A-A+vision

Новини

Назад

Інформація з профілактики сказу

12 вересня 2019, 09:53
372
Медицина

В останні роки в Україні спостерігається негативна епізоотична ситуація зі сказу. Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус зі слиною. Необхідно пам'ятати, що сказ - це надзвичайна небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і часто призводить до летального результату.

Актуальним це питання залишається і для Маріуполя. За поточний рік в місті зареєстровано 3 вогнища сказу серед тварин: дві безпритульні собаки і одна дика лисиця. За антирабічною допомогою в ЛПЗ міста звернулося 508 осіб, з них 238 особам було призначено курс антирабічних щеплень.

Одна з причин поширення сказу - це ослаблення контролю за виконанням правил утримання домашніх тварин, безвідповідальність власників тварин в сільських і приміських зонах, на дачних територіях, садово-городніх ділянках. Крім того, це обумовлено недостатнім рівнем парентеральной вакцинації домашніх тварин і відсутністю пероральної імунізації диких м'ясоїдних тварин.

З початком бойових дій в Донецькій області заборонено полювання і відстріл хижих тварин, тому регулювання чисельності не проводиться, що призводить до збільшення популяції лисиць, які в 100% випадків є хворими на сказ. Тільки в кінці 2018 року в місті Маріуполі була проведена пероральна імунізація м'ясоїдних тварин проти сказу. Всього опрацьовано 32 км2 угідь, використано 6400 доз пероральної вакцини.

Звичайно ж, що основне джерело сказу все-таки дикі тварини: лисиці, єнотовидні собаки, їжаки та інші. Однак домашні тварини також переносять сказ. Захворівши на сказ, дикі тварини втрачають страх перед людиною і наближаються до населених пунктів. Уже на початку вересня в Лівобережному районі зареєстровано новий випадок сказу у лисиці, яку виявили серед складських приміщень бази будівельних матеріалів, розташованої недалеко від житлових кварталів. На місці виявлення проводяться протиепідемічні та протиепізоотичні заходи. Не замислюючись про небезпеку люди беруть тварин на руки, годують, гладять. У групі ризику, переважно, діти.

Зараження відбувається при попаданні вірусу сказу в організм людини через слину хворих тварин при укусах, ослюнение, через подряпини, слизові оболонки очей, рота, носа. Вірус через пошкодження може потрапити в організм людини навіть при контакті з будь-яким предметом або одягом, забрудненої слиною хворої на сказ тварини.

Якщо вас вкусила тварина, перш за все необхідно звернутися до лікаря хірурга або травматолога за місцем проживання для отримання кваліфікованої медичної допомоги та вирішення питання проведення вакцинації. На сьогоднішній день єдиний спосіб запобігти захворюванню на сказ є проведення антирабічних щеплень.

Профілактика сказу:

  • утримуйтеся від контактів з дикими та безпритульними тваринами
  • в разі укусу домашньою твариною з'ясовуйте ім'я господаря та адресу, це допоможе уникнути щеплень, так як за твариною можна встановити ветеринарний нагляд
  • укушені рани, подряпини негайно промийте теплою кип'яченою (або проточною) водою, бажано з милом, негайно зверніться за медичною допомогою
  • при пошкодженні одягу, в яку був одягнений чоловік під час укусу, обробіть гарячою праскою
  • щорічні доставляйте на щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак

Вчасно звертайтеся за медичною допомогою!

Читайте також наші новини у Facebook і Telegram.