Новини

Назад

Національна служба посередництва і примирення інформує

07 жовтня 2019, 13:20
694
Оголошення

Відділення в Донецькій області Національної служби посередництва і примирення інформує про роботу протягом січня-вересня 2019 року. Так, відділенням проводилась робота по врегулюванню 53 конфліктних ситуацій. З них було взято на облік 53 чинника ускладнення стану СТВ здебільшого щодо погашення заборгованості із заробітної плати. Причиною виникнення конфліктних ситуацій у звітному періоді стала заборгованість із виплати зарплати в сумі більш ніж 320 тис. грн. З початку 2019 року було взято на облік 39 конфліктних ситуацій.

Причинами виникнення конфліктних ситуацій на підприємствах Донецької області з початку 2019 року було 53 чинника. З них 100% - невиконання вимог законодавства про працю.

У звітному періоді, з метою врегулювання чинників ускладнення стану соціально-трудових відносин, фахівцями Відділення по кожному підприємству було складено план заходів по врегулюванню чинників ускладнення стану СТВ та проведено 207 узгоджувальних зустрічей зі сторонами соціально-трудових відносин.

В результаті постійної взаємодії зі сторонами соціально-трудових відносин та органами місцевого самоврядування, було погашено заборгованості із виплати заробітної плати, що стала чинником ускладнення стану СТВ, в сумі більш ніж 247 тис. грн, що складає 77,1% від заборгованості, що стала чинником ускладнення стану СТВ.

Таким чином, на початок 2019 року на обліку Відділення знаходилось 14 конфліктних ситуацій, у звітному періоді було взято на облік 39 конфліктних ситуацій, знято з обліку 33 конфліктні ситуації, у тому числі 28 – у зв’язку із врегулюванням чинників ускладнення стану СТВ, 4 – у зв’язку з відсутністю причин або умов для виникнення КТС(К), 1 – у зв’язку з припиненням трудових відносин, а саме: звільнення більше ніж двох третин найманих працівників.

Станом на 1 жовтня на обліку Відділення знаходиться 20 конфліктних ситуацій з 20 чинниками, по яким в стадії вирішення залишається сума заборгованості із виплати заробітної плати 73,195 тис. грн.

Упродовж січня-вересня 2019 року Відділенням проводилась робота по вирішенню 5 колективних трудових спорів (конфліктів), в тому числі 4 – на виробничому рівні, з яких 2 – на рівні підприємств, установ, організацій, 2 – на рівні структурних підрозділів; 1 – на територіальному рівні (додаток 5).

У 5 КТС(К) найманими працівниками було висунуто 23 вимоги. Заборгованість із виплати заробітної плати, яка стала причиною виникнення КТС(К), відсутня.

Але через порушення строків виплати поточної зарплати у січні-вересні 2019 року утворилася нова заборгованість із заробітної плати по КТС(К), зареєстрованих у минулих роках.

Упродовж 2019 року з метою проведення моніторингу стану вирішення вимог найманих працівників у КТС(К) та на виконання рішень примирних органів зі сторонами СТВ було проведено 85 примирних процедур, у т. ч. 74 – узгоджувальні зустрічі та 11 – примирних комісій.

У звітному періоді колективні трудові спори (конфлікти) на підприємствах Донецької обласні не реєструвались.

Упродовж січня-вересня 2019 року, з метою вирішення спірних питань між сторонами соціально-трудових відносин виключно у правовому руслі, Відділення спрямовувало свої зусилля на попередження проведення страйків і акцій протесту та послаблення соціальної напруги під час проведення найманими працівниками страйків і колективних припинень роботи.

Однак, за звітний період Відділенням було зафіксовано проведення 14 акцій соціального протесту, а саме: 1 невихід на поверхню, 5 припинення роботи, 1 пікетування та 4 перекриття траси, 2 мітингу та 1 вуличний похід.

По всіх випадках фахівцями Відділення надавалися консультації та роз’яснення керівникам підприємств, головам територіальних організацій профспілки працівників вугільної промисловості України, голові Міжрегіональної організації незалежних профспілок гірників України, найманим працівниками, виконавчим комітетам відповідних міських рад. Також Відділення сприяло проведенню переговорів по пошуку шляхів вирішення порушених питань та проводило консультації з проблемних питань з керівництвом Донецької облдержадміністрації.

Аналіз виробничих та фінансових показників Донецької області у звітному періоді, стану соціально-трудових відносин на підприємствах області та результатів діяльності Відділення свідчить, що промислове виробництво Донецької області (без урахування частини тимчасово окупованої території) у січні–серпні 2019 року порівняно з січнем–серпнем попереднього року зросло на 3,4%. Видобуток рядового вугілля та обсяг відвантаженого рядового вугілля порівняно з аналогічним періодом попереднього року зріс. Однак у вугледобувній промисловості, як і раніше, спостерігаються значні фінансові складнощі, які безпосередньо впливають на показники соціальних стандартів, в тому числі рівні оплати праці та строках її виплати.

Через наявність заборгованості із заробітної плати на підприємствах області продовжують існувати конфліктні ситуації, зокрема на підприємствах вугледобувної галузі, причиною чого є недофінансування вугільної галузі, відставання реконструкції та технічного переозброєння шахт, старіння основних фондів шахт, скорочення наукового потенціалу галузі та припинення виробничої діяльності окремими підприємствами.

За 9 місяців поточного року до бази конфліктогенних підприємств були внесені 48, на яких конфліктні ситуації було взято на облік Відділення з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).

Аналіз динаміки погашення заборгованості із виплати заробітної плати, що стала чинником ускладнення стану СТВ упродовж звітного періоду, свідчить, що спільні заходи Відділення та сторін соціально – трудових відносин направлені на вирішення вимог найманих працівників, в тому числі і щодо погашення заборгованості із виплати заробітної плати, виявились результативними.

З метою моніторингу стану виконання рішень примирних органів та вимог найманих працівників, врегулювання чинників ускладнення стану СТВ упродовж звітного періоду фахівцями Відділення було організовано та проведено 292 примирні процедури зі сторонами соціально-трудових відносин, в тому числі зі сторонами колективних трудових спорів – 74 узгоджувальних зустрічей (25,3% від загальної кількості) і 11 примирних комісій (5,9%), зі сторонами соціально-трудових відносин – 207 узгоджувальних зустрічей (68,8%).

Практичний досвід роботи Відділення свідчить про результативність вирішення вимог найманих працівників та врегулювання чинників ускладнення стану СТВ шляхом проведення узгоджувальних зустрічей зі сторонами соціально-трудових відносин, в ході проведення яких вдається досягнути взаємоприйнятних домовленостей у вирішенні проблемних питань.

Відділенням проводиться цілеспрямована робота з надання консультацій та рекомендацій найманим працівникам та профспілковим організаціям з питань вирішення спірних питань в правовому руслі, в тому числі і шляхом вступу у колективні трудові спори (конфлікти).

Читайте також наші новини у Facebook і Telegram.