дата народження Міського палацу культури «Український дім» (до цього Палац металургів маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча) - липень 1982 року. З січня 2017 Палац металургів став підрозділом департаменту культурно-громадського розвитку Маріупольської міської ради. А з січня 2018 року, згідно з рішенням Маріупольської міської ради, на його базі створено Комунальну установу «Міський палац культури «Український дім».

До 24 лютого 2022 року понад 350 заходів різного рівня щорічно проводилось творчим колективом ПК. З 2017 року Палац культури «Український дім» став засновником і організатором щорічного відкритого фестивалю національної культури «Ukraine ornament - Українські візерунки». А з 2019 року - фестивалю соціальних відеороликів «Нам тут жити». Кількість відвідувачів Палацу культури в рік становила близько 140 000 чоловік.

У Палаці культури «Український дім» працювало тринадцять колективів художньої самодіяльності (в яких займалось понад 800 осіб). Одинадцять з них зі званням «Зразковий» і «Народний». Творчі колективи Палацу відомі як в рідному місті, так і далеко за його межами. Вони багато разів ставали переможцями Міських, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів і фестивалів. Крім того, в «Українському домі» працювало 13 клубних об'єднань. Загальна чисельність учасників всіх творчих колективів складала до 2000 чоловік.

У Палаці культури був спортивний зал. Протягом тижня відвідуваність спортзалу становила понад 800 осіб.

Концертний зал МПК «Український дім» використовувався для проведення концертів професійних артистів-вокалістів, симфонічних оркестрів, театральних труп. Кількість глядачів на цих концертах в рік складало близько 35 000 чоловік.

У 2020 році в Міському палаці культури «Український дім» було розпочато реконструкцію, в ході якої, була передбачена модернізація сцени, заміна звукового обладнання і світлових приладів. Це б дозволило Палацу відповідати світовим стандартам, проводити заходи на високому професійному рівні, стати одним з найпривабливіших Палаців України, в технічному оснащенні для проведення професійних концертів і заходів Всеукраїнського та Міжнародного рівня. 

Але, все це, на жаль на теперішній час є неможливим, з причини тимчасової окупації м. Маріуполь (діяльність більшої частини колективів призупинена).

 

Народний ансамбль танцю «Квітень»

В репертуарі Народного ансамблю танцю «Квітень» було близько 60 номерів – хореографічні сюїти і композиції, картинки і мініатюри, танці практично всіх регіонів барвистої України і народів світу. Цей колектив народився у квітні 1993 року, а вже 18 червня того ж року, було присвоєно звання «Народний».

На теперішній час діяльність колективу призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Палацу в тимчасовій окупації.

Народний вокальний ансамбль «Мелодія» (рік створення 1972-ий) - це яскравий творчий союз професійних вокалістів. Молоді, талановиті виконавиці мають багаторічний досвід спільної праці на сцені.

На теперішній час діяльність колективу призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Палацу в тимчасовій окупації.

Створений у 1992 році народний ансамбль сучасної хореографії «Проспект» пройшов шлях від групи початківців, які виконували сучасні танці, до зрілого колективу зі своїм творчим почерком, репертуаром, баченням свого власного місця в сучасному хореографічному мистецтві.

На теперішній час діяльність колективу призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Палацу в тимчасової окупації.

Творчим злетом народної студії класичної хореографії, учасники колективу вважають 2005 рік, коли популярність колективу вийшла за межи міста Маріуполя.

В репертуарі колективу були як балетні вистави так і окремі балетні номери. Крім цього номери і в жанрі сучасної хореографії.

На теперішній час діяльність колективу призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Палацу в тимчасової окупації.

Народна шоу група «Максімум» зібрала у своєму складі талановиту молодь, яку об'єднала безмежна любов до музики, бажання в піснях висловити своє світовідчуття, передати свої емоції. У шоу групі «Максимум» об'єднані вокальний та хореографічний жанри.

На теперішній час діяльність колективу призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Палацу в тимчасової окупації.

Народний естрадно-цирковий колектив «Арго» завжди дарував своїм глядачам радість і гарний настрій. Це колектив, який об'єднав в своєму складі любителів циркового мистецтва від 5 до 35 років. Репертуар колективу охоплював багато жанрів циркового мистецтва. Також були і самостійні естрадно-циркові вистави: «Сорочинський ярмарок», «Холодне серце», «Аліса в країні чудес», «Мавка»  та інші.

На теперішній час діяльність колективу призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Палацу в тимчасової окупації.

Глядачеві, який вперше бачив виступ зразкового ансамблю народного танцю «Веснянка», здаавлося, що він вдихає аромат весни, відчуває поезію України з її яскравим неповторним колоритом танців майже всіх регіонів. Історія цього колективу неймовірно цікава. Її наповнював постійний творчий пошук, яскраві постановки, блискучі гастролі, підкорення вершин. За роки існування колектив домігся безлічі перемог і отримав велику кількість нагород.

На теперішній час діяльність колективу призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Палацу в тимчасової окупації.

Зразковий ансамбль естрадного танцю «Строката компанія» - це талант, працьовитість і натхнення, набуття краси і гармонії в сучасному світі, це гордість Палацу культури, міста і багатої на таланти України. Де б і коли б не виступала «Строката компанія», енергетика якої була здатна запалити навіть самого флегматичного глядача, їй аплодували, відзначаючи високий рівень постановок і високої майстерності.

На теперішній час діяльність колективу призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Палацу  в тимчасової окупації.

Вже перші кроки зразкового театру пісні «Радість» виявилися впевненими та успішними. Кожен номер у їх виконанні – справжнє свято дитинства, хоча назвати номером виступ «Радості» було б не зовсім правильно. Швидше за все – це маленьке уявлення, де діти співають, танцюють, грають.

На теперішній час діяльність колективу призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення  в тимчасової окупації.

Зразковий театр «Варіант»

На сьогодні театр об'єднав навколо себе малих та дорослих хлопчиків та дівчат, захоплених театральним мистецтвом та глибоко відданих театру. В наступний час, до складу театру увійшла студія естрадних мініатюр. Пліч-о-пліч ці колективи працюють над створенням етнічного театру, удосконаленням акторської і постановочної майстерності. Колектив працює на утвердження  свідомості української національної  ідентичності у дітей та підлітків через театральне мистецтво. Центр «ЯМаріуполь» Київ (Лівий берег) вул. Якова Гніздовського, 9 .

Учасники ВПО маріупольські діти та підлітки віком від  6 до 15 років. Заняття у колективі спрямовані на

формування у учасників свідомої української  ідентичності через театральне мистецтво.

Арт- терапевтичні техніки, які використовуються під час занять, допомагають  адаптуватися в новому середовищі та покращити українську мову. 

Сценічні образи, робота з українськими літературними творами, робота з пластикою тіла та гарною вимовою допомагають у формуванні сучасної особистості та сприяє вільному виразу креативних ідей. І як результат- участь у виставі  на справжній сцені.

 

Творча студія «Сучасна Україна»:

На сьогодні творча студія «Сучасна Україна» продовжує працювати в нових умовах і яка перетворилася в справжній творчий хаб, який став об’єднувати митців культури не тільки Маріуполя, але і інших міст України.

Незважаючи на нові обставини роботи і завдяки інтернет і цифровим технологіям творча студія продовжує створювати нові програми офлайн і онлайн.

Одним із напрямків роботи – це створення арт-терапевтичних програм, які через культуру і мистецтво допомагають людям покращити своє ментальне здоров’я, інтегруватися і адаптуватися в нових громадах, розпочавши «нове» життя, незалежно від віку.

За цим напрямком було створено і реалізовано:

 • Авторська програма «Дива». Була показана для маріупольців в центрах «ЯМаріуполь», для донеччан - в культурному хабі «Донеччина», а також для ВПО в різних містах України.
 • Молодіжна вистава-феєрія «Від папірусу до гаджета», за авторським сценарієм у віршовій формі. Ця вистава, як культурний продукт з долученими до неї фахівцями-психологами націлена зосередити увагу на проблемах молоді.
 • Молодіжна вистава «Кольоровий світ» », за авторським сценарієм у віршовій формі. Ця вистава планується до показу в декількох містах України, де створюються місцеві творчі команди із режисера і молодих акторів-аматорів із Маріуполя та інших міст України.

Другий напрямок – робота в онлайн проєктах. Це створення сучасного аудіо-візуального авторського контенту до державних свят, днів пам’яті та інших онлайн проєктів.

В тому числі – створення щотижневої рубрики «Практичні завдання» в онлайн проєкті «Маріуполь українською», анімаційного фільму «120 днів»

Третій напрямок – створення авторського контенту до різних заходів (казки, вірші, проза, музика, пісні, анімація та інше).

Так, до однойменної вистави була написана пісня «Кольоровий світ», до Дня міста Маріуполь – пісня «Маріуполь – моя Україна», до проєкту «Маріуполь українською» - «Пісня Суржика» (пісня-руханка головного героя проєкту).

Наступний напрямок – робота з кафедрою Культурології Маріупольського Державного університету для долучення майбутніх фахівців-культурологів для отримання практичних навичок в роботі черезстворення нових культурних проєктів.

 

Народна хореографія:

 • Студія «Веснушки» Зразкового ансамблю танцю «Веснянка», хлопчики віком

Сучасна хореографія:

 • Зразковий ансамбль естрадного танцю «Строката компанія»,  хлопчики  та дівчатка віком від 5 до 11 років

Класична хореографія:

 • Підготовча група Народної студії класичної хореографії (балет), дівчатка віком від 3,5 до 6 років .

Циркове мистецтво:

 • Студія Народного естрадно-циркового колективу «Арго»:
 • молодша група:  хлопчики  та дівчатка віком від 5 до 6 років;
 • середня група: хлопчики  та дівчатка віком від 7 до 12 років.

Естрадний вокал:

 • Вокально-хореографічна студія «Крапельки» хлопчики  та дівчатка віком від 5 до 7 років ;
 • Зразковий театр пісні «Радість» дівчата та хлопці віком від 8 до 15 років.

На жаль, на теперішній час діяльність вищенаведених студій та підготовчих груп призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Палацу в окупації.

 

Театральне мистецтво: Зразковий театр «Варіант» 

Триває набір - учасники ВПО маріупольські діти та підлітки віком від  6 до 15 років.

Заняття у колективі спрямовані на формування у учасників свідомої української  ідентичності через театральне мистецтво. Арт- терапевтичні техніки, які використовуються під час занять, допомагають  адаптуватися  в новому середовищі та покращити українську мову. 

ЗАРАХУВАННЯ ДІТЕЙ ДО КОЛЕКТИВІВ ПРОВОДИТЬСЯ НА КОНКУКРСНІЙ ОСНОВІ

Для зарахування дитини, необхідно надати наступні документи:

1. Свідоцтво про народження дитини або паспорт(оригінал та копія);

2. Ідентифікаційний податковий номер (оригінал та копія).

3. Довідка ВПО

4. Заява від батьків

Центр «ЯМаріуполь» Київ (Лівий берег) вул. Якова Гніздовського,9 тел. 0951301837

Адреса: м. Маріуполь, вул. Харлампіївська, буд. 17/25

Палац культури «Молодіжний» знаходиться в історичній будівлі, якій понад 120 років. Більше 80 з яких тут знаходились заклади культури - Палац праці, згодом ПК заводу «Азовсталь», а тепер і палац культури «Молодіжний», що відкритий у 2010 році як центр творчого натхнення для молоді. Це комплексна широкодоступна клубна установа, яку було створено з метою роботи з молоддю у сферах інформаційної підтримки та культурного дозвілля, творчої діяльності, відродження традицій, культури обрядів України і культур національних меншин, підтримки ділової активності та науково-просвітницьких ініціатив молоді.

До 24 лютого 2022 року Палац мав концертну залу на 385 місць, 5 залів для занять хореографією, кабінет для занять вокалом, кабінет для занять з театрального мистецтва, молодіжний простір «ArtPazzle», студію звукозапису, внутрішній дворик для проведення малих форм мистецтва та інші допоміжні простори для реалізації ідей молоді міста. Для здійснення свого функціоналу Палац був обладнаний звуковою та світловою апаратурою та укомплектований професіональними спеціалістами: керівниками колективів, режисером народного театру «Театроманія», акомпаніаторами, звукорежисерами та освітлювачем, мав різноманітну костюмну базу.

На теперішній час діяльність призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Палацу в тимчасовій окупації.

Адреса: м. Маріуполь, Пр. Адмірала Луніна, буд. 71

Засновником Палацу культури було Азовське морське пароплавство в 1958 для працівників порту та жителів міста, як палац культури «Моряків». І у 2000 році палац був переданий на баланс міста і перейменований в Міський палац культури «Чайка».

За більш ніж півстолітню історію було засновано багато творчих колективів і творчих династій. Талановита молодь знаходила себе в різних напрямках творчої діяльності не тільки в Україні, але і в різних куточках світу. Культурні заходи, які проходили за участю та з ініціативи МПК «Чайка» сприяли розвитку багатогранного, національного, естетичного напрямку колективів художньої самодіяльності.

Народний театр танцю «Азовські чайки» в 1976 році перший зробив успішні концертні гастролі в Німеччину і Польщу. А з 1991 року поїздки з обміну творчим досвідом до Франції стали регулярними і щорічними. У 2019 учасники колективу побували на Міжнародному фестивалі «Beregszaszi unnepi estek» в Угорщині.

Народний театр бойових мистецтв «Білий лотос», володіючи унікальними здібностями в цьому напрямку, після успішного виступу на Національному телепроєкті «Україна має таланти», став відомим не тільки в Україні, а й за кордоном. У Франції на Міжнародному фестивалі BUDO EXPO 2018: Warrior of Light Martial Arts Show вони стали переможцями.

Колектив орієнтальної хореографії «Дарін», внесений до Книги рекордів України, є учасником встановленого рекорду в категорії «Масовий захід» з виконання східного танцю і унікальної техніки «шими».

На теперішній час діяльність призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Палацу в тимчасовій окупації.

Адреса: м. Маріуполь, сел. Старий Крим, вул. Центральна, 64
 

Центр культури і дозвілля сел. Старий Крим був осередком організації і задоволення культурних, громадських потреб населення селища.

До 24 лютого 2024 року у центрі культури та дозвілля функціонували 17 клубних формувань, серед яких були колективи різного жанру – вокальні (естрадний, фольклорний, класичний), театральні, хореографічні (естрадні, народні, спортивно-бальні), спортивні, творчі, та багато інших.

Особливою гордістю Центру культури і дозвілля були його аматорські самодіяльні колективи - Народний грецький пошуково-дослідницький фольклористичний гурток «Бир Тайфа», Зразковий ансамбль грецького танцю «Зорба», Зразковий ансамбль естрадного танцю «Ангели», Ансамбль спортивно-бального танцю «Жемчужина», Творчий колектив «Домовичок», Театральний гурток «Галерея емоцій», Ансамбль «Мрія» та гурток «Асорті».

На теперішній час діяльність призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Центру культури і дозвілля в тимчасовій окупації.

Адреса: сел. Приазовське, Маріупольський район, вул. Центральна 15а

E-mail:  ukrayinskiydim @gmail.com
Телефон: +38 (067) 936 62 16
Сайт: http://ukrdim.com.
Соціальні мережі: www.facebook.com/ukrayinskiydim

Приазовський Будинок культури був єдиним комунікативним центром культурного обслуговування населення селища Приазовське чисельністю близько 1 тис. мешканців.

Мав 2 художні аматорські колективи та 2 любительські об’єднання.

На жаль, на теперішній час діяльність цієї Філії Палацу культури «Український дім» призупинено у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Будинку культури в окупації.

 

Адреса:сел. Червоне, Приморський район, вул. Польоводчеська, 32 б

E-mail:  ukrayinskiydim @gmail.com
Телефон: +38 (067) 936 62 16
Сайт: http://ukrdim.com.
Соціальні мережі: www.facebook.com/ukrayinskiydim

Будинок культури с. Червоне  був єдиним комунікативним центром культурного обслуговування населення сел. Червоне чисельністю біля 0,3 тис. мешканців.

На жаль, на теперішній час діяльність вищенаведених Філії Палацу культури «Український дім» призупинено, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Будинку культури в окупації.

 

Адреса:сел. Бердянське, Маріупольський район, вулиця Приклубна, будинок 12

E-mail:  ukrayinskiydim @gmail.com
Телефон: +38 (067) 936 62 16
Сайт: http://ukrdim.com.
Соціальні мережі: www.facebook.com/ukrayinskiydim

Бердянський Будинок культури  був єдиним комунікативним центром культурного обслуговування населення селища Бердянське та селища Агробаза чисельністю біля 0,8 тис. мешканців.

Мав  2 колективи та 3 любительські об’єднання .

На жаль, на теперішній час діяльність Філії Палацу культури «Український дім» призупинено, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Будинку культури в окупації.

Адреса: сел. Покровське, Маріупольський район, вул. Транспортна 131

E-mail:  ukrayinskiydim @gmail.com
Телефон: +38 (067) 936 62 16
Сайт: http://ukrdim.com.
Соціальні мережі: www.facebook.com/ukrayinskiydim

Покровський Будинок культури був єдиним комунікативним центром культурного обслуговування населення селища Приазовське, чисельністю біля 1,4 тис. мешканців.

Мав 3 любительські об’єднання.

На жаль, на теперішній час діяльність Філії Палацу культури «Український дім» призупинено, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Будинку культури в окупації.

Адреса: м. Маріуполь, вул. Першотравнева, 35
E-mail:  ukrayinskiydim @gmail.com
Телефон: +38 (067) 936  62 16
Сайт: http://ukrdim.com.
Соціальні мережі: www.facebook.com/ukrayinskiydim

Велику роль в організації дозвілля населення сел. Каменськ грав Будинок культури.

І дійсно, до пізнього вечора світилися вікна Будинку культури, звучала музика, лунали голоси. Завданням творчих працівників було  - зробити культурне життя с. Каменськ барвистим і подієво насиченим, а ще своєю щирою зацікавленістю, так висвітлювати таланти його жителів, щоб вони засяяли і заграли живими фарбами, немов вітражі в променях світла!

Будинок культури Каменськ був єдиним комунікативним центром культурного обслуговування населення с. Каменськ чисельністю біля 5 тис. мешканців.

У травні 2021 року Будинку культури виповнилось 69 років. Важко оцінити, скільки за ці роки зроблено для пропаганди успіхів рідного селища в усіх сферах життєдіяльності, прилучено мешканців до світу мистецтва, для зміцнення духовності, моральності, доброти і милосердя.

Метою Будинку культури Каменськ було - сприяння у формуванні всесторонньо розвиненої молоді, організація дозвілля для всіх верств населення. 

Основними функціями Будинку культури Каменськ були культурно–просвітницька, виховна, пізнавальна, методична та розважальна діяльність.

За 2019 – 2021 роки силами творчого колективу МБК Каменськ було проведено масові, театралізовані свята та концерти, які стали традиційними та невід’ємною частиною життя мешканців селища: День селища, Відкриття творчого сезону, Новорічні свята, Масляна, День Батька, День жінок, Закриття творчого сезону.

Колективи були активними учасниками Міських та районних заходів, а також учасниками та переможцями Всеукраїнських конкурсів та фестивалів.

Перелік творчих колективів:

 • Вокальний ансамбль «Улыбка»
 • Танцювальний колектив естрадної хореографії
 • Естрадно цирковий колектив «Грація»
 • Ансамбль бального танцю «Жемчужина»
 • Театральний колектив «Зазеркалье»
 • Театр ростових ляльок «Веселые ребята»
 • Театр брейк - дансу  «Легіон»
 • Колектив образотворчого мистецтва «Веселий олівець»
 • Кружок загального розвитку «Magical English»
 • Хор народної пісні «Каменські зорі»

На жаль, на теперішній час діяльність вищенаведених колективів призупинена, у зв’язку з находженням м. Маріуполь та приміщення Будинку культури в окупації.

 

Бібліотеки

Адреса: м. Маріуполь, пр. Миру, 93-б – 1 корпус (ліфт); 87515, вул. Грецька, буд.43 - 2 корпус
 

E-mail: [email protected]
 

Соціальні мережі: https://www.facebook.com/groups/1476321979131170

                                  https://www.facebook.com/groups/272979230450877

До 24 лютого 2022 року Бібліотечна мережа м. Маріуполь, об’єднувала 15 бібліотек-філій - ЦБ ім. В.Г. Короленка (2 корпуси), 5 бібліотек-філій для дітей, 5 бібліотек – філій для дорослих, історико-краєзнавча бібліотека, 3 сільських бібліотеки-філії. За останні роки зазнала великих змін та суттєву реорганізацію, перетворившись на потужні інформаційні центри, які вирішували проблеми бібліотечного обслуговування жителів Маріупольського району, маріупольців і гостей міста.     

Кожна з бібліотек мала «своє обличчя», свій напрямок роботи, свою родзинку. В бібліотеках міста працювали кваліфіковані фахівці, які є фанатами свого діла. Мали купу планів на майбутнє. Тут працювали центри дозвілля та навчання, ігротеки, тренінгові центри, сучасний коворкінг,  літературні вітальні, творчі лабораторії та ін.

Загалом книгозбірні нараховували біля 380 т. екз. сучасного книжкового фонду та періодичних видань. Мали сучасний комп'ютерний парк, автоматизовані робочі місця, впроваджували електронну систему  Є-книга. За останні 2 роки у декількох зроблено поточні ремонти, в ЦБ ім. В.Г. Короленка (1 і 2 корпусах) було зроблено капітальні ремонти. А в березні 2022 року після капітального ремонту було заплановано відкриття бібліотеки-філії ім. О.І. Купріна. Але не судилося.

Після 24 лютого 2022 р. У зв’язку з вторгнення рф та зруйнуванням міста Маріуполя, бібліотечна мережа міста втратила практично все своє надбання.

З 15 бібліотек, що входять до складу КУ «ЦМПБ ММР» тільки Центральна міська публічна бібліотека ім. В.Г. Короленка продовжує свою діяльність (у т.ч. онлайн).  Релоковано до м. Дніпро.

Не припиняється інформаційна підтримка користувачів (переважно маріупольців - ВПО) використовуючи всі можливі форми та канали комунікації:

 • Консультації та допомога користувачам в отриманні електронних послуг (онлайн банкінг, адміністративні послуги, портал ДІЯ, Е-Допомога, портал Пенсійного фонду, Допомога від міжнародних фондів тощо). Індивідуально в телефонному або онлайн-режимі.
 • Популяризація книги та читання через участь у Національних тижнях читання, проведенні літературних та пізнавальних заходів, читання в голос тощо. Рекомендації ресурсів з безоплатним доступом до електронних видань (в соціальних мережах).
 • Участь у Всеукраїнських та Обласних акціях, флешмобах, челенджах.
 • Підтримка дитячої аудиторії. Цикл заходів в період канікул у партнерстві з Центральною бібліотекою м. Дніпро в рамках наймасштабнішого творчого проєкту літа «Дніпро Разом» (бібліотечний вікенд «Читаємо, малюємо, граємо», бібліо-тусовка «Казка кличе дітлахів», бібліо-асорті «Подорож сторінками улюблених книг»). Тиждень дитячого читання. Рекомендації літератури до читання влітку, допомога в пошуку електронних підручників.
 • Робота з молоддю. Проведення різноманітних заходів національно-патріотичного змісту. Показ документального кіно та обговорення в дискусійному клубі в рамках співпраці з ГО «Докудейз».

Ведеться кропітка робота над тим, аби літературне надбання міста було збережене та знайшло свого читача. Продовжується збір оцифрованих версій творів як авторів Приазов’я, так і літературознавців з інших куточків України, для подальшого розміщення на веб – сайті бібліотеки ім. В.Г. Короленка.

Приєднались до ініціативи SUCHO - Saving Ukrainian Cultural Heritage Online, яка, пропонує українським бібліотекам, архівам і музеям безкоштовне, необмежене за розмірами місце зберігання файлів через платформу NextCloud.

Співробітники ЦБ ім. В.Г. Короленка співпрацюють з бібліотеками м. Дніпра, та у тісному контакті з центром «ЯМаріуполь. Дніпро». Беруть участь у підготовці та проведені  різноманітних пізнавальних, розважальних, літературних та культурно – дозвіллєвих заходів для користувачів різної вікової категорії (телеміст, флешмоби, літературні квести, літературні години, онлайн-марафон, зустрічі з письменниками, перегляди документального кіно про права людини, дискусійні клуби, панельна дискусія) тощо.

Директор бібліотеки приймає участь у фахових та суміжних заходах, де ділиться досвідом своєї діяльності в цей нелегкий час та втілює досвід інших бібліотек (семінари, тренінги, круглі столи, воркшопи, вебінари організовані УБА, бібліотеками України різних рівнів та маріупольськими ВНЗ, що працюють на підконтрольній Україні території) тощо.

Відновлено або встановлено партнерські відносин та підписано меморандуми і  договори про творчу співпрацю з:

Гуманітарні хаби:

- Гуманітарно - інформаційний хаб «ЯМаріуполь. Дніпро»

- Гончаренко – центр (м. Дніпро)

- Резиденція «Вільний Простір - Little Mariupol» (м. Дніпро)

Заклади культури:

- Маріупольський краєзнавчий музей

- Художня школа ім. А.І. Куїнджі

- Маріупольська школа мистецтв

- Дніпровські публічні бібліотеки

Заклади освіти:

- ПДТУ (релоковано до м. Дніпро), кафедра історичних дисциплін МДУ, кафедра культурології МДУ, факультет філології та масових комунікацій МДУ (релоковано до м. Київ).

Громадські організації, що опікуються проблемами соціально незахищених верств населення (особи з інвалідністю, ветерани, малозабезпечені, ін.):

- ГО «Ми поруч»

- ГО «Докудейз»

- ГО «Приазовська правозахисна група» (релоковано до м. Дніпро).

Співробітники беруть участь у якості волонтерів у плетінні маскувальних сіток та виготовленні окопних свічок для ЗСУ.

У партнерстві з Маріупольським Краєзнавчим музеєм ведеться робота над проектом «Маріуполь пам’ятає». Це віртуальна Книга Пам’яті воїнів-маріупольців, загиблих під час російсько-української війни, та захисників Маріуполя.

Участь у культурно-просвітницькому проекті Департаменту культурно-громадського розвитку «Маріуполь – українською», головна мета якого покращити свою мову та допомогти тим хто переходить на українську. Унікальність ідеї полягає у тому, що саме східноукраїнське місто береться навчати всіх охочих говорити українською та розуміти її.

З вересня 2022 року проходить збір книжкового фонду для книгозбірень міста Маріуполя після деокупації. Наразі вже зібрано біля 3000 екз. примірників різноманітної тематики, які задовольнять усі вікові категорії наших читачів. До акції долучилися дуже багато книговидань, благодійних фондів, бібліотек різних рівнів та простих українців, яким не байдужа доля маріупольських бібліотек. Книги йдуть з усіх куточків нашої країни та з за кордону. Також доповнили свої фонди книгами в рамках участі у проекті «Бібліотеки – бійці інформаційного фронту» від БФ «Бібліотечна країна». Компанія «Нова пошта» надає безкоштовну доставку посилок.

Призупинили свою діяльність до деокупації міста Маріуполя.

1. Бібліотека-філія № 1 ім. М.В. Гоголя
Адреса: пр. Єдності, 55

2. Бібліотека-філія № 2 для дітей ім. І.Я. Франка
Адреса: вул. Карпінського, 68

3. Бібліотека-філія № 3 ім. О.С. Новикова-Прибоя
Адреса: вул. Кронштадтська,11

4. Бібліотека-філія № 4 ім. Лесі Українки
Адреса: пр. Нікопольський,133

5. Бібліотека-філія № 6 для дітей ім. В.В. Маяковського
Адреса: вул. Пилипа Орлика, 92-а

6. Бібліотека-філія № 7 для дітей ім. А.П. Чехова
Адреса: вул. Гагаріна,3

7. Бібліотека-філія № 8 ім. М.О. Некрасова
Адреса: сел. Ст. Крим, вул. Центральна,64

8. Бібліотека-філія № 9 для дітей ім. В.З. Нестайка
Адреса: вул. Київська, 92

9. Бібліотека-філія № 10 ім. О.І. Купріна
Адреса: бульвар Морський, 44

10. Бібліотека-філія № 11 для дітей ім. Г.Х. Андерсена
Адреса: бульвар Б. Хмельницького, 9/10

11. Бібліотека-філія № 12 ім. О.Т. Гончара
Адреса: вул. Машинобудівна,80

12. Історична бібліотека-філія №13 ім. М.С. Грушевського
Адреса: пр. Нахімова, 60

13. Бібліотека-музей-філія № 14 ім. К.М. Симонова

14. Бібліотека-філія № 15 ім. М.Ю. Лермонтова
Адреса: сел. Сартана, вул. Челюскінців, 34-а

Екстрім-парк

КНП «Extreme-park»
Адреса: м. Маріуполь, вул.Карпінского 90

Екстрім-Парк відкритий в 2003 році за підтримки і завдяки інвестиціям Металургійного комбінату ім.Ілліча. З квітня 2016 року - переданий у власність міста. Прекрасне місце для вихідних з усією родиною, де кожен знайде атракціон до душі. Під час довгої прогулянки ви можете перекусити або охолодитися морозивом в нових спеціалізованих фудкортах, які стоять на території парку у вигляді дев'яти будиночків. Екстрім-Парк є одним з туристичних магнітів міста, який з кожним роком стає все більш привабливим.

На теперішній час діяльність закладу призупинена у зв’язку з находженням м. Маріуполь в тимчасовій окупації.

дата оновлення: 17.05.2024