vision

Про місто

Назад

Парки

Маріупольський міський сад


Адреса: вул. Семенішина, 50

Маріупольський міський сад (офіційно — Дитячий центральний парк культури і відпочинку) — парк у місті Маріуполі розташований у Центральному районі міста між проспектом Металургів, вулицею Семенишина і схилами Слобідки. Заснований у 1863 році.

Парк є одним з найулюбленіших місць відпочинку маріупольців. Сюди постійно для фотографування приїжджають пари, які щойно побралися. Міський сад був закладений маріупольцями в 1863 році в гирлі Клинової балки, на високому пагорбі в зв'язку з тим, що тут уздовж вулиці Малої Свободи росли фруктові дерева. Парк пройшов у своєму розвитку два основних етапи. Перший із них був періодом деревонасадження, другий привів до створення великого пейзажного парку. У 1889 році на прохання міської думи відомий маріупольський садівник і громадський діяч Псалті Георгій Григорович піддав сад повному і радикальному переплануванню. Новий парк включив, як самостійні частини, старі насадження зі значними змінами первісного планування. З улаштуванням у 1910 році водопровідної системи в парку з'явився фонтан. Міський сад відкритий, як повідомляли тоді розклеєні на вулицях оголошення, «для відпочинку і всіляких розваг поважної публіки Маріуполя».

У різні часи у саду бували Архип Куїнджі і Костянтин Богаєвський, Олександр Серафимович та Олексій Новиков-Прибой. Великий Князь Костянтин Миколайович, син імператора Миколи I, у 1872 році відвідав Маріуполь і власноручно посадив два дерева в міському саду.

 

Парк імені Лепорського

Адреса: пр-т. Перемоги, 21

Парк був заснований в довоєнний час в 1939 році працівниками комбінату «Азовсталь», тому покоління постарше пам'ятає його під назвою «Азовстальська». У 2011 році він отримав нове ім'я - В.В. Лепорського, так вирішили увічнити пам'ять колишнього легендарного директора заводу-прабатька. У свою бутність парк славився як прекрасне місце для проведення дозвілля, сюди приходили відпочивати люди з усього міста, але, на жаль, слідом за розпадом Радянського Союзу він забувся.

За останні два десятиліття його тротуарні доріжки встигли застаріти, ліхтарі перестали горіти, а будівлі, які перебували на його території, стали руйнуватися. У такий парк перестали ходити маріупольці, обходячи його буквально десятою дорогою. Такий стан справ засмучувало багатьох городян, які знали парк в його кращу пору. Їм захотілося, щоб тут, як в колишні часи, звучали дитячі голоси і панувала атмосфера загальних веселощів. Жителів почула компанія Метінвест, яка допомогла вдихнути в парк нове життя.

Так, на очах зелений куточок району почав поступово розцвітати. Його капітальна реконструкція стартувала в 2012 році. Левову частку витрат на його відновлення і благоустрою взяв на свої плечі металургійний комбінат «Азовсталь» Групи Метінвест. Незабаром у верхній частині парку облаштували дитячі спортивні та ігрові майданчики з гойдалками, гімнастичними комплексами і турніками, тренажерами і тенісними столами, з'явилися скейт-парк з крутими спусками і підйомами, автомобільна стоянка, вимощені тротуарною плиткою пішохідні доріжки, висаджені дерева і квіти. Крім того, відремонтували стару драбину з боку вулиці Ломізова, встановили лавки та провели освітлення. На другий етап реалізації цього проекту комбінат «Азовсталь» витратив близько двох мільйонів гривень.

Парк «Веселка»


Адреса: пр-т. Перемоги, 58

У 70-х роках був створений сквер площею 3,73 га, в 1995 році він отримав статус дитячого парку «Веселка».

Вже не одне покоління маріупольців приводить сюди своїх дітей і онуків. У парку розташовані атракціони та дитячі майданчики в оточенні величезних казкових персонажів. А квіткові клумби і постійний дитячий сміх піднімають настрій навіть в самі похмурі дні.

Парк ім. Петровського


Адреса: пр-т. Карпова, 2

Однією з визначних пам'яток м Маріуполя є парк ім. Петровського, який знаходиться в Кальміуському районі. Загальна площа парку становить 27.2га., більшу його частину займають зелені насадження.

Під керівництвом генерального директора Савчука О.В. в 2002году завод «Азовмаш» розпочав повну реконструкцію парку ім. Петровського, зі збереженням існуючих рослин, під час якої був повністю змінений архітектурний і ландшафтний дизайн парку, були викладені зручні пішохідні доріжки, висаджені різні види туй, ялівців, чагарників, квітів і дерев. Щорічно до відкриття сезону висаджуються квітники. Чистоту та догляд за зеленими насадженнями забезпечує колектив цеху №153 ПАТ «Азовзагальмаш», під керівництвом Пасько С.А. і підрозділів підприємства.

Після проведення реконструкції парку, що почалася в 2002 році, він перетворився в місце, в яке можна прийти відпочити з сім'єю, з друзями.

На території парку знаходяться: СК «Азовмаш», в якому проходять баскетбольні матчі команди БК «Азовмаш»; СК «Азовмаш» - місце проведення турнірів по боротьбі, баскетболу, заводських олімпіад, а також занять в різних спортивних секціях.

Крім цього є танцювальний майданчик з естрадою, на яких проходять святкові заходи, спортивні змагання, концерти творчих колективів Палацу культури «Іскра», різні конкурсно-розважальні заходи.

Лугопарк імені Гурова

Адреса: пр-т. Металургів, 150

Лугопарк імені Гурова — паркова територія міста Маріуполь на південній околиці сучасного Кальмiуського району в заплаві річки Кальчик. Територія проспекту Металургів за річкою Кальчик відноситься до Кальмiуського району Маріуполя. Через річку створено трамвайно-пішоходний міст. За мостом пролягав одноколійний трамвайний шлях, ліворуч якого в заплаві річки був великий фруктовий сад, праворуч — ділянки кукурудзи і соняшника. Північна околиця саду збігалася з нинішньою вулицею Покришкіна. Трамвай, минаючи сад, рухався навколо полів і потрапляв в квартали одноповерхових будиночків приблизно в тому місці, де сучасна вулиця Заворуєва стикається з проспектом Металургів.

Складний ландшафт колишнього саду не був забудований п'ятиповерхівками. Тамтешня частина проспекту Металургів, що перетворилась на важливу міську транспортну магістраль, була забудована лише по східному кордону. Західну частину сучасного лугопарку перетинає вулиця Карпинського.

Парк виник практично стихійно через побудову на його північній околиці 1982 року Палацу культури комбінату імені Ілліча вздовж вулиці Покришкіна. Палац на якийсь час став першою за значенням театральною спорудою Маріуполя в місяці ремонтів чи гастролей міського драматичного театру. Важливим театрально-концертним майданом для гастролей палац культури комбінату імені Ілліча залишився і досьогодні.

Побудова палацу культури мимоволі потягла за собою і облаштування території колишнього фруктового саду. Були створені регулярна та пейзажна частини лугопарку. В регулярній частині створені фонтан, квітники та прогулянкові стежки, що закінчуються біля танцювального майданчика. Пейзажні ділянки облямовують регулярну частину, але засаджені випадковими сортами дерев, де панують тополі та верба вавилонська. Тополі і верба вавилонська скидають як листя, так і гілки, що сприяє захаращенню лугопарку. Невелика ділянка берега річки Кальміус облаштована як невелика набережна тільки з боку Кальмiуського району.

Первісна назва — лугопарк імені 200-річчя Маріуполя. Згодом вона була замінена на Лугопарк імені Гурова.

Приморський паркАдреса: площа Воїнів-визволителів

Приморський парк має форму прямокутника, затиснутого між Приморським бульваром і проспектом Нахімова. Багато років він пробув в запустінні і лише зараз Приморська районна адміністрація зайнялася питанням реконструкції парку. Причини екологічної свідомості влади Приморського району вельми банальні - багато підприємств важкої промисловості переживають кризу, тому найбільш реальні джерела поповнення скарбниці - це податки з малого бізнесу, який обслуговує потік відпочиваючих, залучених теплим морем, піщаними пляжами і деякою кількістю бальнеологічного ресурсу. Завдяки маріупольському «плану Маршалла» весь парк був умовно розбитий на 4 сектори. Першими були облагороджені 20 гектар, які знаходяться між дорогою на профілакторій «Чайка», мечеттю, храмом Святого Миколая і головним міським шляхопроводом - проспектом Нахімова. Районна влада і її добровільно-примусові помічники розчистили Центральну алею, пофарбували «Абстракції», оновили пам'ятний знак «Пагорб Слави», відремонтували літню естраду і засадили клумби «довгограючі» сортами квітів.

Найвідомішим об'єктом цієї ділянки парку стала скульптура «Посейдон», встановлена ​​над оновленим і знову працюють фонтаном. Маріупольський Посейдон ширяє над штучною водоймою на 3-х конях. Він трохи схожий на фігуру Нептуна, прикрашаючу римський фонтан Навона. Гості та мешканці Маріуполя щиро радіють прохолоді, яку поширює фонтан в спекотні, літні дні в місті, розташованому на самій околиці донецькому степу.

Друга черга реконструкції та озеленення Приморського парку - це 40 гектарів території і 2 ідеї. Є думка створити алею кованих фігур. Над нею працюватиме відомий маріупольський коваль Володимир Вихренко. Завдяки йому на території парку вже є «Дерево закоханих», на яке молодята вивішують символічні замки, закидаючи при цьому в море ключі.

дата оновлення: 15.06.2018