Городянам

Назад

Запобігання та протидія домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі

ЯКЩО ВИ ЗІШТОВХНУЛИСЯ З НАСИЛЬСТВОМ (ФІЗИЧНИМ, СЕКСУАЛЬНИМ, ПСИХОЛОГІЧНИМ ЧИ ЕКОНОМІЧНИМ) - ЗВЕРНІТЬСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ

Домашнє насильство - це протиправні дії або бездіяльність (а також погрози їх вчинення) у формі фізичного, сексуального, психологічного, економічного насильства, що вчиняються у визначеному колі осіб, незалежно від місця їх проживання. Це може включати:

Фізичне насильство: коли вас б’ють, кусають, штовхають, душать,  не випускають з власного дому або не пускають до нього, а також змушують до вживання алкоголю чи наркотиків чи використання вогнепальної зброї або погрози зброєю.

Сексуальне насильство: навмисне вживання сексуальних дій без вашої згоди, у т.ч. зґвалтування, примус, підглядання, залучення до порно-індустрії чи секс-бізнесу.

Психологічне насильство: погрози,  словесні образи та крики, безпідставна критика, приниження, шантажування, переслідування, прийняття одним членом сім`ї рішень, які не обговорюються, навіювання почуття провини, невпевненості, заборона бачитися/спілкуватися із рідними чи близькими людьми та інші дії, що завдають психологічної шкоди.

Економічне насильство: обмеження доступу до фінансів, вимагання грошей, контроль над фінансами, позбавлення житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які людина має законне право, заборона навчатися або обирати місце роботи (працювати).

Ваші заходи безпеки можуть бути такими:

Якщо ви стали свідком або постраждали від домашнього насильства, ось кілька кроків, які можуть допомогти вам захиститися:

  1. Зберігайте тактичність: Намагайтеся не роздратовувати агресора. Зберігайте спокій та контроль над ситуацією. Якщо починається сварка, яка може закінчитися фізичним насильством, спробуйте перейти у приміщення, яке можна легко покинути. Намагайтеся триматися ближче до виходу. Уникайте суперечок у кімнатах, де є гострі та ріжучі предмети.
  2. Зберігайте зв’язок з близькими: Домовтеся зі своїми сусідами, щоб вони викликали поліцію, якщо почують шум і крики з Вашого дому/квартири. Коли приїде поліція, спробуйте максимально заспокоїтися та чітко викласти ситуацію, напишіть заяву. Заздалегідь домовтеся з друзями або родичами про можливість надання вам тимчасового притулку в разі небезпеки. Важливо, щоб це були ті люди, які зможуть вас захистити і у яких кривдник одразу не знайде вас.
  3. Зберігайте докази: Зберігайте докази насильства, такі як фотографії травм, лікарняні виписки, повідомлення агресора тощо.
  4. Зберігайте документи та гроші: У надійному та завжди доступному для вас місці заховайте певну суму грошей, важливі номери телефонів, паспорт, необхідні папери (документи дітей, свідоцтва, що підтверджують право володіння майном, медичні картки тощо), а також необхідний одяг та ліки.
  5. Звертайтеся до правоохоронних органів: Телефонуйте на номер 102 або звертайтеся до поліції. Вони нададуть вам допомогу та захист.
  6. Звертайтеся до організацій, що надають допомогу жертвам насильства: Заздалегідь дізнайтеся телефони місцевих служб, які зможуть надати вам необхідну підтримку (кризовий центр, притулок для жінок, соціальна служба, телефон довіри тощо).

 

ЯК МОЖНА ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА?

Домашнє насильство - це серйозна проблема, і важливо знати, як захиститися. Ось деякі поради:

  1. Зверніться до контактного центру системи безоплатної правової допомоги: Ви можете зателефонувати за номером 0 800 213 103 або звернутися до найближчого бюро. Юристи нададуть консультації, допоможуть з підготовкою документів та складанням заяв до правоохоронних органів.
  2. Отримайте терміновий забороний/обмежувальний припис: Захистити себе від кривдника, навіть коли це людина, з якою ви разом проживаєте, можливо у правовий спосіб. Існують такі заходи впливу на кривдників як терміновий заборонний та обмежувальний приписи. Обидва ці приписи мають одну мету — захистити постраждалу людину від продовження домашнього насильства і дають час ухвалити рішення, як їй діяти далі. Якщо кривдник порушить ці приписи, йому загрожує відповідальність, у тому числі кримінальна. 
  3. Психологічний супровід: Партнерські установи системи безоплатної правової допомоги можуть надати психологічний супровід.

ЯК ПОВОДИТИСЯ У СИТУАЦІЇ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА, ЩОБ МІНІМІЗУВАТИ НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ:

  • У жодному разі не з’ясовуйте стосунки з кривдником, який перебуває у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння.
  • У жодному випадку не відповідайте агресією на агресію.
  • Не починайте кричати чи плакати. Говоріть з кривдником чітко. Спробуйте заспокоїтися самі та дайте час заспокоїтися кривднику (вийдіть в іншу кімнату, на вулицю тощо).
  • Лише тоді, коли Ваш партнер заспокоївся та готовий адекватно спілкуватися, обговорить ситуацію. У розмові використовуйте «Я-висловлювання» (говорить про свої почуття та відчуття, не звинувачуйте та не докоряйте, пропонуйте вихід із ситуації: «Я почуваюся збентежено, коли ти поводишся таким чином», «Давай ми спробуємо у таких ситуаціях діяти ось так...»)

ЧОМУ ЦЕ ТАК ВАЖЛИВО?

Домашнє насильство має серйозні наслідки для жертв та суспільства в цілому. Ось декілька причин, чому це так важливо:

Здоров’я і безпека: Домашнє насильство може призвести до травм, фізичних та психологічних проблем. Жертви можуть потрапити в лікарню, або навіть загинути через насильство. Забезпечення безпеки жертв є найважливішим завданням.

Психологічний стан: Жертви домашнього насильства часто стикаються з тривожністю, депресією, посттравматичним стресовим розладом та іншими психічними проблемами. Це може вплинути на їхні відносини, роботу та загальний розвиток.

Сімейна динаміка: Домашнє насильство руйнує сімейні відносини. Діти, які бачать насильство вдома, можуть виростати з психологічними травмами та повторювати цей цикл у майбутньому.

Суспільство: Домашнє насильство впливає на суспільство в цілому. Воно знижує продуктивність, збільшує витрати на медичне обслуговування та правоохоронні органи, і підірвує загальний соціальний клімат.

Не забувайте, що ви не самотні, і є організації, які готові вам допомогти. Зберігайте безпеку та не соромтеся звертатися за допомогою.

 

ЗРОБИ ДЗВІНОК - І ТОБІ ДОПОМОЖУТЬ

  1. Екстрений номер виклику поліції: 102 (цілодобово)
  2.  «Гаряча лінія»з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей працює цілодобово (надаються інформаційні, психологічні та юридичні консультації): 15-47 (дзвінки є безкоштовними зі стаціонарних та мобільних телефонів, анонімними та конфіденційними); +38 (044) 284 19 43 – для дзвінків із-за кордону (оплата за тарифами відповідного оператора зв’язку); зареєструвати звернення онлайн – https://1547.ukc.gov.ua
  3. Контактний центр системи безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103 (цілодобово)
  4. Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми і ґендерної дискримінації (цілодобово, безкоштовно, анонімно та конфіденційно) для отримання консультацій юриста або психолога, а також інформації щодо закладів, до яких Ви можете звернутися по допомогу за місцем проживання: 0 (800) 500 335 (зі стаціонарного) або 116 123 (з мобільного)
  5. Національна «гаряча лінія» для дітей та молоді: 116 111 (безкоштовно з мобільних телефонів) 0 (800) 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів)
дата оновлення: 06.05.2024