vision

Городянам

Субсидіі

Інформаційна довідка щодо надання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг
Відповідно до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України  та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016р. № 1022» до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, з 01.10.2018  за призначенням житлової субсидії необхідно звернутися наступним категоріям громадян:

 • внутрішньо переміщеним особам;
 • особам, члени сім’ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства;
 • особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків);
 • особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.

Монетизація пільг і субсидій
Кабінет Міністрів України 27 грудня 2018 затвердив Постанову про надання житлових субсидій населенню в грошовій формі. Правила призначення житлової субсидії залишаються незмінними. Змінюється тільки алгоритм її виплати.
Порядок оформлення субсидії залишився без змін, тобто в орган соціального захисту за місцем реєстрації подається (особисто, поштою або в електронному вигляді через офіційний веб-портал Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади і органів місцевого самоупраленія з використанням електронного цифрового підпису) Заява та Декларація про доходи і дозвіл на обробку персональних даних з внесенням в повному обсязі даних про всіх зареєстрованих членах домобудівництва, членів їхніх сімей, обов'язково контактний номер мобільного телефону.

Житлова субсидія призначається на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня і на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), та розраховується з урахуванням доходів усіх членів сім’ї.

В окремих випадках житлова субсидія може бути призначена за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися.

Житлові субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива і на оплату житлово-комунальних послуг призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного календарного року.

Для внутрішньо переміщених осіб житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг  призначається за рішенням комісії з місяця звернення до кінця опалювального сезону.

Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.

Перерахунок житлових субсидій на наступний період здійснюється в автоматичному режимі. Нові заява та декларація подаються отримувачами житлових субсидій на наступний період у разі коли:

 • змінився склад сім’ї;
 • у складі сім’ї є внутрішньо переміщені особи;
 • у складі сім’ї кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб;
 • звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу та рідкого пічного побутового палива;
 • орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств. Отримання житлових субсидій не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях.

Інформацію, щодо призначення житлових субсидій можна отримати в територіальних відділах по роботі з громадянами:

 • Центрального та Приморського районів за адресою: пр. Металургів, 35, каб. 16, 18; понеділок - субота з 8.00 до 17.00, без обідньої перерви або за телефоном 067-741-73-16.
 • Кальміуського району  за адресою: вул. Чукаріна, 17, каб. 1; понеділок - субота з 8.00 до 17.00, без обідньої перерви або за телефонами 068-668-76-08, 47 60 06.
 • Лівобережного району за адресою: вул. Українського козацтва, 51; понеділок, середа, п’ятниця з 9.00 до 16.00, вівторок, четвер з 9.00 до 20.00, субота за попереднім записом, без обідньої перерви або за телефоном 0984188001.

Додатково повідомляємо

Для розрахунку житлової субсидії використовуються соціальні нормативи споживання комунальних послуг, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».

Соціальні норми споживання станом на 01.01.2021 на 1 людину для призначення субсидій складають:

Послуги

Норми на 01.01.2021

опалення

0,0383Гкал за 1кв.м. опалювальної площіди

Гаряча вода

1,6 куб.м

Холодна вода з гарячим водовідведенням

2куб.м

Холодна вода без гарячого водовідведення

4куб.м

електроенергія

90кВт

Газ, при наявності гарячої води  та газової й плити

3,3куб.м

Газ, при наявності газової колонки та газової плити

10,5куб.м

Транспортування газу

1,836грн.

Вивіз твердих побутових відходів

0,4167куб.м

Калькулятор розрахунку субсидії - внести зміни в алгоритм розрахунку обов'язкового платежу:

Алгоритм розрахунку обов'язкового платежу наступний:

1) визначається середньомісячний дохід - розмір доходу сім'ї за два квартали, що передують місяцю, що передує місяцю, з якого призначається субсидія;

2) визначається дохід на одну людину - середньомісячний дохід ділиться на кількість членів сім'ї;

3) визначається співвідношення доходу сім'ї до розміру прожиткового мінімуму (2189 грн) - дохід на одну людину ділиться на 2189 грн;

4) отриманий таким чином результат ділиться на 2 і множиться на 15% (базова норма плати ЖКП). Таким чином, визначається відсоток обов'язкової частки плати за ЖКП;

5) відсоток обов'язкової частки плати за ЖКП множиться на середньомісячний сукупний дохід сім'ї, і визначається розмір обов'язкового платежу.

Пояснення до формули розрахунку субсидії згідно «калькулятора»:

_____________/______________/2189/2*15% =

 • «2189» - прожитковий мінімум на одну людину в місяць (з 1 січня 2021р. - 2189 грн);
 • «2» - базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії;
 • «15%» - базова норма оплати за ЖКП (%).
Будь-ласка, вкажіть сумарну заробітну плату мешканців
Будь-ласка, вкажіть кількість мешканців
0
ГРН
Питання і відповіді про призначення субсидій

Ні.

Так, але при розрахунку субсидії враховуються доходи чоловіка(дружини).

Так, але якщо Ви оплатили єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не менше мінімального протягом 2-х місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії або за Вас сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не менше мінімального, на протягом 2-х місяців поспіль перед місяцем, в якому призначається житлова субсидія.

Так, якщо це транспортний засіб, з дати випуску якого минуло більше, ніж 5 років.

Так, якщо прострочена заборгованість не більше 3-х місяців і її сума не перевищує 340 грн. Але, в разі, коли вона перевищує зазначену суму, необхідно укласти договір про реструктуризацію боргу.

Право на отримання субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, які проживають в житлових приміщеннях (будинках), в яких розмір плати за житлово-комунальні послуги та / або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, вкладу / платежу об'єднання на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком в межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком перевищує розмір обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Розмір обов'язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу всіх членів домогосподарства, а також враховуються доходи членів сім'ї особи зі складу домогосподарства в разі, коли їх зареєстровано (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

У разі отримання інформації про наявність простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії (340,0 грн. на 01.01.2021), субсидія на наступний опалювальний / неопалювальний сезон не призначається. Житлова субсидія в зазначених випадках призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію або оскарження заборгованості в судовому порядку (рішення про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому в територіальний відділ з прийому громадян надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору щодо її реструктуризації, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

В територіальний відділ з прийому громадян за місцем реєстрації (фактичного проживання) необхідно подати документи: • заяву про призначення житлової субсидії; • декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії; • довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про яких відсутня в ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення в порядку, встановленому Положенням про порядок призначення житлових субсидій. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою, до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; • договір найму (оренди) житла (у разі наявності); • довідка, що підтверджує статус внутрішньо переміщеного особи. Заява та декларація можуть бути відправлені в структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-портал Мінсоцполітики або через інтегровані інформаційні системи органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування з накладанням електронного цифрового або електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених в процесі аутентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків. У випадку отримання надісланих з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви і декларації, в яких відсутній електронний цифровий або електронний підпис із застосуванням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків, житлова субсидія призначається тільки після підписання заявником зазначених документів у паперовій формі протягом місяця з дня подачі заяви і декларації в електронній формі, в тому числі при складанні акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. У разі якщо заява та декларація в зазначений термін не підписані незалежно від причин відсутності підпису заявника, громадянин (при бажанні отримати субсидію) зобов'язаний подати нові заяву і декларацію.

• за I - II квартали поточного календарного року - в разі, якщо житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; • за ІІІ -ІV квартали попереднього календарного року - в разі початку неопалювального сезону. • за попередні 2 кварталу, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії - в разі, коли житлова субсидія азначается не з початку опалювального (неопалювального) сезону. • для непрацюючих пенсіонерів, які декларують відсутність в останньому місяці періоду, за який враховуються доходи (тобто за два квартали, зазначені вище), інших доходів, крім пенсії, - в разі призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за останній місяць попереднього неопалювального (серпень) або опалювального (березень) сезону. В інших випадках враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, з якого призначається житлова субсидія.

Для розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи зі складу домогосподарства, які досягли 18-річного віку за станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії. При призначенні житлової субсидії враховуються такі доходи: • заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; • пенсія; • стипендія; • соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділи з питань соціального захисту населення; • допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; • інші доходи. До сукупного доходу сім'ї не враховуються: - частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово; - частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово; - одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня" - державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; -допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг; - аліменти, отримані на дітей; - доходи від розміщення депозитів; - оплата праці членів виборчих комісій, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, в тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування і результатів виборів; - допомога громадських та благодійних організацій; - допомога на поховання; -одноразова допомога, що надається відповідно до законодавства або за рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності; - вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, технічних та інших засобів реабілітації, в тому числі грошова компенсація вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації; - суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за завдані збитки його здоров'ю, пов'язаний з виконанням ним трудових обов'язків. Особам, які беруть (брали) безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції, і / або членам їх сімей до сукупного доходу не враховуються: - отримані ними в період безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції (операції об'єднаних сил) грошове забезпечення та інші виплати та соціальні допомоги, які виплачуються працівникам правоохоронних органів, військовослужбовцям і працівникам Збройних Сил, Національної Гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Держспецтрансслужби, МВС, Національної поліції, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, іншим працівникам створених відповідно до закону військових формувань; - отримана ними в період і / або після безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції благодійна допомога незалежно від розміру і джерела походження.

Субсидія призначається одному з членів домогосподарства, які зареєстровані та фактично проживають у житловому приміщенні (будинку). За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному з членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають в ньому на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги. За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному з членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають в ньому без укладеного договору найму (оренди) житла, у разі, коли вони внутрішньо переміщеними особами. В такому випадку склад домогосподарства декларується заявником при зверненні за призначенням житлової субсидії. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання та за місцем його фактичного проживання.

Заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за розміром призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення про подання документів на розгляд комісії. Для забезпечення об'єктивного, неупередженого і всебічного розгляду комісією справи по суті структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може попросити заявника подати додаткові документи, не передбачені Положенням про порядок призначення житлових субсидій, але необхідні для прийняття рішення. Заявник має право самостійно подати додаткові документи навіть у випадку, коли структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пропонував подати такі документи для розгляду комісією.

Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: - зміна складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа -член домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; - зміна переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; - зміна переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; - зміна керівника, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання; - наступних умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, а саме: • п.2 транспортний засіб з датою випуску до 5 років; • п.3 - відсутність доходів, дохід менше, ніж розмір мінімальної заробітної плати, сумарно протягом 3 місяців в періоді, за який враховуються дохід, не сплачені єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.

За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, керівників, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, якщо: - домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) в силу того, що громадянин має заборгованість зі сплати обов'язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, встановлену йому при призначенні житлової субсидії і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день припинення надання такої послуги (послуг); - громадянин має заборгованість зі сплати обов'язкової частини внеску / платежу об'єднання на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, встановлену йому при призначенні житлової субсидії і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії - в заяві та / або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на субсидію або визначення її розміру на суму, що перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; - громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначених у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; - виникли обставини, які унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема в разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, в разі смерті самотньої особи; - під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства при призначенні житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, що перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; - громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання. Надання житлової субсидії в зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому вони виявлені.

Сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається керуючим, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином. У разі відмови керівника, об'єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується в судовому порядку. Департамент може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидії шляхом їх зменшення не більше ніж на 20% .. У територіальних відділах по роботі з громадянами департаменту соціального захисту населення діють прямі телефонні "гарячі" лінії, за якими можна отримати консультацію: - Центральний і Приморський райони: пр. Металургів, 35, тел. 096-56-26-150, 067-741-73-16. - Кальміуський район: вул. Чукаріна, 17, тел. 068-668-76-80; - Лівобережний район: пр. Перемоги, 16, тел. 098-418-80-01.