vision

Городянам

Назад

Корисна інформація

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ

У весняно - літній період збільшується кількість випадків самовільного спалювання сухої рослинності та її залишків, що може привести або приводить до знищення пожежею полезахисних лісових смуг, природного степовій і водно-болотної рослинності.

Випалювання сухої трави і листя на територіях комунальних підприємств, установ, організацій, в паркових зонах негативно впливає на стан здоров'я громадян та дітей, які страждають на алергічні захворювання.

З метою недопущення розведення багать поруч і на території приватних домоволодінь, випалювання сухої трави і листя на території підприємств, установ, організацій міста, а також недопущення масових пожеж розпорядженням міського голови від 11.07.2016 №353 запропоновано:

Керівникам підприємств, установ, організацій та установ міста незалежно від форм власності та підпорядкування:

Провести роботу з організації прибирання території своїх об'єктів та закріпленої території від сміття, сухостою у адміністративних будівель і вздовж доріг.

Суворо дотримуватися правил пожежної безпеки на підвідомчих територіях, транспортних комунікаціях, системах життєзабезпечення, об'єктах підвищеної небезпеки, в місцях масового перебування громадян та на об'єктах, здійснення діяльності яких може призвести до надзвичайних ситуацій, а також заборонити спалювання сухостою.

Організувати роз'яснювальну роботу серед населення міста для суворого дотримання ними чинного законодавства з питань пожежної безпеки, в тому числі, через ЗМІ.

За  кожним випадком спалювання сухої рослинності на територіях підприємств, установ, організацій проводити розслідування для вжиття заходів реагування відповідно до чинного законодавства.

Спільно з органами державного контролю в галузі охорони навколишнього середовища, іншими наглядовими та правоохоронними органами вжити заходів щодо заборони спалювання сухої рослинності.

Розглянути можливість складання додаткових угод із землекористувачами з визначенням відповідальності за забезпечення пожежної безпеки на орендованому земельній ділянці, відповідно до чинного законодавства, і попередженням про адміністративну та кримінальну відповідальність у разі настання вогневого випадку.

Згідно зі статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - випалювання лугів, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, або її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, а також опалого листя у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього середовища або порушень умов такого дозволу - тягне за собою адміністративну відповідальність.

Активізувати роботу адміністративних комісій органів місцевого самоврядування в частині притягнення до відповідальності правопорушників за випалювання сухої рослинності та її залишків, неналежного використання земельних ділянок.

Всесвітній день водно-болотних угідь

2 лютого 1971 року в іранському місті Рамсар була прийнята Конвенція про водно-болотні угіддя. Документ підготували з метою захисту територій, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування навколоводних і водоплавних птахів. В Україні день водно-болотних угідь відзначається з 1997 року.

Водно-болотні угіддя називають ділянки земної поверхні, де вода є основним фактором, який контролює стан навколишнього середовища та визначає умови життя рослин і тварин.

Рамсарська конвенція використовує широкий підхід при визначенні водно-болотних угідь, які підпадають під її юрисдикцію. Відповідно до тексту Конвенції (Стаття 1.1), водно-болотні угіддя визначаються як: «райони боліт, фенів, торфовищ або водойм - природних або штучних, постійних або тимчасових, стоячих або проточних, прісних, солонуватих або солоних, включаючи морські акваторії, глибина яких під час відпливу не перевищує шести метрів».

Крім того, з метою охорони цілісних природних комплексів, Стаття 2.1 передбачає, що водно-болотні угіддя, що включаються до Рамсарського списку водно-болотних угідь міжнародного значення: «можуть включати прибережні річкові та морські зони, суміжні з водно-болотними угіддями, і острови або морські водойми з глибиною більше шести метрів під час відпливу, розташовані в межах водно-болотних угідь». Крім того, існують антропогенні водно-болотні угіддя, такі як ставки для розведення риб і креветок, фермерські ставки, зрошувані сільськогосподарські землі, саліни, водоскиди, гравійні кар'єри, відстійники стічних вод та дренажні канали.

Зазвичай виділяють наступні п'ять основних типів водно-болотних угідь:

 • морські (прибережні водно-болотні угіддя, у тому числі прибережні лагуни, скелясті береги і коралові рифи);
 • гирлові (включаючи дельти, літоральні марші і мангри);
 • озерні (водно-болотні угіддя, пов'язані з озерами);
 • річкові (водно-болотні угіддя, розташовані уздовж річок та інших водотоків);
 • болотні (тобто «болотисті» - болота на бідних органікою грунтах, заболочені землі і торф'яні болота).

Водно-болотні угіддя зустрічаються всюди - від тундри до тропіків. Точно невідомо, яка частка площі поверхні землі у теперішній час зайнята ними. Згідно з оцінкою Всесвітнього центру екологічного моніторингу ЮНЕП, площа водно-болотних угідь імовірно складає 570 мільйонів гектарів (5,7 мільйона км2) - приблизно 6% поверхні суші Землі - з яких 2% складають озера, 30% верхові болота, 26% низинні болота, 20% заболочені землі і 15% заплави.

Для чого потрібно охороняти водно-болотні угіддя?

Водно-болотні угіддя виконують безліч життєво важливих функцій, наприклад:

 • накопичення і зберігання води;
 • захист від штормів і повеней;
 • зміцнення берегової лінії і стримування ерозії;
 • поповнення запасів підземних вод (проникнення води з водно-болотного угіддя вниз в підземний водоносний горизонт);
 • вихід підземних вод (рух води вгору і її перетворення в поверхневу воду в водно-болотному угідді);
 • очистка води;
 • утримування поживних речовин; відкладення опадів; утримування забруднюючих речовин;
 • стабілізація місцевих кліматичних умов, особливо кількості атмосферних опадів і температури.

Водно-болотні угіддя забезпечують умови для розвитку цілого ряду видів природокористування, наприклад:

 • водопостачання (кількість і якість);
 • рибальство (більше двох третин світового улову риби пов'язані зі здоровим станом водно-болотних угідь);
 • сільське господарство, завдяки підтримці рівня грунтових вод і високої родючості земель в заплавах;
 • виробництво лісоматеріалів та інших будівельних матеріалів; заготівля енергетичних ресурсів, таких як торф і деревний матеріал;
 • мисливське господарство; транспорт;
 • заготівля інших продуктів водно-болотних угідь, включаючи лікарські рослини;
 • відпочинок і туризм.

Водно-болотні угіддя належать до найбільш продуктивним екосистем світу. Вони є осередками біологічного різноманіття, джерелами води та первинної продуктивності, від яких залежить існування незліченних видів рослин і тварин. Вони підтримують високі концентрації численних видів птахів, ссавців, плазунів, земноводних, риб і безхребетних. Водно-болотні угіддя також є важливими сховищами генетичного матеріалу рослин. Наприклад, таке водно-болотне рослина, як рис, є основним продуктом харчування для більш половини людства.

В останні роки численні природні функції водно-болотних екосистем і їх цінність для людства стали знаходити все більше розуміння і документальне підтвердження. Це призвело до значного збільшення витрат на відновлення втрачених або деградованих гідрологічних і біологічних функцій водно-болотних угідь. Однак цього недостатньо - набирає обертів робота з удосконалення практичних методів в глобальному масштабі, у міру того як світові лідери докладають зусиль, щоб впоратися із наступом водною кризою та наслідками зміни клімату. І це відбувається одночасно з ростом населення світу, яке в найближчі 20 років буде приблизно збільшуватися на 70 мільйонів чоловік в рік.

Глобальне споживання прісної води збільшилася в шість разів в період з 1900 по 1995рр. - більш ніж в два рази швидше, ніж темпи приросту населення. Одна третина населення світу сьогодні проживає в країнах, які вже відчувають помірний або серйозний дефіцит води. До 2025 р двоє людей з кожних трьох, які проживають на Землі, в своєму житті цілком можуть зіткнутися з умовами нестачі води.

Здатність водно-болотних угідь адаптуватися до умов, що змінюються, а також до прискореним темпам змін матиме вирішальне значення для людського суспільства і дикої природи скрізь, де в повній мірі відчувається вплив зміни клімату на життя нашої екосистеми. Тому не дивно, що весь світ звернув увагу на водно-болотні угіддя та послуги, які вони надають нам.

Крім того, водно-болотні угіддя мають особливі властивості як частина культурної спадщини людства - вони пов'язані з релігійними та космологічними віруваннями і духовними цінностями, є джерелом естетичного і художнього натхнення, містять в собі безцінні археологічні свідчення з далекого минулого, забезпечують притулку диким тваринам і формують основу важливих місцевих традицій соціального, економічного і культурного характеру.

На території України до переліку територій, що охороняються згідно Рамсарської конвенції входять 33 водно-болотних угіддя - загальна площа 744 тис. га, або трохи більше 1% площі земельного фонду країни. На території Донецької області таких об'єктів 2:

Білосарайська затока і Білосарайська коса (включено до переліку 23.11.95), площа - 2 000га;

Крива затока і коса Крива (включено до переліку 23.11.95), площа - 1 400 га.

Кожен з нас може внести свій невеликий внесок у охорону водно-болотних угідь. Це дуже просто. Це не вимагає грошей або багато часу. Головна ідея - "не нашкодь"!

 • не забруднюйте водойму, біля якого ви живете;
 • не засмічуйте берег, на якому ви відпочиваєте;
 • не оріть свій город до урізу води, залишайте прибережні водоохоронні смуги;
 • висаджуйте ліс у прибережній зоні;
 • дотримуйтесь правил полювання та рибної ловлі;
 • не діставайте тварин у сезон тиші, не вмикайте голосно музику, відпочиваючи на природі;
 • вивчайте свою водойму і діліться своїми знаннями з дітьми, оточуючими;
 • не проходьте повз порушень, повідомляйте про них в природоохоронні, а також правоохоронні органи.

Не купуйте первоцвіти!

Цвітіння - відповідальна і найкрасивіша пора в житті рослин. В цей же час спостерігається велика увага до них людей. Різноманітність форм, багатство фарб і ароматів зробили квіти важливим атрибутом людського буття і разом з тим - джерелом смертельної небезпеки для них. Це особливо стосується ранньоквітучих рослин, або, як ми їх звично називаємо - первоцвітів.

Масова торгівля об'єктами дикої природи призводить до їх зникнення в природних житлах. Більшість первоцвітів є рідкісними або перебувають під загрозою зникнення рослинами, тому занесені до Червоної книги України та Донецької області та підлягають особливій охороні.

Багато первоцвітів відносяться до числа рідкісних рослин, збір яких законодавчо заборонено, особливо якщо він ведеться з метою прибутку.

Щовесни на території України та суміжних країн надзвичайно великих обсягів набуває торгівля раннєквітучими весняними рослинами. Зауважимо, що всі підсніжники, сон-трава, цикламени та крокуси охороняються Законами України. На теперішній час за сезон (лютий - квітень) в Україні незаконно реалізується близько 25 млн. червонокнижних квітів. Торговці-браконьєри везуть незаконний товар в основному з Карпат.

Деякі вже знаходяться на межі повного знищення. Серед стрімко зникаючих рідкісних первоцвітів усі види підсніжників, білоцвіту, сон-трави, диких тюльпанів, шафранів і, добре відома нам черемша, або цибуля ведмежа.

Головними місцями торгівлі квітами є ринки та центральні вулиці міста. Нагадуємо, що вулична торгівля підпадає під статтю 160 КУпАП: «Торгівля з рук у невстановлених місцях». Торговці, як правило, зовсім не ховаються і сприймають свою роботу, лише як спосіб наживи, не замислюючись про блюзнірство, яке вони здійснюють щодо природи нашого краю.

Підготовлено розпорядження міського голови від 24.02.2016  №120 «Про організацію охорони рідкісних видів рослин», яке передбачає заборону на торгівлю первоцвітами в місті.

Нагадаємо, згідно із законодавством України, здійснюючи торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин, громадяни порушують Закони України «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про Червону книгу України» та, згідно зі ст. 88, 88-1, 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення караються штрафами (і чималими). Передбачені штрафи - відповідно до ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення порядку придбання чи збуту об'єктів рослинного світу тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 грн. До 1700 грн.) з конфіскацією об'єктів рослинного світу. Хочеться нагадати, що адміністративна відповідальність передбачена не тільки для продавців, але і для покупців.

Поширена помилка, що ці ранньовесняні підсніжники збираються в найближчому лісі. Проліски, які ростуть на півночі України і, зокрема, на Київщині, дуже рідко цвітуть раніше другої половини березня (зверніть увагу, це вже після 14 лютого і 8 березня). Зате південні первоцвіти везуться великими оптовими партіями, по кілька десятків тисяч квіток у кожній. Аналогічна ситуація і з добре відомими "бузковими тюльпанчики" - шафранами, що везуть з карпатського регіону та Поділля.

В Україні налічується вісім видів дикорослих тюльпанів. П'ять з них виростають на території Донецької області.

У місцях зростання підсніжників, їх по-варварськи косять сотнями тисяч, потім вибирають з викошених те, що можна використовувати для виготовлення букетиків. Нереалізований товар швидко в'яне, тому його просто викидають.

Велике значення для охорони рідкісних рослин і природи, в цілому, має екологічна виховна робота в школах. Уроки, присвячені цій темі повинні виховувати у дітей неприйняття безжального знищення квітів.

Не замислюючись і купуючи з рук весняні квіти, ми робимо наш промисловий регіон ще менш привабливим.

Щоб захистити первоцвіти від знищення, варто не тільки не зривати їх, але і не купувати. Маріупольці повинні самі зрозуміти, що, купуючи ранні квіти, вони "підживлюють" квіткових браконьєрів. Дбайливого до себе відношення вимагають все первоцвіти, незалежно від того, в Червоній книзі вони чи ні.

Слід звернути увагу на те, що первоцвіти небезпечні для здоров'я. Міститься у підсніжникі речовина галантамін і становить загрозу для здоров'я людини.

Також необхідно відзначити, що контролюючими органами Маріуполя будуть проводитися рейди на вулицях та торгових рядах міста.

Всіх небайдужих співгромадян закликаємо не залишати без уваги жодного факту торгівлі первоцвітами та звертатися до міського управління МВС за телефоном 102, або в Державну екологічну інспекцію за телефоном 53 05 40.

Якщо Ви стали свідками знищення або продажу первоцвітів, повідомте про це, не будьте байдужі!

Не зривайте та не купуйте первоцвіти! Пам'ятайте про їх рідкість та унікальність! Ніяка адміністративна відповідальність не врятує природу від знищення. Тільки Ваша свідомість зупинить зникнення первоцвітів.

Діючі правила любительського та спортивного рибальства в Азовському морі

Любительське рибальство в Азовському морі дозволено у світлий час доби біля населених пунктів на відстані не більше 1,5 км від берега для моторних човнів і 500 метрів для весільних з початку відкриття навігації. Плавзасоби повинні бути зареєстровані. У весняний період з 1 квітня по 31 травня Рибалкам-любителям необхідно пам'ятати, що лов риби у всіх річках з їх притоками, які впадають в Азовське море заборонений.

Також залишаються забороненими мережеві знаряддя лову: мережі, павуки, намети та ін. За незаконний вилов риби, крім штрафу, стягується сума збитків завданих рибним запасам за кожну рибину незалежно від її розміру: судак - 510 грн; тарань - 85 грн; піленгас -680 грн; лящ - 170 грн; сазан – 306 грн; толстолоб- 255 грн; бичкі- 34 грн; щука -340 грн; калкан азовський - 850грн; карась серебряний- 17 грн; краснопірка - 85 грн; плотва-34 грн; оселедець, пузанок - 170 грн,. осетрові та їх гібриди-2550грн.

Заборонено виловлювати рибу менше таких розмірів: судак - 38 см, тарань - 14см, бички - 8см, піленгас - 33см, рибець - 22см і сазан - менш 30см. Якщо в улові все-таки зустрічається риба меншого розміру, то її частка не повинна перевищувати 30% поштучного підрахунку від загального улову. Вилов живця дозволяється підхопленням діаметром не більше 100см або «хваткою» («павуком») розміром 1х1м з вічком сіткового полотна не більше 10 мм.

Ловити рибу рибалкам - любителям можна тільки вудками з загальною кількістю гачків не більше 5 штук і спінінгом. Всю виловлену рибу рибалки-любителі мають право використовувати тільки для особистого споживання. За незаконну торгівлю передбачено адміністративне покарання у вигляді штрафу.

Також варто звернути увагу на перевищення добової норми вилову. За правилами рибалка має право зловити не більше 3 кг риби на добу, 1 кг креветки. Рибалкам-любителям необхідно пам'ятати, що лов риби у всіх річках з їх притоками впадають в Азовське море заборонений з 1 квітня по 31 травня.

Амброзія полинолиста - однорічний бур'ян, який поширюється насінням. Родина амброзії - Північна Америка. За зовнішніми ознаками молоді рослини нагадують чорнобривці, а на пізніх стадіях розвитку - полин звичайний, звідки і пішла назва.

На територію України амброзію заносили у різні роки: в 1914 - 1918рр. амброзію вирощували як лікарську рослину на ст. Кудашівка Дніпровської обл., у 1925р насіння амброзії завезені з насінням конюшини з США, і згодом карантинний бур'ян виявлено поблизу елеватора в Києві, паралельно амброзія заносили з Ставропольського краю Росії, де відома з 1918 року.

В Україні амброзія росте як у вологих, так і в посушливих місцях та навіть на териконах, скелях. Маючи високу пластичністю, витісняє інші рослини, утворюючи суцільні зарості.

На території, підпорядкованій міській раді м. Маріуполя, накладено карантинний режим з амброзії полинолистої на 15154 га, куди входять присадибні ділянки, підприємства усіх форм власності, вулиці, парки, сади, городи, пустирі, землі у житлових масивах, узбіччя автомобільних та залізних доріг та ін.

Особливу небезпеку становить проростання амброзії у населених пунктах, житлових масивах та інших місцях перебування людей, так як в період цвітіння амброзії утворюється величезна кількість пилку, яка розноситься вітром, та, потрапляючи у дихальні шляхи людини, викликає важкі алергічні захворювання.

Згідно зі статтею 12 Закону України "Про карантин рослин" боротьба з карантинними бур'янами повинна проводитися силами землекористувачів і землевласників під постійним контролем органів влади.

Розпорядженням міської ради м. Маріуполя затверджені заходи щодо боротьби з амброзією полинолистої, де передбачено виділення коштів та розробка системи способів боротьби і контролю зі знищення шкідливого організму, проведення спільних обстежень з підприємствами, організаціями усіх форм власності, районними адміністраціями, управліннями житлово - комунальних господарств.

З метою поліпшення організації контролю за знищенням амброзії полинолистої та запобігання цвітіння, дозрівання насіння і подальшого їх поширення провідними фахівцями - державними інспекторами з карантину рослин ведеться контроль за знищенням амброзії землевласниками і землекористувачами на території міста.

У зв'язку з дуже спекотною весною, вже в перших числах травня, ми можемо виявити шкідливий бур'ян в фазі 2-4 листів, що тягне за собою ранній розвиток і цвітіння. Тому наше з вами завдання не допустити розвитку та зменшити його шкідливий вплив на здоров'я людини, не допускаючи цвітіння підступного бур'яну. Кожен житель може і повинен звернутися до органів влади за місцем знаходження порушників: юридичних та фізичних осіб, що допускають виростання таі цвітіння амброзії.

Закликаємо всіх громадян м. Маріуполя, а також керівників підприємств, організацій усіх форм власності, навчальних та інших закладів, взяти участь у знищенні амброзії та попереджаємо, що за невжиття заходів з боротьби з амброзією полинолистої посадові та приватні особи будуть притягуватися до адміністративної відповідальності згідно зі ст. 105 Адмінкодексу України. Але штрафи не вирішать проблеми, а тільки небайдуже ставлення та участь кожного у знищенні амброзії допоможуть викорінити зловісний бур'ян.


Виробництво пакетів із пластику - прибутковий бізнес, який стартував в Америці в п'ятдесяті роки минулого століття. Прозорі одноразові мішечки зробили справжню революцію, і ними стали користуватися повсюдно. Але ейфорія тривала недовго. Зараз багато країн вводять обмеження або заборона на їх використання, тому що люди усвідомили шкоду поліетиленових пакетів для екології і людського здоров'я.

Небезпека для людей

Про те, що поліетиленові пакети можуть завдати шкоди здоров'ю, мало говорять в відкритих джерелах, але це дійсно так. Адже в їх виробництві використовується свинець. Цей метал неймовірно токсичний. Його скупчення в організмі викликає розвиток багатьох захворювань.

З метою реклами на поліетилен часто завдають логотипи фірм, виготовляючи пакети яскравого, помітного кольору. Люди загортають в них їжу, не замислюючись, яка фарба використовується. А в її складі часто присутні токсини, згубні для людини.

Для з'єднання швів упаковки нерідко застосовують хімічний клей. При певних обставинах він може негативно вплинути на продукти.

Давно доведено, що зберігання їжі в поліетилені не приносить користі. Цю інформацію намагаються замовчувати, тому що у виробництві пакетів задіяні великі трансатлантичні компанії, які прагнуть, у що б то не стало зберегти цей бізнес.

Продукти, що лежать в пакеті, швидше починають псуватися, тому що на поліетилені знаходиться безліч бактерій.

У щільно закритому прозорому мішечку утворюється конденсат, в якому швидко розвивається цвіль.

Коли поліетилен піддається заморожуванню, з нього виділяються токсини, небезпечні для людини.

Особливої ​​шкоди приносять напівфабрикати. Багато виробників рекомендують розігрівати і готувати їх прямо в упаковці, хоча вчені довели, що під впливом високої температури з пластика виділяється формальдегід, токсичний газ.

Якщо використовувати для зберігання їжі нехарчові пакети, в їжу проникають мономерні фталати. Потрапляючи в організм, вони руйнівно діють на органи.

Шкода для екології

Екологи всього світу сурмлять про шкоду пластикових пакетів. Трильйони тон поліетилену щорічно опиняються на смітнику, заражаючи землю токсичними речовинами.

Природним шляхом вони розкладаються на протязі від 100 до 500 років, тому, якщо не зменшити їх виробництво, вся планета незабаром буде завалена використаними пакетами.

Спалювати таке сміття небезпечно. У процесі горіння в атмосферу викидається величезна кількість канцерогенів, які забруднюють повітря і руйнують озоновий шар.

Вторинна переробка відходів розвинена слабо. За даними екологів, через неї проходить всього 1 відсоток поліетилену на планеті.

Легкі пакети миттєво переносяться вітром на значні відстані, забруднюючи річки, ліси і гори. Тонни пластика щорічно потрапляють у Світовий океан. Там є два величезних сміттєвих ділянки, куди течія зносить масу відходів життєдіяльності людини. Загальна площа скупчення сміття в них перевищує територію США. Щорічно розмір плям збільшується.

Пластикові пакети - причина загибелі ссавців, птахів і риб. Яскраву упаковку вони приймають за їжу, проковтують і гинуть.

Світова спільнота проти поліетилену

Щоб зберегти природу і поліпшити екологічну обстановку, уряду більш 40 країн ввели обмеження або повну заборону на використання одноразових поліетиленових пакетів.

У Сінгапурі, Тайвані та Бангладеш на початку 2000 років сталося катастрофічне забруднення такими відходами річок і каналізації, що призвело до масштабних повеней. Ці країни першими ввели укази, які забороняють використання прозорих кульків. Незабаром до них підключилися Танзанія, Китай, Італія, Австралія і деякі Індійські штати.

У Данії введений значний податок на роздачу в магазинах одноразових поліетиленових пакетів. Це відразу знизило їх використання на 90 відсотків.

В Англії популярні біопакети, які повністю розкладаються протягом 4 років. У більшості супермаркетів для упаковки продуктів застосовують паперові кульки.

У Фінляндії в торгових точках розміщені автомати, які приймають використані поліетиленові пакети на переробку.

Як убезпечити себе від шкідливого впливу

Щоб менше піддаватися впливу токсинів, потрібно скоротити використання пакетів з пластику. Повністю позбавитися від них поки навряд чи вийде, але не зберігайте в такій тарі хліб, овочі та інші продукти. Перекладайте їх в скляні ємності або паперові пакети.

Велику популярність набирають екологічні сумки, зроблені з натурального матеріалу. Вони легкі, зручні, ними можна користуватися довгий час.

Щоб гори поліетилену не забруднює Світовий океан, його бажано віддавати на переробку.

Якщо кожна людина зробить свій внесок, ми зможемо зупинити знищення Світового океану відходами, очистимо землю від токсичного сміття, повернемо чистоту і здоров'я планеті. Адже це наш єдиний і неповторний будинок.


ПРОЕКТ ІНТЕРАКТИВНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ КАРТИ МІСТА МАРІУПОЛЯ Результати лабораторних досліджень води 18.02.2020 (pdf, 505.3 KB)Лист лабораторії (pdf, 450.5 KB)Аналізи лабораторний центр МОЗ (pdf, 621.4 KB)
дата оновлення: 25.02.2020