A-A+vision

Новини

Назад

Добірка заходів до масштабного святкування ювілею маріупольської «Вежі»

02 липня 2020, 15:19
205
Суспільство, Культура, Туризм

Маріупольській «Вежі» - 110 років. Саме 3 липня вважаємо датою народження Водонапірної Вежі, бо міський водопровід почав діяти 3 липня 1910 року.

До ювілею старовинної будівлі команда "м.ЕХАБ" та культурно-туристичного центру «Вежа» підготувала низку онлайн та офлайн подій.

1. Тематичні екскурсії «Вежею»:

 • "Вежа та втрачені собори Маріуполя";
 • "Вежа та вулиці Маріуполя";
 • "Вежа Віктора Нільсена";
 • "Вежа та європейські куточки Маріуполя";
 • "Вежа та архітектура Маріуполя";
 • "Вежа та видатні особистості Маріуполя".

2. Екскурсії містом:

 • "Прогулянка з морозивом";
 • Дитяча екскурсія містом "Пікнік з Вежею";
 • "Прогулянка до серця міста".

3. Цикл онлайн міні-екскурсій (відео публікуються на сторінках «Вежі» у Фейсбуці, Інстаграм). Розповідаємо та показуємо п’ять місць, що історично пов'язані із архітектурною пам'яткою.

4. Ювілейна «Ретро-серія» сувенірної продукції:

 • дерев’яні блокноти, чашки, 3Д-листівки, листівки зі старими фотографіями Маріуполя.

5. Флешмоби та тематичні конкурси у соцмережах:

 • пошук ретро-фотографій з архівів маріупольців, на яких зображена Водонапірна вежа
 • відео-привітання від сестер «Вежі» зі всієї України (Київ, Острог, Біла Церква, Требовля, Самбор)
 • привітання від маріупольців – призовий флешмоб.

Також "Вежа" Пропонує взяти участь у флешмобі та записати коротесеньке вітальне відео. Опублікувати свою міні-історії з хештегом #Вежа110 - до 7 липня. Три автори історій, які наберуть найбільше лайків, отримають фірмові чашки із зображенням нашої іменинниці.

6. Тематичні матеріали у блозі та ЗМІ про легенди та таємниці «Вежі» за посиланням.

Історична справка:

У серпні 1907 року затверджені «Обов'язкові постанови для водовозів міста Маріуполя». Так як, в місті ще не було водопроводу, водовози за певну плату доставляли воду в бочках від джерела питної води на вулиці Малофонтанной до будинків маріупольців.

25 квітня 1908 року міський думою затверджений проект пристрою в Маріуполі водопровідної мережі. Автором проекту вежі був архітектор Віктор Олександрович Нільсен. Почала працювати вежа 3 липня 1910 року.

110 років тому на четвертому рівні маріупольської вежі розташовувався бак з водою для центру міста. На вулицях міста були побудовані водорозбірні колонки з приміщеннями для доглядачів, які продавали воду. Окремі лінії були проведені в будинку багатих маріупольців. Сістема працювала до 1932 року.

Після цього, вежа служила пожежною дзвіницею (поруч розташовувалася міська пожежна служба). Оскільки це була найвища точка міста (33м), це було ідеальним вибором для оглядового майданчику.

Після другої світової війни вона будівля стояла порожньою. Незважаючи на це, в 1983 році отримала статус статусу пам'ятки архітектури місцевого значення. Лише у 1996 році тут відкрили відділення Приват Банку. Робочі місця співробітників розміщувалися на перших трьох поверхах, а четвертий поверх займала кімната переговорів з оглядовим майданчиком. Це відділення працювало до грудня 2012 року.

У 2018 році водонапірна вежа була відреставрована. До 240-річчя міста тут був відкритий перший культурно-туристичний центр "Vezha". Сьогодні «Вежа» - платформа для проведення відкритих обговорень, дискусій, переглядів кіно та інтелектуальних зустрічей. А перша бібліотека під відкритим небом і палкі обговорення про роль літератури в сучасності, також зародилися в стінах нового епіцентру культурного життя Маріуполя.