vision

Про місто

Назад

Місця магніти

Церква Марії Магдалини

Адреса: Театральна площа

Цей храм виникав на карті міста двічі. Перша Маріє-Магдалинівська церква прослужила вірою та правдою маріупольському народу більше ста років.

На тому місці, де в наші дні Грецька вулиця перетинається з проспектом Миру, азовський губернатор Василь Олексійович Чертков «за власним планом» у 1778 році заклав фундамент головної церкви Павловська – міста , що тільки збудовувалося. Майбутня церква була названа в ім'я Марії Магдаліни.

Церква Марії Магдаліни, закладена В.О. Чертковим, будувалася довго. Тільки в 1791 році вона була освячена. На плані міста вона позначалася соборною. Через сто років після цієї події церква була запечатана через зношеність. Пізніше її було і зовсім розібрано.

Історія першої церкви Марії Магдалини на цьому завершилась.

Але задовго до знесення церкви, задуманої В.О. Чертковим, в 1862 році був закладений храм з такою самою назвою. Будівництво його йшло цілих тридцять п'ять років. Три престоли вінчали цей величний храм. Головний вівтар був зведений на честь Марії Магдалини, правий – в пам'ять Покрова Пресвятої Богородиці, лівий – на честь Святого Іоанна Предтечі. За спогадами старожилів, у церкві зберігалися запрестольна ікона Спасителя козацьких часів і старовинна, прекрасно вишита плащаниця. На дворі був 1897 рік. У тому ж пам'ятному році в жовтні до Маріуполя прибув преосвященний Сімеон, єпископ Катеринославської і Таганрозької єпархії «з метою оглянути церкву і школи Маріупольського повіту». 16 жовтня 1897 року Сімеон звершив освячення нового храму Святої Рівноапостольної Марії-Магдалини і відслужив божественну Літургію. Також відбулося всенічне бдіння, і храм розпочав своє життя.

Навколо величного храму були висаджені дерева, з яких утворювався сквер, названий Олександрівським.

Після Харлампієвського собору, який височів на самому початку Катерининської вулиці, нова церква Марії Магдалини була найбільшою в Маріуполі. Купола Марії Магдалини було видно з моря за кілька миль від берега. Місцеві рибалки використовували їх як орієнтири для своїх нехитрих навігаційних розрахунків ...

На цій же осі стояло ще дві церкви: Успіння Пресвятої Богородиці на Мар'їнську (район теперішнього міжміського автовокзалу) та Різдва Пресвятої Богородиці на Карасівці (район школи № 11), тому третю церкву прив'язали, як кажуть архітектори, на тій же осі.

Але недовговічною виявилася доля храму. У фатальні 30-і роки були нанесені буквально смертельні удари по маріупольській старовині. У 1934 році «злетіла на повітря церква в центральному сквері та на її місці створено чудовий куточок відпочинку» - урочисто сповіщала городян місцева преса.

Йшли роки. У 1960 році в міському сквері з'явилася будівля драматичного театру. Очевидці стверджували, що вона була зведена на фундаменті підірваної церкви Марії Магдалини ...

Пензлю нашого сучасника, обдарованого маріупольського художника Валерія Олександровича Остапенка, належить історична реконструкція цієї церкви і Олександрівського скверу, що її оточував, якими вони могли бути літнім недільним днем ​​1913 року. Автор в коментарі до картини написав: «Нехай цей сонячний куточок, що давно пішов у минуле Маріуполя, перенесе глядача в той, такий ще безтурботний, співаючий теплим чистим річним повітрям південного містечка, щасливий світ одномоментного щастя».

Корпус індустріального технікуму

Адреса: вул. Георгіївська, 69​

У 1876 р різночинцем-демократом Ф.А. Хартахай заснована Маріупольська чоловіча гімназія. Але свого приміщення вона не мала, і майже чверть століття заняття проводилися в непристосованих орендованих будинках. У 1894 р Маріупольська міська управа оголосила конкурс на кращий проект будівлі гімназії. У ньому брали участь багато архітекторів з різних міст. Конкурс проводився під девізом «Спробую і я». Того ж 1894 був підведений підсумок конкурсу, і найбільш вдалим був визнаний проект одеського архітектора академіка К.М. Толвінського. Будівництво йшло повільно і завершилося лише в 1899 році.

Після Жовтня 1917 р. в цій будівлі розташовувалися курси сільських активістів, радянська партійна школа, сільськогосподарський технікум. У 1941 р в приміщенні знаходився військовий госпіталь.

Водонапірна вежа

Адреса: вул. Енгельса, 36

Архітектурний пам'ятник міста Маріуполя. Знаходиться в Центральному районі на перетині вулиць Варганова і Енгельса. Висота 33 м. Автор проекту водонапірної вежі міської архітектор В.А. Нільсен доповнив проект оглядового пожежної вишкою, розширивши її призначення ще й як пожежної.  Роботи  зі спорудження водонапірної вежі та міського водопроводу були розпочаті в грудня 1909 року. З вересня 1910 року міський водопровід почав свою роботу. На вулицях міста були побудовані водорозбірні колонки з приміщеннями для доглядачів, які продавали воду. У зв'язку з заміною поршневих насосів в 1932р. вежа втратила своє функціональне значеніе. З початку 90-х років в башті розташовувалось відділення «Приватбанку» . Вежа розташована на найвищій точці центральної частини міста, завдяки чому височить над оточуючою забудовою. Ця будівля, цікаве в архітектурно-художньому відношенні, стало визначною пам'яткою і одним із символів міста.

Житлові будинки з шпилямиАдреса: на перетині пр-т. Миру і вул. Куїнджі​

Архітектурний пам'ятник міста Маріуполя. Будинки були побудовані в 1953р. за проектом архітектора Л. А. Ясновіцкого. Шпилі будівель видно з усіх точок міста, за своєю архітектурою будинку виділяються з навколишньої забудови і є головними орієнтирами у старій частині міста.

Федерація грецьких товариств України

Адреса: вул. Грецька, 63

Федерація грецьких товариств України (ФГТУ) - добровільне всеукраїнське об'єднання громадських організацій (всеукраїнське об'єднання греків), що включає в себе 102 грецьких товариста в 19 областях України та Автономній Республіці Крим (за станом на 2009 рік ). Метою діяльності федерації є об'єднання греків для захисту їх прав та інтересів, збереження грецької діаспори, історії та пам'яток культури, відродження національної самосвідомості греків, духовності, традицій і звичаїв. Федерація є членом Міжнародного Союзу грецьких громадських організацій «Понтос» і Всесвітньої Ради греків зарубіжжя.

«Азовінтекс»


пр-т Миру, 68а 

Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» здійснює будівництво об'єктів будь-якого рівня складності в коксохімічної, металургійної, машинобудівної та енергетичної галузі. Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» засновано 4 червня 1996 року в місті Маріуполі. Спочатку підприємство спеціалізувалося на реконструкцію та ремонт будівель і приміщень: офіси, квартир, установ і організацій. Для того щоб успішно конкурувати в умовах зародження ринкової економіки, керівництвом підприємства робиться ставка на сучасні будівельні технології та матеріали, оригінальні архітектурні рішення та високу кваліфікацію персоналу. У перший рік існування «Азовінтекс» виконав ремонтно-будівельні роботи в цілому на десяти об’єктах. Найбільші з них: Жовтневе відділення Промінвестбанку, офіси компаній «Термінал», «Марінеко», «Династія», «Інтек», будівля Маріупольської митниці, лікувально-діагностичний центр комбінату «Азовсталь». Побудовані або реконструйовані підприємством об’єкти вигідно відрізнялися від більшості будівель свого часу свіжістю ідей, оригінальними дизайнерськими рішеннями, якістю та зручністю. Завдяки цьому з року в рік зростає кількість клієнтів і замовників, з’являються нові більш масштабні об’єкти.

 

Будинок Ґампера


Адреса: вул. Земська, 45

Будинок Ґампера в Маріуполі - одна з найцікавіших архітектурних пам'яток міста. Невеликий будинок в стилі неоготики, складений з червоної цегли, розташоване в р-ні Слобідки. Відмінні риси архітектури: стрілчасті вікна, цегляні візерунки і прибудова у вигляді вежі середньовічного замку. На рубежі XIX-XX ст. тут жив і працював відомий маріупольський лікар С. Ґампер, який користувався великою популярністю і серед жителів міста. Спуск, що веде до його дому, до сих пір називають докторським або Гамперовським. В радянські часи в будинку Ґампера розміщувалися комунальні квартири. Зараз будівля чекає реконструкції.

Пам'ятник Висоцькому

Адреса: пр-т. Миру, 83

Пам'ятник Висоцькому - один з пам'ятників Маріуполя.

Відкрито біля Будинку Зв'язку 20 січня 1998 року. На честь 60-річчя поета, музиканта і актора Володимира Семеновича Висоцького. Автори пам'ятника - Юхим Вікторович Харабет і Юрій Іванович Балдін.

Це перший пам'ятник Висоцькому, встановлений на Україні. На кам'яному постаменті зображено профіль Висоцького в образі Гамлета, театральна завіса, шпага і «коні вередливі». На постаменті був напис «Маріуполь не дарує свою любов випадковим людям». Профіль виконаний з бронзи, стела висічена з чорного граніту у вигляді факела. На відкритті пам'ятника були присутні Олексій Булдаков, Валерій Золотухін, Семен Фарада, Віталій Шаповалов, Юрій Любимов. Також 25 січня 1998 року в будівлі палацу культури «Іскра» було встановлено меморіальну дошку, на честь того, що на його сцені 16 березня 1973 був виступ Висоцького. У 2003 році пам'ятник був замінений на інший, де Висоцький був зображений в образі Гліба Жеглова з художнього фільму «Місце зустрічі змінити не можна». Відкриття було приурочено до 65-річчя Висоцького і планувалося 25 січня, але потім було перенесено на 7 лютого. Нова скульптура виконана маріупольським скульпторами Володимиром та Ігорем Жигуліним. Жеглов одягнений в шкіряний плащ, в руці у нього пістолет. Цей пістолет чотири рази відламувавали вандали. Висота пам'ятника два метри. Скульптура виконана з синтетичного компаунда. Демонтований пам'ятник роботи Харабет переустановлений на площі Ленінського комсомолу.

Пам'ятник Тарасу Шевченку


Адреса: на перетині бул. Шевченко й пр-т. Металургів

Пам'ятник Тарасу Шевченку - монумент, споруджений на честь українського поета, прозаїка, художника й етнографа Тараса Григоровича Шевченка в Маріуполі.

Автор пам'ятника - заслужений художник України Олександр Вітрик . Архітектори - Андрій Кадиров і Едуард Андрушкевич. Висота скульптури - 2,5 метра, постамент має такі розміри - 1,5 на 1,3 на 1,9 метра. Сам пам'ятник виготовлений із залізобетону і облицьований листовою міддю. Для виготовлення постаменту був використаний чорний і червоний граніт.

Сучасний пам'ятник Шевченку був споруджений на бульварі Шевченка. Це - головна транспортна артерія міста, яка з'єднує історичні квартали і спальні масиви з одним з головних промислових підприємств міста, з «Азовсталлю». Цей монумент з'явився в місті в 2001 році, до десятиліття існування незалежної України

Пам'ятник Тарасу Шевченку


Адреса: пр-т. Миру

Пам'ятник Шевченку з'явився в місті в 1964 році, коли відзначалося 150-річчя з дня народження Кобзаря. Його поставили в кутку, утвореному будинками-сталинками, на проспекті Миру, якраз навпроти Театрального скверу. Це - бюст, споруджений на цементну стелу. Шевченко на ньому - зрілий чоловік, вже передумав всі свої думи, що випустив у світ свої кращі поеми і створив плеяду чудових картин. Бюст поета виконаний з каменя - нарочито грубо, тому справляє на відвідувачів дуже сильне враження. Енергії, яка виходить від цього кам'яної статуї Шевченка, досить для того, щоб зробити невеликий переворот, або запалити в серцях людей інтерес до історії українського народу

Монумент молодому Куїнджі

Адреса: на перетинанні проспектів Миру й Металургів біля підземного переходу

Монумент на честь Архипа Куїнджі, художника-пейзажиста зі світовим ім'ям, уродженця Маріуполя і грека за походженням. Архип Куїнджі запам'ятався сучасникам і як майстерний пейзажист, і як благодійник і захисник студентської молоді. Тому першим монументом на честь художника був надгробок в Санкт-Петербурзі. Погруддя художника виконав скульптор академік Беклемішев Володимир Олександрович (1861—1920). Репліка цього погруддя десятиліття по тому буде передана в Маріупольський краєзнавчий музей.

Нова спроба створити монумент на честь уславленого художника належала скульпторові Івану Бараннікову. Він створив модель з фігурою Куїнджі в шубі. Але художнику, що не мав революційних заслуг перед пролетаріатом і комуністичним урядом, ніхто не поспішав створити монумент. Дозвіл на спорудження з Москви — не дали. Модель скульптора Бараннікова передали у фонди місцевого музею, котра трохи розбавила пересічні скульптури революційним діячам.

За власної волі і без державної замови монумент на честь Куїнджі зажадав створити донецький скульптор Полонік Василь Петрович наприкінці 1970-х рр. Відомості про це збережені в листі, датованому 1995 роком. Скульптор працював над композицією декілька років і зупинився на погрудді молодого Куїнджі. Адже той був молодим, коли покинув Маріуполь. Погруддя вийшло осучасненим, розмах плеч фігури досяг двох метрів. До погруддя додана рука з пензлем. При житті Куїнджі носив бороду, котра в погрудді зістарювала образ. Скульптор зупинився на варіанті з досить короткою бородою, що не псувала і не зістарювала образ.

 

Пам'ятник О.С. Пушкіну (1799-1837 рр.)

Адреса: Пр. Металургів

Городяни пишаються тим, що р Маріуполь - єдине місто в Донецькому краї, яке в 1820г. відвідав проїздом на Кавказ геніальний російський поет Олександр Сергійович Пушкін. Є документальні підтвердження того, як в Маріуполі урочисто було відзначено 100-річчя з дня народження поета. А в 1901 році було відкрито пам'ятник О.С. Пушкіну. Пізніше було встановлено бюст на постаменті в сквері на перетині вул. Торгової та пр. Леніна (демонтований в 80-і роки).

6 червня 2000 року відбулося урочисте відкриття нового пам'ятника. На пр. Металургів у ДК «Маркохім» на постаменті встановлена ​​залізобетонна скульптура в зростання.

Автор: скульптор А. Скорих.

Розміри: висота фігури -2 м.

Пам'ятник митрополиту Ігнатію

Адреса: На території Федерації грецьких товариств України​

Напередодні 230-річчя Маріуполя на території Культурного центру Федерації грецьких товариств України відбулося відкриття пам'ятника видатному синові міста митрополиту Готфейському і Кафайському, який керував переселенням греків з Криму до Приазов'я - святому Ігнатію. Ініціатором створення і відкриття в Маріуполі пам'ятника митрополиту Ігнатію є протоієрей Василь Мултих, в далекі воєнні роки врятував залишки мощей Святителя Ігнатія з палаючої церкви. Його працями митрополит був зарахований до лику святих. Зараз батько Василь живе в с.Усатово, під Одесою, але він постійно підтримує тісний зв'язок з Маріуполем, будучи духовним батьком маріупольських греків. За його ініціативою було створено проект пам'ятника митрополиту, він особисто займався збором коштів, необхідних для виготовлення монумента. Після деякої невизначеності з місцем встановлення пам'ятника, він, нарешті, знайшов своє місце поряд з будівлею Федерації.

І це, очевидно, не випадково, так як тим самим митрополит «повернувся» в старий Маріуполь, в ту частину міста, яка закладалася їм самим майже 230 років тому. Ну, а зовсім поруч з пам'ятником проходить Митрополитська вулиця, що отримала своє ім'я на честь Ігнатія. Автором пам'ятника став одеський скульптур Серафим Чаркін. На відкритті пам'ятника він зустрівся з маріупольським художником і скульптором Лелем Кузьмінковим - автором першого пам'ятника митрополиту, встановленого в Маріуполі десять років тому біля церкви Архистратига Михаїла. Після зняття покривала пам'ятник було освячено Благочинним Маріупольського округу отцем Миколою. По завершенні літургії відбулося вручення медалей імені митрополита активістам, своєю працею сприяв збереженню пам'яті про Ігнатія. Серед нагороджених - члени Маріупольського товариства греків Надія Чапні, Валентина Коноп-Ляшко, Лель Кузьмінков, Аркадій Проценко.

Міський Театральний сквер

Адреса: Театральна площа


Міський (Театральний) сквер) - улюблене місце відпочинку жителів і гостей Маріуполя, розташований в центрі міста, оточений з усіх боків проїзною частиною проспекту Миру. На захід від скверу знаходиться Донецький обласний російський драматичний театр. У центрі скверу розташований фонтан. На території скверу ростуть кілька видів акацій і кленів, в'язи, кримські сосни, блакитні ялини, козацький ялівець, спірея, вічнозелений самшит, колючий гледичия, берези, липи, дуби, бузок і шовковиця.

Територія сучасного скверу була залишена незабудованою спеціально для відпочинку жителів ще з часів заснування міста. Називався сквер раніше Олександрівської площею, пізніше - Площею Свободи, Центральним сквером, Театральним сквером. У 1862 році тут була закладена велика трьохпрестольна церква Св. Марії Магдалини, Св. Іоанна Хрестителя і Покрова Пресвятої Богородиці. Церква добудована і освячена лише до 1897 року. Побудований храм можна було побачити далеко з моря і служив своєрідним маяком для рибалок і моряків. На початку XX століття в центрі скверу з'явився фонтан (чаша зі скульптурною групою з двох хлопчиків, а під чашею бронзові фігури 4-х жінок). Перший фонтан скверу був вивезений фашистами на другий день окупації (9 жовтня 1941 року). Під час окупації частина скверу перетворилася в німецьке кладовище зі стрункими рядами чавунних хрестів, знищене в 1943 році після визволення міста. Після війни на залишках фундаменту церкви був побудований великий круглий павільйон. Тут же в сквері в 1948-1989 роках перебував пам'ятник (бюст) Андрію Жданову, в честь якого перейменували в 1948 році Маріуполь. У післявоєнні роки в західній частині скверу з'явилася арка, зруйнована навесні 1960 року в зв'язку з будівництвом будівлі драматичного театру.

Пам'ятник воїнам-визволителям «Літак»

Адреса: пр-т. Миру

Пам'ятник розташований на центральній магістралі міста - пр. Миру. Пам'ятник являє собою злітаючий літак МІГ - 17, закріплений на похилій під 45 ° стрілі. У підстави стріли пам'ятна дошка з написом: «Воїнам-визволителям вдячні ждановці присвячують. 10 / IX - 1973 г. ».

На початку вересня 1943 року війська Південного фронту під командуванням генерал-полковника Ф. І. Толбухіна, наступаючи вздовж узбережжя Азовського моря, почали бої за визволення м. Маріуполя. Авіація 8-ї повітряної армії під командуванням генерал-лейтенанта Т.Т. Хрюкина, до складу якої входила 9-а гвардійська винищувальна авіадивізія, і 23-й штурмовий авіаційний полк Азовської військової флотилії сприяли військам на полі бою. У повітряних боях над Маріуполем було збито 27 літаків супротивника, знищено 69 автомашин, 13 паровозів і 18 вагонів, викликано 80 вогнищ пожеж, вбито і поранено до 500 солдатів противника. Льотчик Іван Бабак, розбивши паровоз, змусив зупинитися ешелон, в якому фашисти гнали до Німеччини кілька сот маріупольців.

За мужність і героїзм, проявлені при звільненні міста, 10 вересня 1943 Наказом Верховного Головнокомандувача 9-ї гвардійської винищувальної авіадивізії присвоєно найменування «Маріупольської».

 

Пам'ятник Мазаю Макарові Микитовичу


Адреса: вулиця Бодрова, на розі з проспектом Нікопольським​

Пам'ятник Мазаю Макарові Микитовичу (1910 - 1941 рр.) (Пр. Ілліча) 10 вересня 1948 р в 5-ту річницю визволення м Маріуполя від фашистських окупантів на проспекті ім. Ілліча відкрито пам'ятник М. Мазаю - новатора металургійної промисловості, одному з ініціаторів стахановського руху в країні, сталевару заводу ім. Ілліча.

Колишній кубанський пастух почав працювати на заводі ім. Ілліча підручним з 1930 р, а з 1932 р став сталеваром.

У 1936 р виступив ініціатором руху швидкісного сталеваріння і досяг рекордних результатів. Його ім'я стало відомо всьому світу, вчитися до нього приїжджали з усіх кінців нашої Батьківщини.

Виступаючи з трибуни VIII Надзвичайного з'їзду Рад СРСР, М. Мазай сказав, що металурги країни готові дати стільки сталі, щоб залити нею всю фашистську зграю. У 1940 р Мазай був направлений до Москви в Промакадемію. У 1941 р з початком війни він повернувся на завод. Фашисти хотіли змусити М.Н. Мазая працювати на них, але він вважав за краще зраді смерть: в листопаді 1941 р він загинув в застінках гестапо. Про його високий громадянський подвиг написані книги, вірші, знятий 2-серійний художній фільм «Біле коло». Не збереглося документів і свідчень смерті М.Н.Мазая, тому в творах різні версії його страти: спалили в мартенівської печі, розстріляли в степу за містом, підірвали на шлаковій горі.

Спочатку пам'ятник був встановлений поблизу центральних заводських воріт, пізніше був перенесений і знаходиться поблизу перетину проспекту Нікопольський і Металургів.

Автори: скульптор А.Ю. Чубин, архітектор О.К. Плесков.

Пам'ятний знак воїнам-визволителям «Танк»

Адреса: вул. Карпінського​

На високому постаменті з гранітних каменів стоїть пам'ятний знак - бойовий танк Т-34 № 121.

Памятний знак встановлений в пам'ять подвигу танкістів 4-го гвардійського механізованого корпусу під командуванням генерал-лейтенанта Т.І.Танасчішіна, які брали участь у визволенні м Маріуполя від німецько-фашистських загарбників 10 вересня 1943 г. На постаменті закріплено дві меморіальні дошки з написами: «Безсмертному мужності і героїзму радянських танкістів присвячується». «Споруджений в честь 30-річчя Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні 9.05.1975 р».

Скульптура «Сталевар»


Адреса: біля в'їзду в місто, Кальміуський район

Скульптура металурга із ливарною ложкою. На стелах, що стоять поруч, дата народження міста, зображення ордена Трудового Червоного Прапора, яким нагороджене місто Маріуполь.

Скульптура «Сталевар», встановлена при в'їзді в Маріуполь, вже давно стала візитною карткою міста.

Пам'ятний знак встановлено в 1969р.

Автори: В.А. Бероєв, В.К. Юркевич

Матеріал: алюміній.

Пам'ятник воїнам-визволителям «Гармата»

Адрес: бул. Меотиди

Бої за визволення м. Маріуполя від фашистських окупантів розпочалися 5 вересня 1943 р воїнами Південного фронту під командуванням генерал полковника Ф.І.Толбухіна.? Уздовж моря з боями наближалися до Маріуполя воїни 130-ї стрілецької Таганрозької дивізії під командуванням полковника К.В. Сичова.

У північно-східному напрямку вела бої 221-та стрілецька дивізія під командуванням полковника І.І. Блажевича. Звільнивши від фашистів територію заводу ім. Ілліча і прилеглих до нього селищ, бійці дивізії з півночі увійшли в місто. До 15-ї години 10 вересня 1943 г. Мариуполь був повністю очищений, від окупантів.

За мужність і відвагу, проявлені при звільненні міста, 130-а стрілецька дивізія була нагороджена орденом Червоного Прапора, а 221-а дивізія отримала почесне найменування «Маріупольська».

Увечері 10 вересня 1943 року Верховний Головнокомандувач привітав війська Південного фронту і моряків Азовської військової флотилії із звільненням від німецько-фашистських загарбників великого центру металургійної промисловості півдня країни - міста і порту Маріуполь. А о 20.00 Москва салютувала визволителям Маріуполя 20-ма артилерійськими залпами з 124 гармат. Сотні солдатів і офіцерів були нагороджені орденами і медалями Радянського Союзу. Серед нагороджених був і командир 130-ї Таганрозької стрілецької дивізії полковник К.В. Сичов. Йому вручено орден Кутузова II ступеня.

На згадку про бойові подвиги воїнів 130-ї і 221-ї стрілецьких дивізій на бульварі Меотиди 6 листопада 1975 р відкрито пам'ятний знак і запалено Вічний вогонь. Пам'ятний знак являє собою 76-міліметрове артилерійську гармату, встановлену на прямокутному постаменті. На меморіальній дошці напис: «Воїнам-визволителям 221-ї Маріупольської та 130-й Таганрозької дивізії».

Пам'ятник азовстальцям «Воїнам-землякам»

Адреса: вул. Набережна, у центральних прохідних воріт заводу

З перших днів Великої Вітчизняної війни тисячі азовстальців пішли на фронт, понад 1300 осіб вступили в полк ополчення, де пройшли бойову підготовку перед вступом в Червону Армію.

Майже весь заводський автопарк був переданий армії. Були обладнані для фронту два бронепоїзди, сформована і укомплектована кадрами автомайстерня, споруджено три понтонних мости. Були розроблені креслення і виготовлені установки для ведення зенітного вогню з бортів кораблів Азовської військової флотилії, переобладнані торгові судна для військових цілей. Одночасно в тил евакуювалися фахівці та обладнання.

Захопивши Маріуполь, окупанти передали «Азовсталь» гарматного королю Німеччини Круппу. Але, незважаючи на погрози і розстріли, їм не вдалося отримати метал «Азовсталі». Зусиллями патріотів-підпільників груп Е.М. Штанько і Н.А. Лютикова відновлені домни були виведені з ладу. З 6 тисяч билися на фронтах війни азовстальців сотні нагороджені орденами і медалями, а 8 стали Героями Радянського Союзу.

На згадку про тих, хто не дожив до свята Перемоги, у центральних прохідних 25 жовтня 1967 р відкрито пам'ятник. Залізобетонні фігури моряка, червоноармійця і сталевара на тлі прапора. З торця контррельефнимі буквами напис: «Подвиг ніколи не вмирає, в пам'яті зберігає його народ». На постаменті 458 прізвищ загиблих.

У 2004 р проведено реконструкцію пам'ятника.

Автори: скульптор В.Д. Батяй, архітектор Ю.І. Леньків.

Пам'ятник митрополиту Ігнатію


Адреса: на території собору архістратига Михаїла

25 березня 1998 року на майданчику за будівлею собору архістратига Михаїла був відкритий пам'ятник митрополиту Ігнатію. Фігура митрополита виконана в повний зріст, в церковному одязі з піднятими для благословення руками. На постаменті в формі куба написи з усіх 4-х сторін:

1. «Митрополит Ігнатій». 2. «Пам'ятник відкритий 25 березня 1998 в переддень 220-річчя заснування Маріуполя».

 3. «Митрополит Ігнатій, що вивів кримських християн з ханства і заснував місто Маріуполь. 1778 - 1780 ». 4. «Пам'ятник споруджено за ініціативи та підтримки голови м. Маріуполя М. А. Поживанова».

 Автори: художники В.К. Константінов і Л.Н. Кузьмінков.

 

 

Пам'ятник морякам-десантникам (бронекатер)

Адреса: Приморський парк

Для надання допомоги наступаючим зі сходу пошуків 44-ї армії командуванням Південного фронту і Азовської військової флотилії було прийнято рішення висадити в ніч з 7 на 8 вересня 1943 р два морських десанту в німецькому тилу (один в 5 км на захід від сел. Ялта, інший - в ніс. Мелекіно) силами 384-го окремого батальйону морської піхоти. Перший очолив лейтенант К.Ф. Ольшанський, інший-капітан Ф.Е. Котанов.

Погода не сприяла десантникам. На морі розігрався справжній шторм. Загін десантників на чолі з капітаном Ф.Е. Котановишем до берега не дійшов (був змушений повернутися в Єйськ).

Тому в ніч на 10 вересня в районі Мелекіно був висаджений новий десант під командуванням капітан-лейтенанта В.Е. Немченко. Висаджував десант загін кораблів під командуванням капітана II рангу Н.К. Кирилова. У складі десанту було 283 морських піхотинця. Мета - припинити відхід німецько-фашистських військ, зайняти порт Маріуполь і тим самим допомогти сухопутним військам у звільненні міста. Першим увірвався в порт взвод молодшого лейтенанта А.А. Петрова, і в 12 годині 10 вересня над будівлею порту замайорів червоний прапор. Пам'ятний знак «Бронекатер» за № 346 встановлено на постаменті у вигляді стилізованих хвиль. У нижній частині постаменту встановлено меморіальну дошку з написом: «Морякам - десантникам присвячується. На честь 30-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників ». Бронекатер побудований в м. Зеленодольську на Волзі на початку Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945рр. Бойова біографія катера почалася під Сталінградом і тривала на Азовському морі, в районі міст Маріуполь, Бердянськ, Темрюк, в Керченській протоці. У 1944 р катер залізницею переправлений на Дніпро, де продовжив свій бойовий шлях. Далі був Дністер, а закінчився його бойовий шлях на параді Дунайської флотилії в м. Будапешті в 1945 р Пам'ятник відкритий 10 вересня 1974 р

Автори постаменту: скульптор В.Л. Пацевич, архітектор В.С. Соломін.

Монумент Перемоги - «Воїн-визволитель»

Адреса: пл. Фонтанів

На честь 55-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні в травні 2000 р на площі Фонтанів відкрито монумент. Центральне місце в ньому займає воїн-переможець. За його спиною два стовпи з косими контр рельєфними смугами, що імітують забарвлення прикордонних стовпів. На лівому - напис "1941", на правому - «тисяча дев'ятсот сорок п'ять».

Зліва від фігури воїна-визволителя пам'ятна дошка з написом: «Захисникам Вітчизни! У Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр. від вдячних маріупольців ».

На постаменті гранітна дошка з іменами керівників міста, підприємств, які брали участь у створенні монумента.

Монумент виконаний із залізобетону з використанням листової міді.

Автори: художники Л.Н. Кузьмінков, В. К. Константинов.

Пам'ятник «Толі Балабусі»

Адреса: пр-т. Луніна

1 червня 1965 р в День захисту дітей, був закладений пам'ятник юному герою, піонеру СШ № 31 Толі Балабусі. На цьому місці 10 вересня 1943 р обірвалося його коротке життя. У той день він разом з друзями, жителями району стояв на узбіччі вулиці Портовій (нині пр. Адмірала Луніна) і дивився, як під натиском радянських військ з міста біжать фашисти. Вулицями рухалися нескінченні обози, бойова техніка. І раптом пролунала автоматна черга. Це по беззбройних мирних жителях стріляв фашист. Кілька людей впали. Серед них був смертельно поранений в живіт Толя Балабуха. Автоматник підбіг до закривавленого хлопчика і ударами приклада по голові добив Толю.  5 листопада 1965 року відбулося відкриття пам'ятника. Він красивий і незвичайний: з гранітного бруса виривається фігура хлопчика в червоній краватці. Пам'ятник споруджено на гроші, зароблені учнями СШ № 31.

Написи: 1. «Піонера - герою». 2. «На цьому місці 10 вересня 1943 р загинув піонер Анатолій Балабуха, беручи участь у визволенні рідного міста від німецько-фашистських загарбників».

Автор: вчитель школи № 31 А.Т. Марченко.

Матеріали: штучний мармур, залізобетон, епоксидної смоли.

 

 

дата оновлення: 09.10.2018