A-A+vision

Про місто

Назад

Куди сходити

Донецький академічний обласний драматичний театр


Адреса: пл. Театральна, 1
Телефон: 0629 345 663

Донецький обласний драматичний театр міста Маріуполь завжди залишався вірний традиціям минулого, зберігаючи рівень і майстерність своїх постановок. Але творчі пориви і бажання привнести щось нове в режисуру і гру акторів також притаманні Маріупольському театру. Творчий колектив театру є щорічним учасником різних міжнародних і національних фестивалів театрального мистецтва. Високими оцінками журі та теплим прийомом глядачів були відзначені спектаклі театру на «Тенопольскіх театральних вечорах», на херсонському фестивалі «Мельпомена Таврії», на «Херсонеських іграх» в Севастополі, на київському фестивалі «Прем'єри сезону», на донецькому фестивалі «Театральний Донбас» і багатьох інших.

Дипломами та призами були відзначені багато вистав театру, серед яких серйозні класичні і комедійні постановки для дорослих ( «Маленькі трагедії», «За двома зайцями», «Лоліта», «Тартюф» і багато інших), а також яскраві спектаклі для дітей і юнацтва ( «Дядя Федір, Пес і Кіт», «Чарівна лампа», «Капітанська дочка» і ін.)

У чинному репертуарі Донецького академічного обласного драматичного театру твори як української, так і світової класики.

До теперішнього творчого складу театру входять народна артистка України, лауреат премії імені М. Заньковецької С. І. Отченашенко, заслужений артист України Олександр Арутюнян, провідні артисти Наталя Метлякова, Наталя Атрощенкова, Анатолій Шевченко, Сергій Мусієнко.

Маріупольський краєзнавчий музейАдреса: вул. Георгіївська, 20​

Маріупольський краєзнавчий музей - найстарший музей Донецької області. Установу засновано 6 лютого 1920 року за ініціативи та під керівництвом І.П. Коваленка. Його перша назва - Маріупольський повітовий центральний музей. У 1923-1937 рр. він мав назву Маріупольський повітовий музей краєзнавства. У 1937-1938 рр. - Донецький обласний музей краєзнавства в місті Маріуполі, а в 1938-1950 рр. - Сталінський обласний музей краєзнавства в місті Маріуполі. В результаті відновлення в м Сталіно обласного краєзнавчого музею, з 1951 р Жданівський (колишній Маріупольський) краєзнавчий музей став регіональним. З січня 1989 р у зв'язку з поверненням місту його історичної назви музей має сучасну назву.Основними напрямками роботи музею є вивчення природи та історії краю, народної та художньої культури жителів Донецького Приазов'я, науково-просвітницька, експозиційна діяльність і комплектування фондів.

В музеї працюють чотири експозиційних відділи: відділ природи, відділ історії дорадянського періоду, відділ історії радянського періоду, відділ історії сучасної України. Обслуговуванням відвідувачів, організацією екскурсій, виставок, проведенням заходів займаються співробітники відділу науково-просвітницької та виставкової роботи. Структурним підрозділом музею є фонди, що зберігають близько 60 тисяч музейних предметів. Невід'ємна частина музею - наукова бібліотека, яка містить 16 тис. примірників книг, журналів і газет. Діє реставраційна майстерня.

Маріупольський краєзнавчий музей має дві філії: Художній музей ім. Куїнджі, Музей народного побуту.

З 2010 року при музеї працює археологічна експедиція, яка досліджуючи козацьке укріплення Кальміус, виявила поселення епохи середньовіччя (Салтівська культура) і неоліту. У 2008 році на базі музею відтворено Маріупольське краєзнавче товариство.

Результати дослідницької праці співробітників втілені в численних виданнях, що розповідають про природу, історію та етнографію краю, про пам'ятники і людей Маріуполя.

Музей народного побуту


Адреса: вул. Георгіївська, 55

Відкритий в 1989 році. Експозиція Музею народного побуту висвітлює особливості побуту людей різних національностей: українців, росіян, греків, євреїв, німців, що заселили територію Приазов'я в кінці XVIII - початку ХІХ ст., а також їх господарську діяльність і культуру.В експозиції діють розділи, присвячені побуту і культурі етнічних національних громад Приазов'я: «Побут і культура українського населення» (представлений інтер'єр української хати, подвір'я, сільськогосподарський реманент, домашні ремесла українців); «Побут і культура російського населення» (костюми, народні інструменти, приладдя для чаювання); «Греки Приазов'я» (повсякденний та святковий одяг, металевий посуд, зразки вишитих настінних рушників (Манді), декоративних тканин (Тохма); «Побут і культура єврейського населення» (копії чоловічого і жіночого єврейських костюмів, оригінальні предмети побуту: талес, стос, чотки, молитовник, тора, ханукальні свічки, пасхальне блюдо і ін.); «Побут і культура німецьких колоністів» (інтер'єр частини житлової кімнати, кухонне приладдя, меблі, книги, копія жіночого німецького костюма)

 

Міський центр сучасного мистецтва і культури ім. А.І. Куїнджі
Адреса: пр. Металургів, 25

Міський центр сучасного мистецтва і культури ім. А.І. Куїнджі відкритий в 2004 році. На даний час Центр є одним з основних експозиційних центрів сучасного мистецтва міста Маріуполя і працює в напрямках живопису, скульптури, медальерного і ювелірного мистецтва. Основними формами роботи Центру є:• Виставки живопису.

 • Фотовиставки.
 • Приватні колекції.
 • Презентації.
 • Музичні салони, поетичні вечори, творчі зустрічі.
 • Майстер-класи.
 • Фестивалі.
 • Великомасштабні ART-проекти.

Щорічно Центром проводяться близько 56 різноманітних експозицій з середньою відвідуваністю близько 73 тис. Осіб на рік. У 2005 р в складі Центру створено єдиний в Україні Музей медальерного мистецтва ім. Ю.В. Харабет.

 

Музей медальєра Юхима Харабета
Адреса: пр. Металургів, 25

Музей медальєра Юхима Харабета — новий за тематикою музейний заклад на теренах України і меморіал відомого медальєра Юхима Харабета. Створено у 2005 році на базі Міського центру сучасного мистецва і культури ім.А.І.Куїнджі. Він включає в себе експозиційну площу і художні фонди, представлені у всій різноманітності стильових напрямків мистецтва ХХ-ХХІ століття. Безпредметність і неокласика, монументалізм і камерна лірика, соцреалізм і поставангардний живопис складають художнє зібрання Музею.

Маріупольська спілка художників України урахувала рекомендації і досвід міжнародних виставок. І підготувала ескізи музейного обладнання для експозиції саме медалей. Створені стелажі і шафи з металу, дерева, скла. Додали оксамит саме фісташкового кольору та прозорі підставки з пластмас.

Експонати чистили від бруду, вкривали патиною. Реставрацію виконали художники за фахом — Віктор Узбек, Олександр Шпак, Юрій Шевяков.

Різноманітність матеріалів і розмірів медалей, додатки фото і ескізів майстра розбавили монотонність експозиції і досить добре репрезентували творчість Ю.Харабета. В січні 2006 року новий музей відчинив двері для відвідин.

 

 

Музей історії комбінату Ілліча

Адреса: вул. Семашка, 19

Музей  історії Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча, розташований в Будинку культури ім. Карла Маркса за адресою — місто Маріуполь, вул. Семашка, 19. Відкритий для відвідин 20 лютого 1987 року.

Експозиція:

Перша зала музею розповідає про історію заснування заводу, його перші роки.

В другій залі зібрано матеріали історії перших радянських років.

Наступна кімната присвячена іллічівцям — учасникам радянсько-німецької і радянсько-афганської воєн.

В ще одній залі охоплено період від післявоєнної відбудови дотепер, тут також представлено діючі макети заводських цехів.

Остання зала розповідає про директорів заводу від заснування і по нинішній час.

Експонати заводу — це унікальні оригінальні фотографії, документи, предмети праці, нагороди і подарунки.

Головна тема - історія виробництва в макетах і фото.

В невеликій кількості музей має і художні твори. Серед них - погруддя сталевара Макара Мазая роботи Юхима Харабета.

 

 Художній музей ім. А.І. Куїнджі
Адреса: вул. Георгіївська, 58

29 жовтня 2010 року в Маріуполі відкрито Художній музей ім. А.І. Куїнджі. Установа є філією Маріупольського краєзнавчого музею. Музей знаходиться в історичній частині міста, по вулиці Георгіївській, 58, в будівлі, побудованій на самому початку минулого століття, архітектурний стиль - модерн.Колекція музею налічує 650 живописних, 960 графічних творів, 150 скульптур, понад 300 творів декоративно-прикладного мистецтва. На першому поверсі музею, в 3-х залах розмістилися експозиції, що розповідають про життя і творчість Архипа Івановича Куїнджі: фотографії, документи, листи, предмети меблів того часу. У музеї представлені копії робіт А.І. Куїнджі в натуральну величину, а також оригінали: ескіз «Червоний захід», два етюди «Осінь. Крим» і «Ельбрус».

В експозиції 4-го залу на першому поверсі представлені живописні та графічні роботи сучасників А.І.Куїнджі, в експозиційних залах другого поверху (5, 6 зали) експонуються картини, подаровані місту після проведення першої республіканської виставки пейзажу «Меморіал А.І. Куїнджі» в 1973 році.

Експозиційні зали другого поверху також використовуються для експонування картин маріупольських художників, проведення виставок мистецтвознавчої спрямованості. У залах передбачено проведення інтерактивних програм, лекцій, зустрічей, демонстрацій фільмів про мистецтво, про творчість художників, проведення камерних музичних вечорів.

 

Музей Маріупольського морського торговельного порту
Адреса: пр. Луніна, 99

Експозиція музею, представлена в двох залах, розповідає про історію порту від заснування, до сучасності, працівників і керівництво порту, його розвиток і досягнення. В ній представлені копії історичних документів і фотографій, макети кораблів. Окремий стенд присвячений спортивним досягненням працівників порту. В центральній частині експозиції — невеличке діорамне зображення його перших будівель.

Музей історії та етнографії греків Приазов'я
Адреса: Сартана, вул. Генерала Куркчи, 37-а

Музей історії та етнографії греків Приазов'я в селищі Сартана заснований в 1987 році як музей на громадських засадах, а потім отримав статус народного музею. З 1997 року носить назву Музей історії та етнографії греків Приазов'я. Експозиція музею різнобічно відображає процес переселення греків з Кримського ханства в Приазов'ї в 1778-1780 роках, освоєння нового краю, розвиток господарської діяльності, збереження культурних традицій, розвиток греків Приазов'я до теперішнього часу.Експозиція «Історія греків Приазов'я» розкривається на тлі історичних подій, що відбуваються в Україні, в м Маріуполі, з переважанням місцевого матеріалу. Стаціонарні експозиції доповнюються виставками на теми: «Література і мистецтво греків Приазов'я», «Федерація грецьких товариств України: вчора, сьогодні, завтра».

Письмові джерела (2224 одиниць зберігання) - рукописні і друковані - зберігаються в фондах музею. Тут можна ознайомитися з грамотами, посвідченнями, свідоцтвами, листами, чернетками творів місцевих авторів, нотами діячів музичного жанру, спогадами.

 

Галерея ім. Георгія Короткова
Галерея Георгія Короткова «переїхала» з будинку-музею в аудиторію ПДТУ. Вона знаходиться в аудиторії на другому поверсі центрального корпусу ПДТУ. У першому залі розміщені знакові роботи Георгія Короткова, на яких відображені батальні сцени Куликовської битви і масовий портрет греків-переселенців з Криму на Азовські берега. Другий зал присвячений ранній творчості Короткова, який на зорі юності пробував себе в мистецтві, карбування та т.д.

 

Палац культури «Молодіжний»

Адреса: вул. Харлампіївська, 17

Одним з найцікавіших пам'яток архітектури в нашому місті є будівля Палацу культури «Молодіжний».

Будівництво цього будинку було завершено в 1897р. Спочатку тут був готель «Континенталь» і зал купецьких зборів. Пізніше будівля була значно перебудована і розширено. Були добудовані зал для глядачів, два фойє та технічні приміщення. У зовнішній архітектурний стиль ніяких змін не було внесено, прибудова непомітна.

Господарем особняка був В. Томазо. При будівництві використовувався матеріал місцевого виробництва: червоний формувальний цегла хараджаевского заводу. В інтер'єрі корпусів використовувалися плити і стійки сходових прольотів, відлиті на Маріупольському заводі В.С. Сойфер.

12 січня 1918 р (30 грудня 1917 г.) готель «Континенталь» стала центром битви за встановлення Радянської влади в м.Маріуполі. Про що свідчить меморіальна дошка на будинку.

З 1933 р тут розміщується Клуб металургів заводу «Азовсталь». У роки окупації будівля була зруйнована, після відновлення в ньому почав працювати Палац культури і техніки металургійного комбінату «Азовсталь».

Новою сторінкою в історії будівлі стало відкриття 23 жовтня 2010р. в його стінах Палацу культури «Молодіжний». Який об'єднав під своїм дахом маріупольську творчу молодь для її творчої самореалізації і розвитку.

Міський Палац Культури

Адреса:  вул. Азовстальська, 13

Міський Палац культури (в Лівобережному районіі) - одне з найстаріших закладів культури в місті. Історія Палацу цікава і багата подіями. З 1952 року він був осередком культури будівельників. З 1996 року - Міський Палац Культури.  В даний час у Палаці працюють 30 колективів художньої самодіяльності та клубів за інтересами, в яких займається 800 дітей та дорослих. 5 колективів художньої самодіяльності мають звання «народний», 6 - «зразковий».

Палац культури «Іскра»

Адреса: пр. Нікопольський,143

ПК "Іскра" був побудований в 1966 році за ініціативою колишнього генерального директора Жданівського заводу важкого машинобудування Володимира Карпова. Перший творчий шлях Палацу почали ансамбль "Молоді голоси", духовий оркестр під керуванням Володимира Папушнікова, театр сатири, цирк "Олімпія" - ці творчі колективи прославили промислове підприємство і наше місто на весь колишній Радянський Союз і за його межами.

Важко уявити, що ще кілька років тому Палац знаходився в напівзруйнованому стані, персонал місяцями не отримував заробітну плату, а кількість учасників творчих колективів було в десятки разів менше в порівнянні з нинішнім. Невідомо, що могло очікувати Палац культури "Іскра" в майбутньому, якщо б в кінці 1999 року керівником "Азовмаша» не був призначений Олександр Савчук.

Разом з відродженням заводу відродився і ПК "Іскра". Протягом двох років проходила генеральна реконструкція Палацу. Він став одним з найкрасивіших в Україні. Сьогодні "Іскра" - єдиний в Донецькій області багатожанровий Палац культури. Його творчі колективи представляють всі жанрові напрямки в мистецтві: естраду, цирк, театр сатири, джаз, балет та інші. Тут працюють 18 творчих колективів, 12 з яких носять звання народних і зразкових. Щорічно проводиться більше 500 заходів, в яких беруть участь понад 300 тисяч глядачів.

Палац культури «Маркохім»


Адреса: пр. Металургів, 52

Палац Культури «Маркохім»

З 2001 року Палац культури "Маркохім" працює в статусі ТОВ. Директор - Віталій Новаченко.

Колективи художньої самодіяльності Палацу культури "Маркохім":

Струнний квартет «Каприччіо» (керівник - Гулак Е.В.);

Шоу-група «Чайка» (керівник - Котков А.А.);

Народний ансамбль танцю «Україна» (керівник - Побудзей Д.М.);

Народний ансамбль пісні «Червона калина» (керівник - Терехова О.А.);

Зразковий ансамбль танцю «Веселка» (керівник - Мазур В.Л.)

Народний ансамбль бального танцю «Карнавал» (керівник - Вікатто І.В.)

Палац культури «Металургів»


Адреса: пр. Металургів, 150

Творчі колективи Палацу культури «Металургів»:

Народний духовий оркестр «Іллічівець» (керівник - Кочергін О.М.);

Народний вокальний ансамбль "Мелодія» (керівник - Нестерова Р.А.);

Народний ансамбль танцю «Квітень» (керівник - Федотова Л.І.);

Народний ансамбль сучасної хореографії «Проспект» (керівник - Ліхуша Н.В.);

Народний молодіжний естрадний оркестр (керівник - Коротєєв Д.О.);

Народний молодіжний театр «Варіант» (керівник - Кірєєва В.М.);

Народна шоу-група «Максимум» (керівник - Баранова І.В.);

Хореографічна група шоу-групи «Максимум» (керівник - Зайченко Н.А.);

Вокально-інструментальний гурт (керівник - Смоліна О.М.);

Хор народної пісні (керівник - Шапаренко С.І.);

Зразковий ансамбль естрадного танцю «Строката компанія» (керівник - Ліхуша Н.В.);

Зразковий ансамбль народного танцю «Веснянка» (керівник - Федотова Л.І.);

Зразковий театр пісні «Радість» (керівник - Баранова І.В.);

Зразковий театр «Хлопці» (керівник - Кірєєва В.М.);

Цирковий колектив «Арго» (керівник - Гур'єва О.П.).

Міський Палац культури  «Чайка»


Адреса: бульв. Приморський, 7

Комунальний заклад "Міський Палац культури" Чайка" був заснований в 1958 році і став окрасою Приморського району. Розташований на високому пагорбі, звертав на себе захоплені погляди особливо тих, хто прибув до Маріуполя морем. Палац культури є одним з культурних центрів м Маріуполя і Приморського району. Своєю творчістю учасники колективів радують жителів міста, району, виступаючи не тільки на агітмайданчиках, але і на міських сценах.

Багато колективів МПК "Чайка" є дипломантами I і II ступеня, беручи участь в Міжнародних, Всеукраїнських, обласних та міських фестивалях.

За результатами 2016 р Міським Палацом культури "Чайка" було проведено 484 заходи, з них для дітей - 323 з присутніми на них дітей і подростков.117250. У палаці займається 655 учасника художньої самодіяльності в 19 колективах і аматорських об'єднаннях. З них 11 аматорських колективів мають почесне звання, з яких 8 - зі званням "народний" і 3 - зі званням "зразковий".

 

 

Спортивний комплекс «Іллічівець»


Адреса: пр-т. Нахімова, 53

Спортивний критий комплекс «Іллічівець»  - найбільший критий стадіон України. Розташований в Приморському районі Маріуполя на проспекті Нахімова. Перша частина нового спорткомплексу здана  в експлуатацію 9 травня 2007 року. Розміри будівлі 168х136 м, висота об'єкта під аркою - 15 м, в цілому - 27 м. Місткість - 5 500 глядачів. Спорткомплекс побудований Маріупольським металургійним комбінатом.

До комплексу входять:

 • футбольне поле зі штучним газоном 105х68м
 • зал боротьби 24х15м
 • зал боксу 24х15м
 • універсальний зал для волейболу та баскетболу 30х18м
 • зал для настільного тенісу 18х19м
 • тренажерний зал
 • відкритий корт для тенісу з трьома майданчиками зі штучним трав'яним покриттям
 • прес-центр
 • допоміжні приміщення

Комплекс обладнаний автономною котельнею, енергокомплексом, системою очисних споруд, станцією пожежогасіння.

Стадіон «Іллічівець»


Адреса: пр-т. Карпова, 2​

Стадіон «Іллічівець» - багатофункціональний стадіон у Маріуполі. Місткість 12 680 місць, з них критих - 8605. Є домашнім стадіоном для футбольного клубу «Маріуполь».

Стадіон був побудований в 1956 році і спочатку називався «Новатор». У радянський період і в 90-і роки XX-го століття приймав матчі невисокого рівня.

У 2001 році був реконструйований за кошти Маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча.

Після реконструкції стадіон має чотири трибуни: Західна і Східна - криті, загальною місткістю 8 605 глядачів; Північна і Південна без навісів, загальна місткість - 4 075 глядачів. Навколо поля - бігові доріжки. Саме поле обладнано підігрівом і вважається одним з кращих футбольних полів в Україні.

Плавальний басейн «Нептун»


Адреса: вул. Менжинського, 2

«Нептун»  - критий спортивний плавальний басейн, розмір чаші 50 Х 21 метрів. Побудований в 1970 році. Тренувальна база багаторазового чемпіона України з водного поло команди «Іллічівець», а також місце проведення матчів чемпіонату України з водного поло. Орендується ПАТ ММК ім. Ілліча .

Басейн Нептун в Маріуполі є найбільшим в місті, він розрахований на 8 плавальних доріжок довжиною 50 метрів, кілька рівнів глибини. Є метровий трамплін і вишки висотою від 3 до 10 метрів. Температура води становить 28 ° C і є комфортною для тривалого активного тренування.

Басейн Нептун проводить заняття з оздоровчого та спортивного плавання (для дітей від 7 років), аквааеробіки, водному поло та стрибків у воду (для дітей від 6 років). Також можна приходити плавати в своє задоволення при наявності вільних доріжок або під час, коли немає тренувань за розкладом.

Також басейн є базовим для ДЮСШ № 1, де тренуються молоді ватерполісти, стрибуни у воду, плавці.

У 2008 році був проведений відновлювальний ремонт, після чого плавбасейні став одним з кращих в Україні.

дата оновлення: 12.09.2019