sitemapvision

Городянам

Назад

Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області інформує

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 р. № 325 Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» територіальними органами Міністерства соціальної політики України у 2021 році проводиться виплата разової грошової допомоги в наступних розмірах:

 • особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:

I групи — 4 421 гривня;

II групи — 3 906 гривень;

III групи — 3 391 гривня;

 • учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, — 1 491 гривня;
 • особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, — 4 421 гривня;
 • членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, — 966 гривень;
 •  учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, яких було насильно вивезено на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога — 612 гривень.

Особи із зазначених категорій, яким до 05.05.2021 року не виплачено грошову допомогу, можуть звернутися до територіального органу соціального захисту за місцем реєстрації та отримати виплату до 30.09.2021 року.

Кабінетом Міністрів України 29 березня 2021 року прийнято постанову № 277 „Про додаткові заходи щодо організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України”.

Відповідно до постанови, до 1 вересня 2021 року Пенсійний фонд України проведе перший конкурс для відбору організацій, які здійснюватимуть виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України. До його проведення виплату і доставку пенсій здійснюватиме АТ „Укрпошта”.

За місцем фактичного проживання з 1 вересня 2021 року отримуватимуть пенсії та грошову допомогу:

 • люди з інвалідністю І групи;
 • особи, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування та потребують постійного стороннього догляду;
 • особи, які досягли 80-річного віку;
 • одержувачі державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та допомоги на догляд.

Особи з вищезазначених категорій отримуватимуть пенсії та грошову допомогу за власним вибором: або через організацію, відібрану на конкурсі, або через обраний самостійно банк з числа уповноважених.

Інші категорії пенсіонерів, які на сьогодні отримують виплати у відділеннях АТ «Укрпошта» або з доставкою додому листоношами, до 1 вересня 2021 року повинні обрати один з уповноважених банків для здійснення подальшої виплати пенсій з переліку https://www.pfu.gov.ua/1906048-perelik-bankiv.../.

У разі, якщо до визначеного терміну громадяни не зроблять вибір, виплата пенсій кожному з таких одержувачів з 1 вересня 2021 року здійснюватиметься через поточний рахунок в АТ “Ощадбанк”, який буде відкритий за зверненням органу Пенсійного фонду України, про що одержувача буде проінформовано. Громадяни можуть будь-коли змінити уповноважений банк за власним бажанням.

Частиною четвертою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено щорічний перерахунок пенсії з 1 квітня особам, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати та набули необхідний страховий стаж.

Перерахунок пенсії проводиться:

 • без додаткового звернення особи до органів Пенсійного фонду України;
 • особам, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати та набули не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, або менш як 24 місяці страхового стажу, але після призначення (попереднього перерахунку) пенсії пройшло не менш ніж два роки.

У 2021 році буде перераховано пенсії працюючим пенсіонерам, які призначені/перераховані до квітня 2019 року.

Право на перерахунок визначає страховий стаж, набутий на 1 березня року, в якому проводиться перерахунок.

Дані до реєстру застрахованих осіб про страховий стаж за січень-лютий 2021 року надійдуть у складі єдиної звітності зі сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску, яку страхувальники зобов’язані подати до 10 травня.

Перерахунок, передбачений законодавством, буде проведено у травні-червні з 1 квітня.

З 01.01.2004 набув чинності Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якого кожній особі необхідно набути не трудовий, а страховий стаж, що складається із місяців. Місяць, за який не сплачені страхові внески, не зараховується до страхового стажу людини.

Згідно зі статтею 24 Закону №1058 до страхового стажу, при призначенні пенсії, зараховуються лише ті періоди, за які сплачено внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за умови, що сума страхових внесків, сплачених за відповідний місяць, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо для призначення пенсії страхового стажу не вистачає, то законодавством дозволяється брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Відповідно до статті 12 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Для добровільної участі вищезазначеним особам необхідно звертатись до податкових органів за місцем свого проживання та подати заяву за встановленою формою, копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; трудової книжки (у разі наявності); документа, що посвідчує особу.

З особою, яка подала заяву, органом Державної фіскальної служби України в термін не пізніше, ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається Договір про добровільну участь за типовою формою на термін не менше одного року з обов’язковою сплатою єдиного внеску у сумі, що в розрахунку на місяць повинна бути не менше за мінімальний страховий внесок. Сплачувати можливо і більшу суму, але вона не повинна перевищувати максимальну величину єдиного внеску.

Мінімальний страховий внесок – сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу). Мінімальний страховий внесок з 1 січня 2021 року становить 1320,00 грн (із розрахунку мінімальної заробітної плати 6000,00 грн та розміру єдиного внеску 22%).

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску – максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює двадцяти п’яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок. Тобто сплачувати потрібно не менше 19 800,0 грн на місяць (із розрахунку 90 000,00 грн х 22% на місяць).

Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2, та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору. Розмір мінімального страхового внеску за місяць при одноразовій сплаті становить 2640,00 грн (6000 грн х 22% х 2). Одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди може бути здійснена за окремим договором.

Органи Пенсійного фонду визначають для людини період який не врахований для обчислення пенсії, але окремий договір укладається з податковими органами, до них здійснюється сплата внесків, подається звітність. Дана інформація обліковується у карточці застрахованої особи і тоді орган Пенсійного фонду призначає пенсію з урахування сплати.

З 1 квітня без додаткового звернення особи, органи Пенсійного фонду України в Донецькій області, провели перерахунок пенсії тим громадянам, які на 1 березня 2021 року, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим – третім частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон 1058) на найбільш вигідних умовах.

Право на перерахунок пенсії визначено з урахуванням даних про страховий стаж, які містяться в системі персоніфікованого обліку на 1 березня 2021 року. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше за день, що настає після дня, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Перерахунок пенсії проведено громадянам, які отримують пенсію за віком чи по інвалідності відповідно до Закону 1058.

Пенсії перерахували пенсіонерам, які:

 • продовжували працювати та набули не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. У такому разі перерахунок пенсії здійснено на найбільш вигідних умовах: з урахуванням набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та заробітної плати (доходу), з якої призначено (попередньо перераховано ) пенсію, або з урахуванням страхового стажу та зарплати (доходу), набутих після призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
 • продовжували працювати і мають менше як 24 місяці страхового стажу та після призначення (попереднього перерахунку) пенсії минуло два роки з дня звернення. У такому разі перерахунок пенсії здійснено з урахуванням набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та заробітної плати (доходу), з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Під час проведення перерахунку з 1 квітня органами Пенсійного фонду України було перевірено, який перерахунок доцільно провести: із урахуванням лише стажу чи з урахуванням і стажу і заробітної плати.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01 квітня 2021 року забезпечено перерахунок пенсії 43,2 тис. пенсіонерам – мешканцям області, які відповідають визначеним вимогам.

Підвищені розміри пенсій отримають 19,9 тис. пенсіонерів у червні 2021 року з доплатою за квітень, травень 2021 року, з них:

 • 18,8 тис. особам проведено перерахунок з додаванням стажу, середнє підвищення склало 162 грн,
 • 1,1 тис. особам проведено перерахунок з додаванням стажу та збільшенням заробтіної плати, середнє підвищення склало 410 грн.

Економити час на отриманні пенсійних послуг можна не виходячи з дому.

Реєструйся на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України та користуйся перевагами дистанційного обслуговування https://www.pfu.gov.ua/.../mediafajly/videonovini/page/2/

Пройти ідентифікацію на Вебпорталі можна за допомогою електронного цифрового підпису або засобами інтегрованої системи ідентифікації GOV ID (за номером телефону або банківської картки).

Покроковий процес реєстрації знайдеш в наступному відео.

Залишаючись вдома, Ви можете отримати всю необхідну інформацію без особистих візитів, скориставшись онлайн сервісами вебпорталу Пенсійного фонду України.

На вебпорталі електронних послуг Фонду є можливість:

 • отримати довідки із підтверджуючим QR-кодом про розмір пенсій, страховий стаж, заробітну плату й сплачені внески;
 • подати заяву на призначення пенсій за принципом “одне відвідування”, що передбачає подання документів для призначення пенсій виключно в електронному вигляді;
 • подати Анкету застрахованої особи для внесення/зміни/уточнення даних в Реєстрі застрахованих осіб (наприклад, дані паспорту, адреси проживання);
 • подати звернення (заяву, скаргу, пропозицію);
 • активувати послугу безкоштовного СМС-інформування (щодо призначення/перерахунку пенсії; сплати страхових внесків роботодавцем та страхового стажу особи).

Для доступу до вищезазначеного спектру послуг потрібно зареєструватись на вебпорталі за допомогою  кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

Для цього потрібно:

 • обрати на вебпорталі Пенсійного фонду функцію “вхід”;
 • вибрати свій (КЕП) із запропонованого переліку акредитованих центрів сертифікації ключів;
 • ввести пароль свого КЕП;
 • успішно користуватись послугами.

 

Користуйся сучасним сервісом надання електронних документів з підтвердженим QR-кодом під час онлайн-відвідування органів Пенсійного фонду України.

Перелік електронних документів з QR- кодом:

 • довідка про доходи пенсіонера для призначення субсидій (містить дані про розмір пенсії без урахування окремих видів виплат);
 • довідка про доходи пенсіонера (загальний розмір призначеної пенсії);
 • індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5 та ОК-7) (містять інформацію про страховий стаж, заробітну плату та сплату страхових внесків страхувальниками);
 • витяг з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (містить дані про статус застрахованої особи/ отримувача страхової виплати; дані про набутий страховий стаж; відомості про страхувальників, про періоди трудових відносин; відомості щодо нарахованої заробітної плати, що враховується для розрахунку страхових виплат та страхового стажу; відомості про особливі умови праці, про суми добровільних внесків; дані пенсійної справи; відомості про інші види загальнообов’язкового державного соціального страхування).

Зазначені електронні документи дійсні для оформлення субсидій, документів у центрах надання адміністративних послуг, посольствах та консульських установах, пред’явлення в банківських установах, органах фіскальної служби, виконавчої служби, територіальних органах міграційної служби, тощо.

Для формування довідок авторизуйся на portal.pfu.gov.ua з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП), обери «Запит на отримання електронних документів», заповни та відправ «Новий запит на отримання інформації». Стан розгляду звернення можна переглянути у пункті «Статус звернення» розділу «Мої звернення».

Перевірити достовірність видачі електронних документів з QR- кодом можна у розділі «Верифікація виданих документів».

Електронний документ з QR-кодом, підписаний електронним цифровим підписом Пенсійного фонду України, згідно чинного законодавства, є аналогом паперового документу, підписаного відповідною особою в органі Фонду.

Для реєстрації/входу до вебпорталу Пенсійного фонду України у нагоді стане наступний алгоритм.

Заощаджуй час та користуйся зручними сервісами!Наближаємо послуги до громадян.

В системі пенсійного забезпечення України, крім пенсій за віком, по інвалідності, у зв’язку із втратою годувальника, які призначаються відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі–Закон № 1058), існує ще один вид пенсійних виплат–спеціальні пенсії.

Право на спеціальні пенсії мають державні службовці, судді, прокурори. Умови призначення і порядок виплати таких пенсій визначені окремими законами.

Пенсія державним службовцям

З 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі—Закон № 889), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі–Закон № 3723).

Згідно з пунктами 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 мають право чоловіки по досягненню 62 років, жінки - по досягненню 60 років, які на 01.05.2016 - на день набрання чинності Закону № 889:

- мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України;

- займають посади державної служби та мають не менш, як 10 років стажу на посадах, державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України.

Пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на пенсію в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов‘язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 60 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов‘язкове державне соціальне страхування.

Пенсії по інвалідності та у разі втрати годувальника, а також пенсії за віком, особам, які не мають права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723, призначаються згідно з нормами Закону № 1058.

Пенсія прокурорам

Пенсійне забезпечення прокурорів визначено статтею 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі – Закон № 1697).

Законом № 1697 передбачено право на призначення прокурорам пенсії за вислугу років та по інвалідності, а членам їх сімей – пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

Пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи та у зв’язку з втратою годувальника призначається пенсія за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Пенсія обчислюється в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Прокурорам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором.

Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці

Щомісячне довічне грошове утримання суддям місцевих, апеляційних судів та Верховного Суду призначається відповідно до Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон № 1402).

Призначення щомісячного довічного грошового утримання суддям передбачено статтею 142 цього закону. Головною умовою є звільнення судді у відставку.

На призначення пенсій на загальних умовах мають право судді у відставці, які досягли пенсійного віку: 62 років – чоловіки, 60 років – жінки.

Суддя у відставці, який не досяг зазначеного віку, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку (62 років – чоловіки, 60 років – жінки), за ним зберігається право на отримання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, визначених Законом № 1058.

Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

Розмір щомісячного довічного грошового утримання обмеженню не підлягає.

Вхід до кабінету страхувальника на вебпорталі Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) надається при аутентифікації юридичної особи або фізичної особи-підприємця за кваліфікованим електронним підписом (КЕП): керівника, головного бухгалтера, електронною печаткою.
Для входу в режим перегляду даних страхувальника реалізовано пункт головного меню особистого кабінету «Налаштування-Профіль користувача» або посилання на назві страхувальника.
Страхувальнику первинно (пункт меню особистого кабінету страхувальника «Листки непрацездатності») надається можливість визначення параметрів пошуку переліку листків непрацездатності та за результатами пошуку надається для перегляду інформація по листках непрацездатності застрахованих осіб, які працюють у страхувальника за трудовою книжкою (в звіті проставлено позначку – ознака трудової книжки «1»), з таким переліком атрибутів:
номер е-лікарняного;

 • дата відкриття;
 • дата закриття;
 • РНОКПП працівника (ЗО);
 • ПІБ працівника (ЗО).

Страхувальнику також надається можливість перегляду, формування та друку заяв-розрахунків по листках непрацездатності (пункт меню особистого кабінету страхувальника «Заяви-розрахунки»).
Чи потрібно застрахованій особі або страхувальнику роздруковувати е-лікарняний з кабінету страхувальника?
Ні, уся інформація передається автоматично з електронної системи охорони здоров’я до Пенсійного фонду, засобами вебпорталу застрахованій особі й роботодавцю, заявка до Фонду соціального страхування також формується автоматично.
Користуйтесь сучасними сервісами Пенсійного фонду України та будьте здорові.

Для забезпечення прав громадян на належний соціальний захист в Україні створено та успішно функціонує Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр), де накопичуються персональні дані про заробіток, внески, страховий стаж з усіх місць роботи ті інші відомості, необхідні для обчислення та призначення пенсії і соціальних виплат.

Створено Реєстр на основі інформаційної бази персоніфікованого обліку у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та ведеться Пенсійним фондом згідно з Законом України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

В умовах інтенсивного розвитку інформаційних технологій, ви можете скористатися електронними сервісами, які пропонує Пенсійний фонд України, через вебпортал: отримання довідок з індивідуальними відомостями з Реєстру застрахованих осіб, перегляд та наповнення електронної трудової книжки, дані електронної пенсійної справи та скористатися пенсійним калькулятором тощо.

Також Ви можете контролювати власні персональні дані.

Якщо під час перегляду інформації в особистому кабінеті вебпорталу ви побачили невідповідності щодо особистих персональних даних (прізвища, імені та по батькові, серії (за наявності) та номера паспорта, дати та місця народження, місця проживання із зазначенням адреси), варто відразу діяти.

За наявності електронно-цифрового підпису заповніть анкету на portal.gov.ua , надайте документи, що підтверджують правильність уточнених даних. Після підтвердження відповідності реєстраційних даних та наявних документів зміни до персональної облікової картки будуть внесені у п’ятиденний термін.

Своєчасний контроль за особистими даними Реєстру застрахованих осіб – це відсутність зайвих проблем під час призначення (перерахунку) пенсії та інших соціальних виплат.

Працівникові, щодо якого сформований електронний лікарняний, вже не потрібно передавати його роботодавцеві для оплати періоду тимчасової непрацездатності.
Достатньо повідомити роботодавця про те, що лікар сформував медвисновок або відкрив електронний лікарняний (можна навіть телефоном).
Перевірити інформацію, зазначену в е-лікарняному можна 2 способами:
1) через особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України (пункт меню «Мої листки непрацездатності») з таким переліком атрибутів:

 • номер;
 • дата відкриття;
 • дата закриття;
 • причина непрацездатності;

2) за допомогою запиту на вебпорталі електронних послуг «Дія». Тут можна переглянути дані про медвисновки (номер його запису в Реєстрі, категорію, дату і час формування, період дії тощо).
Користуйтесь сучасними сервісами Пенсійного фонду України та будьте здорові.

дата оновлення: 23.09.2021